Jak samotný název napovídá, příčinou plenkové dermatitidy je používání plen u dětí, působení moči, stolice a potu a mechanické dráždění plenek citlivé dětské pokožky. Mezi vnitřní příčiny onemocnění patří dětská pokožka, která je tenčí, náchylnější ke zraněním, méně odolná vůči infekci. Obsahuje více vody, má zvýšenou propustnost - aplikované léky na pokožku pronikají hlouběji, z tohoto důvodu se mají při prevenci aplikovat pouze přípravky určené na dětskou pokožku. Kůže novorozence a kojence má nižší činnost mazových žláz, je sušší, méně odolává vnějším vlivům. K vnějším příčinám řadíme méně časté přebalování, používání nevhodných krémů, mýdel a přísad do koupele, nadměrné "oblékání", balení jedince, velmi časté a dlouhotrvající koupání, které vysušuje pokožku. Stav zhoršuje častá a řídká stolice.
Na poškozené dětské kůži pozorujeme zarudnutí pokožky (erytém), mohou se objevit puchýřky (puchýřky), ve vážnějších případech odřeniny (eroze) a strupy. Tyto projevy, na rozdíl od seboroické dermatitidy, nenacházíme na kožních řasách. Vzhled kůže se může měnit během dne. Při přidružení kvasinkové infekce může kůže mokvat.
Anamnéza a klinický obraz, typické příznaky na poškozené kůži, dostatečně poukazují na diagnózu.
Zásadní otázkou léčby je zamezení styku s vyvolávající škodlivinou. Lokální kortikosteroidní masti a nesteroidní masti a měkké pasty, antihistaminika, antiseptické roztoky.
Při prevenci plenkové dermatitidy je třeba dodržovat následující opatření:
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.