Méně sedět a více se hrát. Multimédia obírají děti nejen o pohyb, ale také o fantazii. Světová zdravotnická organizace (WHO) poprvé vydala doporučení týkající se denního režimu u dětí mladších 5 let. Uvádí v něm například to, že v prvních 2 letech života by se dítě nemělo dívat do obrazovky, tabletu či hrát počítačové hry. V dalších 3 letech by aktivity s multimédii měly zabírat maximálně hodinu denně, ale odborníci připouštějí, že nejlepší by bylo, kdyby se jim malé děti vyhnuly úplně. Čas strávený díváním na pohádky, hraním her a online zábavou, doporučuje Světová zdravotnická organizace vyměnit za pohyb, klasické hry a aktivity s rodiči. Je to sice náročnější, ale pro samotný vývoj dítěte velmi důležité!
Mezi 1. a 5. narozeninami doporučuje WHO dětem nejméně 3 hodiny fyzických aktivit denně. Hry na dětských hřištích, chůze, ale také kreativní a aktivní hraní by mělo být přirozenou součástí života nejmenších dětí. V rámci sedavých aktivit by rodiče měli upřednostňovat čtení či vyprávění příběhů před televizí a používáním multimédií. Rozvíjení fyzických aktivit, omezování sedavého času a zajištění kvalitního spánku u malých dětí zlepší fyzické a mentální zdraví a pomůže předejít dětské obezitě i s ní spojeným onemocněním, která se mohou objevit i později v dospělosti.
Zásady Světové zdravotnické organizace pro nejmenší děti vytvářel tým expertů, přičemž zohledňoval dopady nedostatečného spánku či pasivního životního stylu na zdraví. Zpráva WHO uvádí, že nedostatek fyzické aktivity má ročně ve světě na svědomí přes 5 milionů úmrtí ve všech věkových kategoriích. Téměř čtvrtina dospělých a 80% adolescentů nemá dostatek pohybu.
Pokud se již v raném věku objeví zdravá fyzická aktivita, upraví se sedavé chování i spánek, pomáhá to formovat návyky od období dětství přes dospívání až po dospělost. Klíčové je:
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.