Noční pomočování u dětí školního věku

Datum článku: 22. 9. 2016

Noční pomočování se netýká jen předškoláků. Malé noční nehody se mohou stát i prvňáčkům. Může za to stres, který dítě prožívá s nástupem do školy. Určitě to není věc se kterou by se mohlo pochlubit kamarádům, ale také to není žádná tragédie. Někdy stačí upravit prvňáčkovi denní režim, jindy bude potřeba odborná pomoc.

noční pomočování, enuresis nocturna, děti, moč, močení, denní režim dětí, pitný režim

Noční pomočování je po alergii druhým nejčastějším problémem u dětí

Hodně maminek o problému nechce mluvit. Je to stále choulostivé téma. Příčina vzniku nočního pomočování je opředena dávným mýtem. Mnoho rodičů si myslí, že se objevuje pouze u dětí, které žijí v jakékoliv psychické nepohodě (neshody v rodině, špatná atmosféra ve školních zařízeních a jiné). Opak je však pravdou. Častokrát se objeví u dětí, které prožívají šťastné dětství.

Příčina nočního pomočování

Příčina vzniku nočního pomočování je velmi často fyziologická - jde o nezralost spojení mezi mozkem a močovým měchýřem. Kontrolovat výdej moči nejprve během dne je většina dětí schopna kolem 3. roku života. Později to dokážou i v noci. Pokud však dochází u dítěte staršího 5 let k nekontrolovatelnému úniku moči během spánku, hovoříme o nočním pomočování (odborně primární noční enuréze).

Poraďte se s lékařem

Pokud se váš syn či dcera budí ráno v mokré postýlce, určitě neodkládejte návštěvu lékaře. Noční pomočování je velmi rozšířeným problémem. Není třeba však čekat, dokud z něj dítě vyroste. Za ten čas se může poškodit traumatem jeho psychika a způsobí mu to problém na celý život. Ročně se na noční pomočování spontánně vyléčí pouze u 1-2 dětí z 10, které mají tento problém. Ba dokonce, ve dvou procentech případů přetrvává problém nočního pomočování i v dospělosti. Důležité je, abyste zůstali v pohodě a svého syna či dceru zbytečně nevystavovali ještě většímu stresu, jaký zažívá ráno v mokré posteli. Pomočování vyvolává u dítěte pocit studu a strachu z odhalení. Nemůže totiž spát u kamaráda, nemůže jezdit na školní výlety, navštěvovat školu v přírodě ... Studie prokázaly, že děti s pomočováním jsou zmatené, rozzlobené, depresivní a mohou mít velké obtíže při kontaktu s kamarády a při plnění si školních povinností.

Rady nad zlato

  • Dbát byste měli jak na pitný a spánkový režim, tak na režim močení dítěte. Zabalte kromě svačiny pro prvňáčka i vodu, aby během dne pravidelně pil a nepřišel domů žíznivý. Odpoledne a večer už omezte příjem tekutin. Po 17. hodině by už dítě nemělo pít vůbec, v případě velkého žízně jen 3 - 4 hlty čisté vody. Do postele uložte prvňáčka vždy ve stejnou dobu. Ideální, když si lehne ve vyvětrané místnosti pod lehkou přikrývku. Určitě před spaním neopakujte naučená anglická slovíčka, věnujte se klidnějším aktivitám. Pokud se dítě pomočí, ráno ho osprchujte, aby mělo pocit svěžesti.
  • Vyčůrat a spát - je také zlatým pravidlem. Těsně před spaním by se mělo dítě vymočit. Pravidelnost v chození na záchod by měla být i během dne, každé dvě až tři hodiny.
  • Kromě úspěchů škole si veďte i záznam o tom, co prvňáček vypil a kolikrát byl na WC. Pomůže to vám i lékaři, který bude od vás tyto informace při návštěvě ambulance požadovat.
  • Na noční buzení jako prevenci pomočování nejsou jednotné názory. Při přerušování spánku se však dítě dobře nevyspí (často ani rodiče) a může mít problém s udržením pozornosti ve škole. Proto je lepší využít ostatní možnosti léčby, které jsou jednodušeji aplikovatelné.
  • Pokud režimová opatření nevedou k úplnému vyléčení nočního pomočování, lékař obvykle navrhne medikamentózní léčbu.
Autor: Martina Dvořáková