Každý dobrý rodič se snaží pro své dítě o to nejlepší. Stará se o něj, vychovává a ochraňuje, ale tato přirozená rodičovská láska a péče může přerůst až do extrému. Přehnané, takzvané toxické rodičovství je stále běžnějším úkazem a podle odborníků se z něj stává novodobý fenomén. Problém toxického rodičovství se dostal na dosud nevídanou úroveň.
Jsme svědky doslova škodlivé výchovy, která se dá označit jako toxická. Jde přitom o celosvětový fenomén a jeho rozsah problému je obrovský. Emocionální újma u mladých lidí se dá označit za pandemii.
Pedagogičtí odborníci varují před rodiči, kteří se staví do role advokáta svých dětí, vše za ně řeší, zametají jim cestičku a obhajují je za každých okolností, a to i v situaci, kdy by neměly.
Přehnaná, až úzkostná péče způsobuje u mladých lidí velké emoční škody. Přestože z nich mohou vyrůst šikovní a ambiciózní lidé, prostě nejsou připraveni na to, aby se o svůj život starali sami - bez pomoci všudypřítomných rodičů. Stále více dětí je rodiči nadměrně limitovaných v tom, aby se nezranili, nestresovali, netrápili, čímž dochází k omezování jejich přirozeného dospívání, rozvoji odolnosti a samostatnosti.
Přechod z doslova bezstarostného dětství do opravdové reality je pro takto vychovávané děti velmi tvrdý. Ve chvílích, kdy je najednou nikdo nedrží za ruku, si často i přes velkému nadání a dokonalé schopnosti nevěří a pochybují o každém kroku. A to jen proto, že je celý život svazovala přehnaná rodičovská láska, která jim nedovolila se na skutečný život plný překážek připravit.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.