Porod nemusí bolet a maminky neprotrpí svůj nejkrásnější okamžik v životě

Datum článku: 16. 5. 2019

S blížícím se porodem vyvstává pro budoucí maminky řada otázek. Jednou z nich je, zda rodit s tlumením bolesti formou epidurální analgézie. Epidurální analgézie má spoustu kladných, ale jako většina léků i některé vedlejší účinky.

epidurální analgézie, porod, bolest, těhotenství

Porod nemusí bolet

Porod nemusí bolet. Podle odborníků je to jediný typ bolesti, který neplní ochrannou funkci. Pokud byste se více maminek zeptali na své pocity z porodu, zřejmě byste od každé z nich dostali jinou odpověď. Některé by vyprávěly o těžkých bolestech, jiné zas o hodinách planých poplachů či naopak, náhlých, silných kontrakcích, kterými se všechno skončilo. Bez ohledu na různé zkušenosti se však všechny maminky shodují v tom, že porod je nejkrásnějším okamžikem v životě ženy. Vždyť co může být krásnějšího než držet v náručí vlastní dítě?

Porodní bolesti

Porodní bolest jde ruku v ruce s porodem. Je to jediný typ bolesti, který však neplní ochrannou funkci. Jejím úkolem je, produkovat během samotného porodního procesu v těle matky endorfiny, díky kterým dokáže vnímat porod jako něco pozitivního a krásného zároveň. Žena je díky bolesti nucena koncentrovat svou mysl výhradně na dítě, přičemž se v ní formují opravdové principy mateřství. Nicméně, každý porod je jiný a hlavně, každá žena vnímá bolest individuálně. Některé rodičky intenzita kontrakcí jen mírně rozhodí, je však mnoho takových, které porodní bolesti doslova prodýchávají.  V praxi se lékaři setkávají i s náročnými případy porodů, kdy je utišení bolesti pro rodičku skutečným vykoupením. V takových případech je jednou z účinných pomocnic právě porodní epidurální analgezie, mezi maminkami dobře známá jako epidurál. S rozhodnutím, zda přistoupit k tlumení bolestí během porodu, se vynořují mnohé otázky budoucích maminek. 

Co je epidurální analgezie

Jde o jednu z nejpoužívanějších metod lokálního tlumení bolestí. Pro dosažení očekávaného efektu je důležité správné načasování jejího zavedení, ale i volba optimálního dávkování. Účinný efekt epidurální analgézie mohou z vlastní zkušenosti potvrdit mnohé rodičky. Citelné odstranění bolesti se dostaví již po 15 minutách od jejího zavedení. Spolu s ním přichází i pocit uvolnění a větší pohody, díky kterým se rodička dokáže z porodu nejen těšit, ale zároveň ho i dokonaleji procítit.

Forma aplikace

Zavedení epidurálu se aplikuje do bederní části zad. Rodička během samotného výkonu buď sedí nebo leží na levém boku. Anestetikum epidurální analgezie se do těla rodičky dostává díky cévce zavedené do oblasti bederní páteře. Dávka podaného anestetika přitom musí odpovídat takovému množství, aby sice zmírnila bolest, ale zároveň neovlivnila svalový tonus a neomezila tak možnost pohybu. Kontrakce se totiž stále opakují a rodička na ně musí reagovat i přesto, že nejsou bolestivé.

Nežádoucí účinky

Většina nežádoucích účinků, které se po zavedení epidurálu dostaví, je víceméně bezvýznamná. Mezi běžné vedlejší účinky jejího působení můžeme zařadit snížení krevního tlaku, mírně mravenčení v nohách, bolest zad, svědění nebo bolest hlavy. V každém z případů se rodičkám doporučuje hlavně klid na lůžku doplněný o dostatečné množstvím tekutin. Vážnější komplikace se také vyskytují, ale opravdu jen velmi zřídka. Zároveň je důležité poznamenat, že v případě působení epidurální analgezie na plod nebyly zjištěny žádné negativní důsledky.

Komplikace při porodu

Epidurální analgezie může být zavedena v kterékoliv fázi porodu. Podmínkou je, aby měla rodička předem podepsaný informovaný souhlas s výkonem. Na jeho podepsání je vždy dobré myslet ještě před začátkem samotného porodu. V případě komplikovaných porodů, které obyčejně končí operačním zákrokem, se totiž zavedená epidurální cévka může změnit na rychlý a účinný způsob podání vhodných léků a anestézie.

Autor: Lenka Kostková