Pokoj pro budoucího školáka

Datum článku: 23. 8. 2017

S končícím létem nastávají školní starosti nejen pro děti, ale i pro rodiče. Již ke konci prázdninách je třeba s předstihem změnit dětský pokoj na pokoj pro školáka. Ideální je, tuto změnu dělat společně s dítětem, a některé věci nechat na něm. Rodiče by ale měli mít poslední slovo v tom, jestli dětský výběr bude i praktický a nepoškozující zdraví!

dětský pokoj, školáci, rodina, rodiče, děti, škola

Nástup do školy

Pokud od září vaše dítě nastupuje do školy, věnovat byste se měli především částečné renovací dětského pokoje. Ta totiž nebude už jen prostorem k odpočinku a hru, ale i k povinnostem v podobě učení a dělání domácích úkolů. Jaké zásady byste měli dodržet při zařizování pokoje pro školáka?

Psací stůl a úložné prostory

Pokud jste již při prvním zařizování pokoje pro dítě mysleli na nadčasovost, nábytek do dětského pokoje nebude nutné měnit. Ale pokud je až příliš dětský a s minimem úložných prostorů, bude si dříve či později žádat změnu, a proto je vhodné jej vyměnit právě v tomto čase. Nábytek pro školáka už nemůže mít charakter tradiční dětského pokoje, ale spíše studentského tak, aby vydržel být dlouho aktuální. Prvky dětskosti mu dodáte už jen doplňky. Základem takového nábytku je větší postel, skříně s dostatkem míst pro ukládání, malá skříňka či komoda na školní pomůcky a samozřejmě, psací stůl. Psací stůl pro děti by měl být dostatečně velký, aby se na něj vešly všechny potřebné věci a dítě mělo stále dostatek prostoru na práci. Myslet je třeba i na to, že dříve či později přibude na stůl do dětského pokoje i počítač či notebook, přičemž i potom na něm musí mít dítě dostatečnou volnou plochu na psaní. Stoly pro ty nejmenší obsahují často i možnost přizpůsobení výšky stolu, což je právě určeno pro budoucí školáky. Takový stůl s nimi bude růst tak, jak porostou i oni sami.

Správné osvětlení stolu pro dítě

Na stole nesmí chybět ani stolní lampa, která musí zajistit dostatek světla. Dobré osvětlení pro dětské oči musí přicházet shora na plochu tak, aby byla osvětlena celá. Stínítko musí být shora a z boku neprůhledné tak, aby světlo propouštělo pouze svou spodní stranou. Stolní lampa se umísťuje na opačnou stranu stolu, než je lokalizovaná ruka, kterou dítě píše.
 

Autor: Martina Dvořáková