Hodně maminek o problému nechce mluvit. Je to stále choulostivé téma. Příčina vzniku nočního pomočování je opředena dávným mýtem. Mnoho rodičů si myslí, že se objevuje pouze u dětí, které žijí v jakékoliv psychické nepohodě (neshody v rodině, špatná atmosféra ve školních zařízeních a jiné). Opak je však pravdou. Častokrát se objeví u dětí, které prožívají šťastné dětství.
Příčina vzniku nočního pomočování je velmi často fyziologická - jde o nezralost spojení mezi mozkem a močovým měchýřem. Kontrolovat výdej moči nejprve během dne je většina dětí schopna kolem 3. roku života. Později to dokážou i v noci. Pokud však dochází u dítěte staršího 5 let k nekontrolovatelnému úniku moči během spánku, hovoříme o nočním pomočování (odborně primární noční enuréze).
Pokud se váš syn či dcera budí ráno v mokré postýlce, určitě neodkládejte návštěvu lékaře. Noční pomočování je velmi rozšířeným problémem. Není třeba však čekat, dokud z něj dítě vyroste. Za ten čas se může poškodit traumatem jeho psychika a způsobí mu to problém na celý život. Ročně se na noční pomočování spontánně vyléčí pouze u 1-2 dětí z 10, které mají tento problém. Ba dokonce, ve dvou procentech případů přetrvává problém nočního pomočování i v dospělosti. Důležité je, abyste zůstali v pohodě a svého syna či dceru zbytečně nevystavovali ještě většímu stresu, jaký zažívá ráno v mokré posteli. Pomočování vyvolává u dítěte pocit studu a strachu z odhalení. Nemůže totiž spát u kamaráda, nemůže jezdit na školní výlety, navštěvovat školu v přírodě ... Studie prokázaly, že děti s pomočováním jsou zmatené, rozzlobené, depresivní a mohou mít velké obtíže při kontaktu s kamarády a při plnění si školních povinností.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.