Přestože průměrná délka života posledních sto let neustále roste, dnešní děti jsou podle odborníků "tikající bombou". Už nyní se mezi deseti až jedenáctiletými dětmi objevují choroby, které jsme kdysi považovali za problémy vyššího věku - nadváha, vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak... Souvisí to zejména s konzumací nadměrného množství cukru a s nedostatkem pohybu.
Vzhledem k tomu, že u dnešních dětí můžeme očekávat delší délku života, je rozumné soustředit se na zdravotní postupy které zvýší šance, že tyto roky přežijí co nejvíce zdravé. Až 58% pedagogů vyslovilo obavu, že dnešní děti očekává v dospělosti horší zdraví, než mají současní starší dospělí.
Podle pedagogů je hlavním důvodem sedavý způsob života, nadváha a překvapivě také horší hygiena dětí. Výzkumy již dříve potvrdily, že obézní děti mají 4x vyšší riziko cukrovky 2. typu. Přitom spousta dětí přichází už na základní školu s nadváhou a při jejím skončení má nadváhu až třetina z nich. Ve Velké Británii už platí zákon zakazující reklamu na sladkosti a nezdravé potraviny pro děti a příští rok začne platit "cukrová daň", kterou zavedou na slazené nápoje obsahující více než 8 gramů cukru na deci nápoje. O něco nižší daň bude uvalena na nápoje s obsahem do 5 gramů cukru na decilitr. Od zavedení daně si vláda slibuje pokles nákupu a konzumace těchto nápojů. Získané peníze chtějí investovat do podpory sportovních aktivit na školách. V naší republice platí zase platí takzvaná pamlsková vyhláška, která zakazuje prodej nezdravých potravin ve školách.
Nejnovější zpráva WHO - Světové zdravotnické organizace - přišla se zjištěním, že čtvrtina mladých lidí v Anglii a Walesu konzumuje denně sladkosti nebo čokoládu. Až 14% teenagerů vypije denně kolu či jiný sladký nápoj. Ještě horší je to ve Skotsku, kde si třetina teenagerů dá denně nějaké cukrovinky a 23% pije sycené nealko. A podobně je tomu i u nás. WHO uvádí, že v celé Evropě stráví teenageři 60% času sezením! Podle Gauden Galea, ředitele divize WHO pro nepřenosné choroby, kam patří i obezita, se jen málo mladých dokáže zbavit získané obezity a čtyři z pěti obézních mladých lidí budou mít problémy s hmotností i v dospělosti.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.