musíme zajistit dostatečný průnik denního světla. To dosáhneme správným výběrem zasklení oken a dveří, či vhodně umístěnou skleněnou nebo sklobetonovou stěnou. V případě tmavých chodeb můžeme dodatečně vložit skleněnou výplň do interiérových dveří, a tím vnést do místnosti dostatečné množství přirozeného světla. Skleněné výrobky můžeme využít i na odlehčení a provzdušnění masivního interiéru. S oblibou se dnes používají skleněné výplně stolů, skříní, zábradlí či poliček. Výjimkou nejsou ani zasklené schodiště či balkony. Při zarámování obrazů či fotek, vytvoření akvária, zimní zahrady, sprchového koutu či skleníku se taky bez skla neobejdeme.
Sklo se vyrábí z křemičitého písku, sody a vápence. Tyto suroviny se mísí a následně taví na sklovinu. Ta se pak tvaruje buď ručně (sklářskou píšťalou), nebo strojově (lisováním, válcováním, litím). Pak se výrobky ochladí a mohou se zdobit broušením, řezáním, rytím, leptáním, malováním nebo zlacením. V domácnosti nejvíce využíváme technické a užitkové sklo. Z technického skla se vyrábějí okenní tabule, obkládačky, z užitkového sklenice, vázy, lustry. Sklo můžeme charakterizovat jako ochlazený kapalný písek, který nikdy neztuhne. Vyrábějí se z něj tvrdé průhledné předměty, které nepodléhají působení chemikálií. Z ekologického hlediska je šetrné k životnímu prostředí, protože se dá opakovaně použít (recyklovat).
V minulosti jsme si pod slovem luxfery nejčastěji představili stěnu prosvětlující tmavou chodbu. Dnes však tento materiál nachází své uplatnění také v interiéru. Můžeme jej využít na stavbu dělící příčky, která propustí denní světlo do interiéru. Pomocí luxfer vytvoříme i jídelní, spací nebo pracovní kout. Vhodný je do koupelen, ať už na zhotovení sprchového koutu, nebo na prosvětlení stěn. Kromě rovných stěn můžeme z luxfer vytvořit i zakřivené stěny. Pomocí mnoha barev, odstínů a vzorů se z moderního sklobetonu stane originální interiérový prvek. Sklobetonové tvarovky se spojují pomocí cementové malty. Při zdění nezapomínejme na používání plastových distančních vložek (křížků). Ty zajistí stejnou vzdálenost mezi jednotlivými tvárnicemi. Skleněné tvárnice zajišťují rovnoměrné osvětlení interiéru. Světelná propustnost čirých tvárnic je při kolmo dopadajícím světle přibližně 80%. Barevné tvárnice mají propustnost od 50 do 70%. Stěny vytvořeny ze luxfer mají vysoký tepelný odpor. Díky tomu je v interiéru dostatek světla i tepelná pohoda. Uvnitř tvárnic se nachází vakuum, díky čemuž má sklobeton lepší izolační vlastnosti a výborně tlumí hluk.
Sklo můžeme brousit srážením hran. Můžeme použít jemnozrnný karborundový kámen, kterým obvykle brousíme kosy. Měli bychom brousit za vlhka, abychom nevdechovali skelný prach.
Řezat můžeme pomocí řezáků s malým kolečkem (o průměru 3 mm). Řezáky mohou být ze speciální oceli nebo z technického diamantu. Diamantové jsou odolnější, snadněji se s nimi řeže, ale jsou cenově náročnější. Řez nesmí být nikdy suchý. Na vlhčení můžeme použít petrolej nebo naftu. Nanášíme jej dřevěnou špachtlí a kouskem vaty. Kvalitní řezačky mají nádobku s petrolejem, který při řezání vytéká přímo na kolečko a zalévá řez. Řezat můžeme podle příložníku nebo volnou rukou. Pod řez pak podložíme kousek dřeva a sklo zlomíme tlakem rukou na oddělovány části.
Můžeme používat tři druhy vrtáků: na tvrdý kov, diamantový a korundový kovový vrták. Na vrtání používáme stojanovou vrtačku. Podklad pod sklem musí být rovný a tvrdý. Abychom zamezili praskání skla, podložíme pod sklo korkové podložky. Vrtané místo musí být pokryto vrstvou vody. Zajistíme to tak, že na sklo přiložíme gumové těsnění a do něj vlijeme vodu. Vrtáme do poloviny tloušťky, pak sklo otočíme a vrtáme z jeho druhé strany. V případě vrtání do zrcadla začínáme na natřené ploše.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.