Plivání jako projev emocí u dětí? Netolerujte ho, ale nejednejte v afektu!
Datum článku: 18. 3. 2019
Plivání jako projev hněvu patří k projevů malých i větších dětí. Jedná se emoční reakci, která má své opodstatnění, ale nelze ji odůvodnit a už vůbec ne tolerovat! Jak dítě tohoto zlozvyku zbavit? Máme pro vás několik užitečných rad.

Plivání v batolecím věku
Batolata často plivou, protože čekají na reakci okolí. Často neexistuje lepší způsob, jak přitáhnout pozornost, než někoho poplivat...
Vyplivnutí hněvu u předškoláků a školáků
Předškoláci mají tendenci "vyplivnout hněv". Když nejsou schopni slovy popsat své pocity frustrace, plivnutím jasně ukáží, jak naštvaně se cítí. Plivání může být také prostředkem sebeobrany, taktikou. Dítě, které si brání hračku, může plivat na kamaráda, který si ji chtěl vzít. Plivání není výjimečné ani u starších dětí , které zase mají tendenci "vyplivnout akt vzdoru". Je to pro ně skvělý způsob, jak dospělému říci, že se nenechají ovládat.
Tolerance není na místě
V určitém období života plive snad každé dítě. Stejně tak, jako se většina dětí vrtá v nose, kouše nebo štípe lidí a podobně. Není to nic hrozného, ale není třeba to nechat tak a takové projevy v chování tolerovat. Nikdy se však nesnižujte k tomu, aby dětské zlozvyky ve vás vyvolávaly vlny hněvu, následkem kterých je zbytečný křik, nadávky nebo bitka. Nepomůže to! Způsob, jakým na plivání zareagujete, bude hrát významnou roli v tom, zda dítě tento zlozvyk opustí nebo v něm bude intenzivně pokračovat nadále.
Nejúčinnější způsoby, které je vhodné použít, když dítě plive:
-
Zůstaňte v klidu. Přirozenou reakcí na to, když vás dítě poplive, resp. plivne na zem a podobně, je ztráta nervů, ale vy se snažte za každou cenu o klid. Dítě totiž plive nejčastěji tehdy, když "ztrácí nervy", proto jít příkladem a stát se vzorem v tom, že dokážete zachovat chladnou hlavu, je velmi potřebné. Ukážete dítěti, že s emocemi se dá vypořádat i společensky přijatelnějším způsobem. Křik nebo výprask jsou špatným signálem. Pokud se hodně rozzlobíte a nemáte jistotu, že to zvládnete, odejděte na pár minut z místnosti. Neřešte situaci, dokud se neuklidníte a nemáte zase normální hlas.
-
Řekněte dítěti, že plivání je nepřijatelné. Ale vyhněte se nutkání, dát dítěti zdlouhavou přednášku trvající donekonečna. Stačí rychlá připomínka, že "plivání je hrubé" nebo nevhodné. To zabere více. Vyšlete jasnou zprávu. Využijte akt akce a reakce
-
Pokud dítě plivne na zem, dejte mu nějaké čistící prostředky, aby ji mohlo utřít. Pokud poplive vás nebo někoho jiného, trvejte na to, aby plivanec utřelo - pokud je to možné.
-
Dejte dítěti time-out. Time-out je užitečný důsledek, a to zejména tehdy, pokud dítě "vyplivne hněv". Dejte pošlete ho do vedlejšího pokoje, do klidného prostředí. To mu pomůže naučit se uklidnit, když je rozrušené.
-
Uplatněte protireakce. Pokud dítě poplive někoho jiného nebo jeho majetek, trvejte na tom, že musí "poškozenému" dítěti půjčit na jeden den hračku, o kterou má zájem nebo mu přidejte nějakou povinnost v domácnosti.
-
Naučte dítě, co může dělat namísto plivání. Ukažte dítěti alternativy k plivání. Naučte ho vyjádřit hněv slovy a povzbuzujte ho, aby používalo zdravé manažerské dovednosti na zvládání hněvu - například počítání do 10, zatnutí pěstí, odchod do jiné místnosti a podobně.
-
Posilujte dobré chování dítěte. Pokud je plivání velkým problémem, užitečný může být systém odměn. Vytvořit graf chování, který umožní, aby dítě získávalo samolepky nebo body za dobré chování. Po získání určitého počtu samolepek nebo bodů je vyměňte za nějakou hmotnou odměnu, možnost dívat se na oblíbený program v televizi nebo hrát oblíbenou hru.
-
Nezapomínejte na pochvaly. Pochvala podporuje dítě, aby pokračovalo v trendu neplivání!
Autor: Martina Dvořáková