Úklid dětského pokoje není věda, ale chce to systém
Datum článku: 19. 9. 2019
Úklid dětského pokoje, tedy ten zevrubný, to bývá často problém. Důvodem je to, že děti mívají v pokojíčku spoustu nepotřebných věcí, kterých se nehodlají vzdát. Ale je třeba to rázně vyřešit. Ideálně během prázdnin, ale i začátek školního roku je vhodným časem, kdy můžete dětem pořádně vyčistit a uklidit pokoj. Jen tak se jim v něm bude dobře spát, učit i hrát!

Umyjte okna a vyperte textilie
-
Okno tvoří velmi důležitou součást každé místnosti. Je bariérou před prachem a dalším znečištěním, a proto je také místem, které je třeba umýt jako první. Pokud zrovna nemáte čas na velké mytí, očistěte alespoň parapety, otevřete okna a otřete jejich rámy. Hlavně ve spodní části, kde se usazuje nejvíce špíny a také očistěte síťku proti hmyzu. Nemusí se lesknout jako z reklamy, ale odstraňte alespoň tu největší špínu.
-
Náš tip: Závěsy a záclony představují výborné lapače prachu. Rozhodně je proto alespoň čtyřikrát ročně vyperte nebo vyčistěte. Rovněž se prach ukládá na žaluziích, proto jim věnujte důkladnou pozornost. Po umytí oken doporučujeme vyprat i ostatní textilie v místnosti.
Vyhoďte zbytečnosti
-
Roztřiďte všechny školní i ostatní věci v dětském pokoji. Hračky a hry, se kterými se dítě poslední půlrok nehrálo, vyřaďte - darujte je dál nebo prodejte přes inzerát. Ponechte v pokoji jen ty věci, které jsou pro dítě skutečně důležité a které používá. Dítě tak nebude zahlceno zbytečnostmi a zároveň se zbavíte velkého zdroje nepořádku. Pokud má problém s odkládáním věcí, zkuste vymyslet jiný způsob, který bude samozřejmě co nejjednodušší.
-
Náš tip: Pokud je pro dítě složité odkládat věci přehledně na poličky, nechte ho raději odkládat je do krabic. Věci třiďte podle určité logiky a klidně mu pomozte veselými obrázky na krabici nebo nápisem.
Úklid skříní
-
S blížící se změnou ročního období bude nutné, projít i šatník. Dítě s největší pravděpodobností vyrostlo v létě z oblečení a obuvi, které nosilo v chladnějších jarních měsících. Je nejvyšší čas vybrat každou věc a zkusit, jestli je ještě dobrá, obdobně postupujte i s obuví. Rychle takto získáte přehled, které věci bude nutné nahradit, jestli vám něco nechybí, nebo naopak, zda nemáte některých kousků příliš, přičemž dítě je ani nestíhá unosit.
-
Náš tip: Méně je více. Menší množství oblečení se dítěti snadněji uklízí. Zároveň nemá přeplněnou skříň a dostatečně unosí každý kus. V případě potřeby pak není problém dokoupit další oblečení. Pokud máte dítě, které rychle roste, vyměňujte si oblečení v rámci rodiny nebo okruhu rodičů s podobně starými dětmi. Tento postup je nejen šetrný k peněžence, ale je i ekologický.
Rada na závěr
Výběr a likvidaci hraček dělejte s dítětem, abyste předešli následujím srdceryvným scénám, kdy omylem vyhodíte dítěti jeho nejmilejšího plyšáka. Poučte dítě, že je třeba, aby si samo v pokojíčku udržovalo běžný pořádek a pravidelně kontrolujte, zda tomu tak opravdu je.
Autor: Lenka Kostková