Poporodní deprese ohrožuje nejvíce mladé matky
Datum článku: 24. 1. 2017
Poporodní deprese je psychické onemocnění, které mohou některé ženy zažívat po porodu. Tento druh deprese bývá častější, než je všeobecně známo a postihuje jednu z deseti žen po narození dítěte.
Mladší matky jsou více ohroženy
Postiženy bývají ženy bez ohledu na etnikum, zvlášť náchylné jsou matky - teenagerky. Postnatální deprese bývá často "nezachycená" a mnoho žen ani neví, že jí trpí. Příznaky či symptomy této deprese jsou různé, zahrnují špatnou náladu, problémy zvládat věci a problémy se spánkem. Na druhé straně změny nálad, podrážděnost a plačtivost jsou společným jevem po porodu. Tyto symptomy vymizí často během několika týdnů. Pokud však tyto symptomy přetrvávají, může to být signál postnatální deprese. Mnohé ženy ani nerozpoznají tyto signály postnatální deprese nebo je ignorují, protože se obávají, že budou vnímány jako špatné matky. Časové hledisko vzniku této deprese je různé, obvykle začíná během jednoho nebo dvou měsíců po porodu. Ale může začít i několik měsíců po porodu. Asi u třetiny žen začaly depresivní příznaky již v těhotenství a pokračují po porodu.
Jak se projevuje?
-
depresivity: cítíte se "bídně", jste nešťastná, plačtivá většinu času, stav může být zhoršen hlavně ráno a večer;
-
podrážděnost: v kontaktu s partnerem, novorozencem a dalšími dětmi;
-
únava: matky po porodu se cítí velmi unavené, avšak deprese způsobuje prožívání pocitů úplného vyčerpání a ztráty energie;
-
problémy s péčí o sebe a o své dítě - dokonce i jednoduché úkoly se mohou ukazovat jak náročné;
-
problémy se spánkem: navzdory únavě nemůžete usnout, děláte si starosti o mnohé věci, během noci, když dítě spí, jste vzhůru a probouzíte se už před probuzením se dítěte;
-
ztráta chuti k jídlu: spolu se zapomene vůbec jíst;
-
neschopnost těšit se z čehokoliv: zjišťujete, že je pro vás těžké těšit se, mít zájmy, dokonce mít radost z dítěte;
-
ztráta zájmu o sexuální život: důvodů může být více, může to být po porodu bolestivé nebo můžete být unavená, ale deprese bere jakoukoliv chuť a touhu;
-
negativní pocity a pocity viny: deprese mění myšlení - můžete mít velmi negativní myšlenky, myslet si, že nejste dobrá matka a dítě vás nemiluje; cítit vinu ohledně tohoto stavu- že je to vaše chyba; ztráta sebedůvěry; myslíte si, že nedokážete zvládat věci;
-
úzkostnost: matka má přirozeně obavu o zdraví dítěte, ale při depresi je tato úzkost zcela přemáhající. Může se to týkat stavu dítěte nebo vás (dostanete se z deprese?). Může být pro vás těžké být pouze sama s dítětem a potřebujete podporu ze strany partnera nebo lékaře. Při úzkosti můžete zažívat: zvýšený puls, bušící srdce, pocení, dušení, strach z kolapsu.
Vyhýbání se lidem a sebevražedné sklony
nechcete vidět přátel či rodinu apod. Sebevražedné myšlenky: pokud máte pocity ohledně poškození sebe samé, měli byste vyhledat odbornou pomoc (psycholog, psychoterapeut, psychiatr, všeobecný lékař). Při akutním nutkání vyhledejte pomoc okamžitě!
Psychotické symptomy
U malého počtu žen se mohou rozvinout psychotické symptomy, můžete slyšet hlasy a uvažovat nad neobvyklými věcmi a věřit jim. Je třeba okamžitě vyhledat pomoc.
Vliv deprese na vztah k dítěti
Máte pocity viny, že necítíte k dítěti, co se od vás očekává; milujete / nemilujete své dítě; nemusíte se cítit "blízko" svému dítěti; máte problém zjistit, co vaše dítě cítí nebo co potřebuje. Může k tomu patřit i odmítání dítěte nebo jeho obviňování za váš stav.
Důvody a rizika poporodní deprese
Příčiny nejsou zcela známé a jasné, pravděpodobně jde o výsledek několika faktorů:
-
tělesný a psychický stres spojený s péčí o dítě, zvláště nedostatek spánku;
-
hormonální změny, které nastávají krátce po porodu - některé ženy mohou být zvláště citlivé na tyto změny;
-
individuální sociální okolnosti jako např. finanční starosti, nízká sociální podpora, vztahové problémy, smrt blízkého člověka, ukončení vztahu, ztráta zaměstnání, apod.
-
nedostatek podpory ze strany rodiny.
-
fyziologické příčiny - málo aktivní štítná žláza (třeba podstoupit léčbu);
-
problémy s depresí a poruchami nálad již v minulosti;
-
předchozí zkušenost s poporodní depresí
-
zažívání deprese nebo úzkosti již během těhotenství.
Poporodní deprese může začít i bez zjevné příčiny, i bez těchto uvedených příčin.
Jak se léčí?
-
"Svépomoc" (zjišťování informací o depresi, možnostech léčby, neobávání se diagnózy - stav se léčbou zlepší; komunikaci s někým o těchto problémech; využití možnosti si na chvíli sednout, relaxovat - jak procházka, čtení časopisu, poslech hudby odpočinout a zdřímnout si během dne a noci; pravidelná strava; trávení času s partnerem; nalezení si podpůrné skupiny; zapojení do prací v domácnosti členy rodiny; cvičení; svépomocné knihy; neobviňování se, partnera či rodiny; neužívat alkoholu a drogy apod.),
-
psychoterapie (terapie rozhovorem),
-
medikamentózní léčba antidepresivy (léková forma),
-
vyhledat pomoc, pomoc závisí na tom, nakolik je vaše deprese vážná- mírná poporodní deprese může být zlepšována i zvýšenou podporou ze strany rodiny a přátel, pokud jsou vaše problémy vážnější a necítíte se dobře, je na místě uvažovat a skutečně vyhledat odbornou pomoc a požádat o léčbu.
Autor: Lenka Kostková