Pokud znáte dítě, které si prošlo rotavirovou infekcí, víte, že je to jedna z najzrádnějších viróz. Postihne většinou děti kolem třetího roku v kolektivu, ale nepohrdne ani miminky od jednoho roku. Ty mladší, předčasně narozené a s oslabeným imunitním systémem jsou ohroženy méně často, ale bojují se nimi hůře.
Nejhorší je, že rotavirus chytí miminko i z přebalovacího pultu v obchodním centru, nebo z hračky, kterou předtím drželo infikované dítě. A to dokonce i za několik dní. Riziko infekce stoupá vždy v zimě a trvá až do jara. Dítě začne z ničeho nic zvracet, bolí ho bříško, stoupne mu teplota, má průjem. Vodnatou stolicí odchází z těla příliš mnoho vody spolu s minerály. Přibližně každé sedmé dítě s rotavirovou infekcí proto končí v nemocnici, kde ztracené látky musí dostat v infuzi.
Těžkému průběhu se však dá předejít. Musíte se to však stihnout, než pro děťátko nenastane rizikové období. Pokud se rodiče rozhodnou pro očkování proti rotavirům, je důležité začít co nejdříve, protože již po druhém měsíci dochází k onemocnění často. Můžeme ho začít po šestém týdnu věku dítěte, ukončené musí být do konce šestého měsíce.
Toto očkování děti dokonce vůbec nebolí. Vakcína se podává do úst, děťátko ji vypije. Očkování není povinné, ale většina zdravotních pojišťoven na ně miminkům přispívá. Navíc, tato investice se vám mnohonásobně vrátí zpět. Pokud se děťátko setká s rotavirem v budoucnosti, s větší pravděpodobností se viróza neprojeví vůbec nebo jen v lehké formě, protože si na ni vybuduje imunitu.
Jako po každém očkování, i po této vakcíně můžete zpozorovat nežádoucí účinky jako zvýšená teplota, bolesti bříška, zvracení, podrážděnost, nespavost či průjem. Pokud vám však někdo poradí jako prevenci probiotika na bříško, je to zbytečné. Prevencí nežádoucích účinků očkování není ani nemůže být užívání probiotik. Probiotika mají v organismu jinou roli. Většina nejmenších dětí je kojených a tím pádem se prospěšné látky pro střevní trakt nacházejí v mateřském mléce.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.