V průběhu těhotenství se ženský organismus stále mění, přizpůsobuje se potřebám vyvíjejícího se plodu. Pro základ správného průběhu těhotenství je nezbytná adekvátní pohybová aktivita, dostatek spánku, tělesná a psychická hygiena, ale zejména optimální příjem potravy z hlediska potřeb energie, základních živin, vitamínů a minerálů. Je potřeba, aby těhotná žena přijímala všechny důležité složky potravy ve správném poměru a množství, protože nutriční stav významně ovlivňuje nejen průběh těhotenství, zdravotní stav těhotné ženy, ale také velmi důležitý pro vývoj plodu a jeho zdravotní stav. Nesprávná výživa matky již před narozením dítěti vytváří riziko vzniku budoucích onemocnění v dospělém věku. V období plánovaného rodičovství se vhodné stravovací návyky týkají i budoucích otců!
Velmi důležité jsou proto minerály, zejména magnézium. Během těhotenství se zvyšuje jeho potřeba, až o 15 - 20%. Je důležité při stavbě jednotlivých orgánů, tvorbě kostí, vývoji nervové soustavy. Nedostatek může vyvolat předčasnou děložní činnost a tím může dojít k předčasnému porodu nebo potratu, ke vzniku vrozených vad, křečím či bolestem hlavy. A ideální je ho přijímat spolu s vápníkem, který ovlivňuje jeho vstřebávání. Jedno však není, jak magnézium přijímáme, což je možná nejčastější chyba. Přijaté magnézium totiž ještě neznamená vstřebané magnézium. Pro jeho efektivní vstřebávání je nezbytný právě vápník, a to v optimálním poměru 1: 3. Tělo si však oba tyto minerály nedokáže samo vyrobit, proto je nezbytné je tělu dodávat. Nejefektivnějším způsobem jak je tělu dodat, je pití magnesiové minerální vody, protože z vody se vstřebá až téměř 60 procent magnézia, přičemž ze stravy a výživových doplňků jen 30-40 procent. Ani v tomto případě to však není potřeba přehánět. Nadměrný příjem vápníku totiž zabraňuje vstřebávání hořčíku a naopak při jeho nedostatku odcházejí zásoby vápníku. Právě minerální vody jsou vhodným doplňkem. I když je pití magnesiové vody nejefektivnější na přijímání magnézia, stejně by ho těhotné ženy měly přijímat i z jiných potravin, jako jsou mandle, banány, mák, kakao, oříšky, špenát, čočka, ovesné vločky, mořské plody apod.
Po porodu se klade důraz na příjem všech skupin potravin a na jejich rozložení během dne stejně jako během těhotenství. Hektický životní styl i snížení obsahu minerálů v potravinách současnými procesy výroby a pěstováním, přispívají k deficitu magnézia v našem těle. K poklesu magnézia přispívá nevhodné složení stravy, ale i pokles množství hořčíku v potravinách, k jeho nedostatečnému vstřebávání zase nevhodná úprava potravin, jako je smažení či konzervace. Denně bychom měli potravou přijmout 1000 až 1200 mg vápníku a 350 až 400 mg magnézia. Je nezbytný pro aktivaci mnoha enzymů (např. serotoninu - hormonu štěstí), pomáhá bojovat s volnými radikály, přispívá k hormonální aktivitě, důležitý je také na regeneraci buněk a jako prevence vzniku migrén.
Co může způsobit nedostatek hořčíku? Poruchy trávicího traktu, ztrátu chuti k jídlu, únavu a poruchy spánku, bolesti hlavy, migrény, problémy s koncentrací a náladovost či svalové křeče. Důležitý je tak nejen pro těhotné a kojící ženy, ale i pro ty, kteří sportují nebo jsou dlouhodobě ve stresu.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.