Naučit svého potomka jíst zdravě nemusí být taková dřina, pokud včas začnete s vhodnou strategií. Sestavit výživné menu pro každé dítě není nic těžkého. Těžší je, dojít až k tomu, aby vhodné jídlo vaše dítě snědlo. Snad neexistuje rodič, který by neznal protesty dítěte za stolem. Pokud mu nabídnete to, co je pro něj zdravé, stává se, že se brokolice či zeleninová polévka nesetká s pozitivní odezvou. Možná i to vaše děťátko by ze všeho nejraději jídlo pouze hranolky a suché rohlíky. Jak tedy zařídit, aby ochotně konzumovalo i to zdravé?
Dělá vaše dítě u stolu pravidelně scény a vy občas polevíte a dopřejete mu místo připravené večeře jeho oblíbenou pochoutku, jen aby se najedlo a vy si uklidnili nervy? Pochopitelné, ale nesprávné! To, co dovolíte párkrát, postupně zákonitě přeroste do nezvladatelných rozměrů. Proto byste rozmary dítěte měli stopnout včas - trpělivě a myslíc na dlouhodobé důsledky.
Oblíbená jídla dávejte dítěti jeden, maximálně dva dny za sebou, ten třetí už je potřeba zařadit něco dalšího. Jde o to, naučit dítě na stravovací plán, který jim osvětlí, že v různé dny budou jíst různé potraviny. Nepůjde o rychlou změnu. Smyslem totiž je změnit myšlení dítěte jako základ pro zařazení nových jídel do jídelníčku. Podle výzkumů dítě musí novou potravinu ochutnat 15-20 krát, než je schopno ji přijmout. Nechte o novém jídle spolurozhodnout i dítě. Dejte mu pokrm ochutnat, očichat, pokud mu nebude chutnat - nenuťte ho. Stačí, když mu nabídnete možnost o novém jídle přemýšlet.
Nejhorší chyba, kterou můžete jako rodič udělat je, slíbit za snědený oběd odměnu v podobě sladkosti. Co to však udělá s názorem dítěte na zdravé jídlo? Pravděpodobně se utvrdí v názoru, že je to něco méně hodnotného, špatného. A když se nad tím zamyslíte, je hloupost za to, aby se dítě najedlo, ho navíc odměňovat. Vždyť jde o základní biologickou potřebu.
Další chybou je, pokud jste si vypočetli kolik gramů ovoce a zeleniny by mělo vaše dítě sníst a snažíte se porce do něj naládovat za každou cenu. I v tomto případě platí - méně je více. Raději z množství uberte a nabízejte ho méně často, uvidíte, že velký odpor povolí dříve. Navíc, dáte tak prostor vlastní vnitřní motivaci dítěte, jíst i zdravé dobroty. Rovněž není potřeba hned panikařit, když malé dítě vynechá jedno jídlo. Nenuťte ho!Uvidíte, že do dalšího jídla mu vyhládne.
Neděláte dobře, když děti navyknete na sladkosti příliš brzy. Může se snadno stát, že si takto budou nahrazovat normální stravu. Můžete tomu zabránit, pokud zavedete jasná pravidla, kolik a kdy jsou sladkosti dovoleny. Podle jedné americké studie z Univerzity v Buffalu, pokud mají předškoláci přesně stanoveno, kolik mohou mlsat, v budoucnu mají lepší stravovací návyky, než děti bez pravidel. Bez pravidel vlastně nutíte bojovat vlastní dítě proti vašemu názoru, protože prostě nechápe, proč jeden den může sladké a druhý den najednou ne.
Když dítě nevydrží bez sladkých pamlsků, některé ze zdravějších sladkostí mu můžete dopřát ráno. Zejména, pokud má ráno problém najíst se. Je totiž prokázáno, že právě vynechané snídaně jsou jedním z faktorů, které vyvolávají nadváhu či obezitu. Najedené dítě totiž nehladoví a nesnaží se nedostatek energie doplnit rychlými snacky a pamlsky během dne.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.