Vnitřní obytný prostor tvoří stěny, podlaha a strop. Právě výška stropu, kterou odborníci označují světlou výškou, má velký vliv na to, zda ho vnímáme příjemně. Minimální výška je 2,4 m, pokud je strop nižší, v místnosti se můžete cítit stísněně.
Pokud je strop vysoký, místnost působí prostornější než ve skutečnosti. Nízký strop ji naopak ještě více zmenšuje, a to může mít negativní vliv na vaši náladu. Jako první doporučení pro nízké místnosti platí - nepoužívejte závěsné svítidlo. Lustr totiž strop opticky ještě více přiblíží k zemi. Vhodnější jsou bodová světla, stolní lampy a podlahové osvětlení. Ještě hezčí efekt navodí světelný strop.
Na nízký strop nepatří dekorační lišty ani tmavé barvy. Ideální barva je bílá, pokud chcete přece jen barevný strop, musí mít světlejší odstín než jste použili na stěnách. Někteří odborníci doporučují barvu s vysokým leskem, protože se od ní více odráží světlo, ale rozhodně nic nezkazíte ani matnou úpravou. V každém případě by měl být strop absolutně hladký. Designéři na optické oddálení stropu radí potáhnout barvu ze zdi ještě o dva až tři centimetry až na strop.
Vysoký nábytek zkracuje mezeru, která sahá od něj ke stropu. V místnosti s nízkým stropem je lepší vyplnit celou světlou výšku. Některé kusy nábytku však musí zůstat nízké, například sedací souprava, konferenční či jídelní stůl. V tom případě volte delší kusy, protože krátké by v nízké místnosti působily neadekvátní malé. Ke zvýšení stropu výrazně přispějí vertikální linie na stěnách, které můžete namalovat nebo použít vhodnou tapetu.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.