Podzim a zima jsou období, kdy nejčastěji začíná útočit RS virus (Respiratory Syncytial Virus). Je mimořádně dobrý v napadáni buněk sliznice dýchacích cest, čímž způsobuje akutní infekce dýchacích cest u dětí i dospělých. Zatímco u zdravých dospělých průběh onemocnění neprovázejí obvykle žádné závažnější komplikace, u dětí do 2 let je situace výrazně odlišná, upozorňují dětští lékaři.
Nákazu RS virem u dospělých provázejí příznaky běžného nachlazení, jako je smrkání a kašel. Průběh onemocnění u dětí, které se často šíří v kolektivech kapénkovou cestou, je však často nejen komplikovanější, ale zanedbání a pozdní podchycení tohoto onemocnění může vést k závažným následkům. Podle studie v zahraničí, ale i sledování v České republice, v případě dětí do 2 let, které jsou přijaty do nemocnice pro zánět průdušek nebo zánět plic, je jako příčina nemoci identifikován RS virus skoro ve 40%. Jde o děti se závažnějším průběhem choroby s nedostatečným efektem ambulantní léčby.
O tom, do jaké míry bude pro vaše dítě virus nebezpečný, rozhoduje věk dítěte, narození před termínem (nedonošené dítě), přítomnost závažné vrozené vady srdce u dítěte, přítomnost rozvinutého a závažného chronického poškození plic a dýchacích cest, přítomnost závažné poruchy imunitního systému, ale také například pasivní kouření. Čím má dítě více rizikových faktorů, tím je předpoklad závažnějšího průběhu nemoci, často vyžadující nejen pobyt v nemocnici, ale i na odděleních intenzivní péče a s potřebou léčby kyslíkem či podpory dýchání.
Onemocnění způsobené RS virem může mít velmi rychlý průběh. Už v prvních 24 hodinách může dojít k výraznému zhoršení zdravotního stavu dítěte, který vyžaduje podávání kyslíku k udržení dostatečného okysličení krve a tkání. Byli zaznamenány i případy, kdy si stav dítěte vyžadoval umělou plicní ventilaci, došlo dokonce také k případům prasknutí plic a nakažení bakteriální a plísňovou superinfekcí.
Základní prevencí před RS virem je v první řadě důkladná hygiena rukou a ochrana dítěte před blízkým kontaktem s nemocným dospělým, a to i v případě lehkého průběhu nemoci. V případě dětí s rizikovými faktory se brání vzniku choroby navozené RS virem obrannými protilátkami, které se dětem podávají v období studených měsíců roku, čili od listopadu do dubna. Termín je cílený na období největšího výskytu RS viru. Protilátky se aplikují injekcí do svalu 1x měsíčně, protože v průběhu měsíce se v těle rozpadají, degradují a jen opakovaným podáním je možné udržet dostatečnou obrannou hladinu v těle.Banální viróza nemusí skončit jen kašlem a nudlemi. Pokud ho podceníte, může vzít mnohem více.
Základní prevencí před RS virem je v první řadě důkladná hygiena rukou a ochrana dítěte před blízkým kontaktem s nemocným dospělým, a to i v případě lehkého průběhu nemoci. V případě dětí s rizikovými faktory bráníme vzniku choroby navozené RS virem obrannými protilátkami, které podáváme dětem v období studených měsíců roku, čili od listopadu do dubna. Speciální očkování proti RS viru je určené pro nedonošené děti. Toto očkování je nepovinné a provádějí ho pouze specializovaná centra.
Léčba je zajišťována ve specializovaných pneumologických klinikách. Metody léčby se v této oblasti neustále vyvíjejí. Nadějí na zamezení šíření viru je nejen imunoprofylaxe, ale v blízké budoucnosti se počítá také s preventivním inhalačním podáváním látek, vázajících virus již v časných stadiích infekce.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.