Už léta jsou děti proti této nemoci očkovány, ale v éře odmítání očkování není vyloučeno, že se příušnice mohou objevit. V čem jsou nebezpečné? Příušnice jsou virová onemocnění, které postihuje zejména starší děti a to ve věku od 10 do 14 let. Mohou ho dostat i dospělí, u kterých má onemocnění komplikovanější průběh a může mít dopad i na plodnost. Dokonce se může objevit i u těch, kteří byli očkováni. Ve velmi malém procentu případů bohužel vakcína nefunguje tak, jak by měla.
Tento virus se snadno šíří a to prostřednictvím infikovaných slin. Pokud není vaše imunita dostatečně silná, příušnice můžete dostat i vdechnutím mikročástic, které infikovaná osoba vypustila do ovzduší kýchnutím nebo kašláním. A pokud se napijete ze skleničky či najíte z talíře po někom, kdo má příušnice, velmi snadno se infikujete také. Inkubační doba tohoto viru se pohybuje od 2 do 3 týdnů.
Jedním z hlavních příznaků mohou být opuchlé tváře, tedy zvětšení příušních a podčelistních žláz, které jsou při dotyku a při žvýkání bolestivé. Vznikne tzv. křečkovitá tvář. I když jde o nejjasnější příznak, nemusí se objevit. Dále si vaše dítě může stěžovat na bolesti svalů, nechutenství, nevolnost, bolesti hlavy a může mít zvýšenou teplotu. Pokud tyto příznaky zaznamenáte, navštivte lékaře. Samotná nemoc sice až tak vážná není, ale lepší je dohodnout se s lékařem, protože laik sám nemusí rozeznat, o jaké onemocnění přesně jde a hrozí také nakažení neočkovaných dětí v čekárně. Příušnice mohou také často způsobit komplikace a to zánět varlat nebo vaječníků, slinivky či mozkových blan.
Při léčbě je důležitý klid, dieta s nízkým obsahem tuku a léky na snížení teploty. Pacient je infekční 3 až 5 dní před nástupem příznaků a potom po propuknutí onemocnění minimálně ještě týden.
Nejlepší prevencí je nejen správná životospráva, otužování, pravidelné procházky na čerstvém vzduchu, kvalitní spánek či časté větrání místnosti, ale zejména očkování. Vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám (MMR) je součástí povinného očkování. Základní očkování se provádí mezi 13.-18. měsícem života dítěte. Přeočkování se provádí ve věku od 5. až 6. roku dítěte.
Během těhotenství mohou příušnice znamenat velký problém. Vakcína není vhodná pro těhotné ženy, mohla by totiž narušit jejich imunitní systém. Překonání příušnic v prvním trimestru zvyšuje riziko potratu, později předčasného porodu.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.