Přilba na kolo pro děti a jejich rodiče

Datum článku: 3. 5. 2019

Cyklistická přilba je především ochranná pomůcka, která dokáže ochránit zdraví a život. To by si měli uvědomit nejen rodiče dětí, ale i dospělí, kteří jezdí na kole. Navíc, jedná se i o úžasný designový doplněk, který udělá z cyklistů okrasu silnic a zvýší zároveň jejich viditelnost ostatními účastníky silničního provozu.

cyklistika, kolo, přilba na kolo

Cyklistická přilba pro děti a mladistvé

Děti a mladiství do 18 let musí mít při jízdě na kole na hlavě cyklistickou přilbu. Tak to nařizuje zákon o silničním provozu. Že nejde o žádnou ozdobu, ale opravdu velmi potřebnou věc, dokazuje i statistika. Ročně dojde v zemích Evropské unie při cyklistice k přibližně 600 tisícům zraněním hlavy! 

Základem je správná velikost

Přilbu je třeba koupit už malým dětem na odrážedlech, se kterými se také dá snadno spadnout v poměrně velké rychlosti. Myslete na to, že přilba by měla držet na hlavě i když má rozepnutý řemínek. Zkusit se to dá jednoduše, nechte dítě, aby se s nasazenou přilbou předklonilo. Velikost obvodu se dá na hlavičce pohodlně regulovat kolečkem vzadu, ale vždy se ptejte, zda je helma dítěti pohodlná. Vhodný nemusí být hned první zkoušený model, ale na výběr je dnes široká paleta.

Správné nasazení 

Přilba má sedět na hlavě tak, že zasahuje asi do poloviny čela, tedy nespočívá na temeni hlavy. Řemínky nesmějí odírat uši. Také si všímejte, kudy řemínky jdou dítěti - uší by se neměly dotýkat. Pod bradou zase nesmí řemínek škrtit, ale ani být příliš volný. Nastavte ho tak, aby se mezi řemínek a bradu vešly nejvíce dva prsty. Přilba nesmí po hlavě "běhat". Správné nasazení přilby je stejně důležité jako její kvalita!

Pečlivě vybírejte

Pokud trávíte s dětmi na kolech hodně času, investujte do kvalitní lehounké přilby. Těžší a případně nepohodlná přilba dá o sobě po pár hodinách pořádně vědět. Poptejte se i na větrání. Kvalitní helmy mají důmyslnější systém odvětrávání, aby se dětská hlavička nepřehřála. Dalším parametrem, který může jít do peněz, je přilba se systémem MIPS, který by měl být jistou prevencí proti poškození mozku rotační silou při pádu. Přilba vybavená technologií MIPS® (Multi-Directional Impact Protection System) se skládá ze tří hlavních částí: EPS polystyrenová skořepina, kluzná vložka MIPS® a elastomery, které první dvě části spojují. V případě nárazu pod úhlem se elastomery natáhnou, a umožní tak mírný pohyb skořepiny přilby vůči kluzné vložce MIPS®, čímž dojde k absorbci rotačních sil. Jedná se o pohyb v řádu milimetrů. Ale i těchto pár milimetrů, během oněch kritických 2 milisekund, může výrazně snížit množství rotačních sil, které by se jinak přenesly až na mozek.

Čelenka, šátek a síťka proti hmyzu 

Dětem můžete k přilbě přikoupit i čelenku, která zabrání stékání potu ze zpocené hlavičky do očí, a také cyklo šátek pod helmu, který hlavu ochrání před větrem. V některých přilbách je integrovaná i síťka proti hmyzu, případně se dá dokoupit. A nezapomínejte ani na barvu a veselé reflexní obrázky. Pěkná přilba bude inspiruje dítě, aby ji nosilo bez protestů. Ale nosit bezpečnostní přilbu na kolo by měli nosit i dospělí, přestože jim to nestanovuje zákon. A rodiče k nošení přilby budou mít ještě o jeden důvod navíc. Jednak půjdou dětem příkladem a také protože si uvědomí, že jejich úraz by se dotkl i jejich dětí.

Autor: Lenka Kostková