Ambulance lékařů jsou přeplněné dětmi, které mají problémy s alergiemi, osteoporózou, nadváhou či obezitou, kožními chorobami a řadou dalších obtíží. Výjimkou nejsou ani deprese, ztráta motivace a přetrvávající únava. Za zdravotní problémy je odpovědných několik faktorů - jedním z klíčových je nezdravý životní styl, tedy i nedostatek pohybu!
Hektičnost dnešní doby vede lidi k vyčerpání a nechuti nabírat energii jiným způsobem než lenošením. Chybí znalosti o fyziologickém fungování organismu. Z pohledu lékařů Tradiční čínské medicíny (TČM) je základem zdraví pravidelné stravování, správné složení stravy a stravování v klidném a příjemném prostředí. Aby nasbíraná energie nestagnovala a neukládala se v podobě patologických přebytků se musí rozvést po těle ke každé buňce dostatečným pohybem a dýcháním. Nedostatek správné energie vede k poklesu obranyschopnosti organismu s opakovanými infekcemi dýchacích cest, k respiračním, trávicím, kožním a i pohybovým onemocněním. Dnes se mnozí odborníci shodnou i na tom, že nedostatek pohybu vede k překyselení organismu, dráždivosti, neklidu, nespavosti, agresivitě, osteoporóze a samozřejmě také k obezitě.
Osteoporóza (strašák dnešní doby) nevzniká jen proto, že se nesprávně stravujeme, ale také proto, že nedostatečný krevní oběh nepřivádí potřebné minerální látky, vitamíny a stavební jednotky do buněk kosti a zároveň nedostatečně odvádí toxiny, metabolity a kyselé zplodiny. Tento stav má za následek uvolňování minerálů z kosti, přestavbu struktury kosti, jedním slovem osteoporózu. Lékaři TČM věří, že každý subjekt vytváří určité emoce a pocit energetické dostatečnosti. Oslabení orgánů, které odpovídají za trávení, vstřebávání a koloběh energie vede k pocitu únavy, neschopnosti ía smutku.
Podle odborníků by se měly děti a teenageři hýbat alespoň hodinu denně. Realita je bohužel jiná. Mnozí si kladou otázku, kdo je za tento fakt zodpovědný? Je příčina v rodičích, kteří se dětem dostatečně nevěnují, nebo jde o celkový trend dnešní doby? Problémem je společenský tlak, který uznává jen ty, kteří jsou na žebříčku společenských hodnot umístěni co nejvýše. Pokud rodiče mají své hodnoty postavené na úspěšnosti, kariéře, finančním zabezpečení, vždy budou upřednostňovat workoholismus a nebudou mít čas ukázat dětem, jaké je krásné jít do přírody, odpočinout si, vidět jiný svět, jiné vztahy ... Na druhé straně, rodiče, kteří umí uživit své rodiny jen díky tomu, že jsou zaměstnáni ve třech zaměstnáních, nebudou mít dost sil na rozptýlení se a sport s dětmi. Pokud se osvobodíme od posuzování okolním světem a budeme považovat za správné naše hodnoty, budeme mít čas na utužování vztahů s rodinou a dětmi i prostřednictvím výletů a společných sportů. Kde je lepší prostor na to, abychom se navzájem poznávali a vychovávali?
Láska k pohybu a sportu vychází z rodiny. Pokud se děti od útlého věku hýbou, vidí pozitivní příklad u svých rodičů, jsou zdravější i šťastnější. Pokud tyto dvě slovíčka rozměníme na drobné, tak sport přináší dětem následující pozitiva:
Určitě vám v cestě za zdravím pomocí pohybu pomohou i slova odborné lékařky: "K pohybu není třeba mnoho. Nepotřebujete drahé oblečení, obuv, ani poplatky ve fitness klubech. Pohyb je dostupný úplně každému a prakticky v každém počasí. Jedinou výmluvou jsou blesky, náledí a silný vítr, který vám znemožní dýchání. Absolvujte denně 45 minutovou rychlou chůzi, získáte více než jen pohyb - sníží se počet respiračních onemocnění, trávicích potíží, obezity a osteoporózy. Je to tak snadné! Jediným naším nepřítelem je lenost. Máme tisíc výmluv na to, proč právě teď nemůžeme jít ven, ale ani jednu výmluvu na to, proč bychom se neměli dívat TV nebo hrát na PC. Pokud máme čas 4 hodiny sedět před elektronikou, máme čas jít na hodinu ven!"
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.