Někteří uživatelé zateplených budov se stěžují, že obvodové stěny jejich příbytku jsou na dotek chladné, případně necítí z hlediska tepelného komfortu žádné zlepšení. Bývá to způsobeno příliš tenkou nebo porušenou vrstvou tepelné izolace. Stejné projevy může mít i částečné zateplení.Nelze obecně říci, jaký typ a tloušťka izolačního materiálu se hodí na každou stavbu, tyto údaje musí posoudit a navrhnout projektant individuálně pro konkrétní dům a podle individuálních požadavků majitelů na energetickou náročnost budovy. Hodnoty se liší podle toho, jaký výsledek chce majitel dosáhnout, zda má zájem o běžný standard nebo nízkoenergetický, případně enegeticky pasivní dům. V současnosti se průměrná tloušťka pohybuje v rozmezí 10 až 12 cm, ale postupně se na základě legislativních požadavků zvyšuje. Na tloušťce a druhu tepelné izolace se však šetřit nevyplatí, největší část rozpočtu celkové obnovy tvoří fixní výdaje spojené se zateplovacími a lešenářskými pracemi a další komponenty zateplovacího systému, takže rozdíl v ceně za větší tloušťku izolačního materiálu zvýší celkové náklady asi o 10%. Třeba dbát i na to, aby byl materiál ekologický, tuto výhodu přináší minerální vlna.
Tento jev bývá nejčastějším problémem u rodinných a bytových domech, kde jsou vyměněny okna a obvodové stěny nejsou zateplené, resp. mají nedostatečnou tloušťku izolace (5 - 6 cm).Příčin, které ho mohou způsobovat, je více, ale všechny mají společného jmenovatele - místo, na kterém se plísně tvoří, má příliš nízkou teplotu a proto na něm kondenzují vodní páry z interiéru.Plísně se většinou tvoří v oblasti rohů, koutů, na místech osazení oken nebo spojích vnější stěny s balkónovými deskami. "Na těchto bodech se vytvářejí tepelné mosty. Jejich příčinou bývá nedostatečná tepelná izolace nebo nepřesné či nedbalé připevnění izolační vrstvy ke členitějšímu tvaru na fasádě. Třeba se také přesvědčit, zda po zateplení nebyla narušena izolace nesprávnou manipulací - montáží sušáků na prádlo, klimatizačních jednotek a podobně, ".
Správným postupem je, když se stěny zateplí po výměně oken a opravě balkonů a lodžií. Před zateplením třeba prověřit stav nosné konstrukce, pokud je odhalená a zkorodovaná kovová výztuž, je třeba nejprve ji opravit a zacelit všechny spáry a nerovnosti na balkónové desce. Zateplení musí sahat až úplně k rámu okna, jakákoliv mezera znamená tepelný most, čili studenou stěnu, kudy vám nejen uniká teplo, ale sráží se vlhkost a tvoří se plísně. Ne vždy je možné udělat všechno najednou, proto může být zateplení realizováno i postupně, ale časové odstupy by měly být co nejkratší. Správné hladině vlhkosti v interiéru pomáhá i výběr izolačního materiálu. Desky z minerální vlny jsou paropropustné, stěna tak získá na vzdušnosti a "dům dýchá".
Narušenou nebo nepřiléhající vrstvu tepelné izolace způsobuje ve většině případů nesprávná aplikace izolantu nebo použití nevhodného typu či množství komponentů zateplovacího systému.Takovým destrukčním chybám můžeme zabránit správnou volbou stavební firmy, jíž zateplení svěříme.
Po nevhodné rekonstrukci střechy spojené se zateplením vzniká mnoho závažných nedostatků, které uživatelům ztrpčují život. Uvnitř střešní konstrukce se někdy začnou tvořit plísně, při větších poruchách přes střechu může i zatékat. Spůspobuje to nevhodný výběr izolační fólie a parozábrany, nebo její neodborná aplikace. Vymstí se také nepřesné vyměření jednotlivých částí tepelné izolace.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.