Slovník dvouletého dítěte a opožděný vývoj řeči

Datum článku: 15. 1. 2019

Lámete si hlavu nad vývojem svého dvouletého dítěte? Připadá vám, že toho na svůj věk umí málo? Některé děti jsou šikovnější při pohybových aktivitách, jiné zase lépe mluví. Obecně ale platí, že dvouleté dítě by už mělo umět zhruba padesát slov a bez problémů je používat. Pokud tomu tak není, nemusí být vždy chyba na straně dítěte. Prostě některé děti rodiče k mluvení vůbec nenutí a děti slova prostě k naplnění svých přání jednoduše nepotřebují...

děti, řeč, vývoj řeči, batole, výchova dítěte, mluvení

Zbystřete pozornost

Většina dvouletých dětí už mluví. Není to však pravidlo. Některé děti používají první slovíčka už po prvním pololetí, jiné v roce a nic hrozného nemusí signalizovat ani to, pokud dítě začne mluvit až pár měsíců po druhých narozeninách. I když, v tomto případě již zbystřete pozornost, neboť opožděný vývoj řeči dost často napovídá o problémech.

Padesát slov

Říká se, že dvouleté dítě by mělo dokázat používat minimálně 50 jednoduchých slovíček z více než 300-slovního seznamu přiřazenému k tomuto věku. Podle nedávného výzkumu do zcela základní slovní zásoby batolete v tomto věku patří 25 slov. Autorka výzkumu, profesorka Leslie Rescorla z Bryn Mawr College v Pensylvánii radí, aby rodiče nedělali paniku, pokud je dítě ještě nemluví. Když se jinak vyvíjí normálně, je velmi pravděpodobné, že se samo rozpovídá. Pokud však dítě se slovíčky bojuje ještě i kolem třetího roku života, měli byste vyhledat logopeda.

25 základních slov dvouletého dítěte

Máma, táta, mimi, mléko, pití, ahoj, ano, ne, pes, kočka, oko, nos, banán, piškot, auto, horký, děkuji, koupání, bota, čepice, kniha, hotovo, ještě, pá - pá, jdu...Jde o základní slova, která se nejčastěji používají v konverzaci batolat při interakci s jejich okolím. Pokud je vaše dvouleté batole rutinně nepoužívá, řekněte to raději dětskému doktorovi. Vždy je lepší podchytit případný problém dříve, než něco zanedbat. Nechceme však strašit.

Opožděný vývoj

Odborníci upozorňují, že opožděný vývoj řeči může signalizovat například problémy se sluchem, budoucí poruchy učení či poruchu autistického spektra. Dítě se však může "rozmluvit" časem, takže není třeba hned za tím hledat něco vážného. Pro čisté svědomí je však lepší nenechat to jen na intuici. Odborný screening může odhalit případný problém a vhodně jej řešit. Čím dříve se začne, tím větší je šance na dobrý výsledek.

Autor: Martina Dvořáková