Láska děti vychovává, ale důležitá je i konfrontace s prohrou

Datum článku: 11. 7. 2017

Na výchovu dítěte nemusíte být expert a přesto poznáte, že láska je to nejdůležitější, čím můžete svému dítěti prospět. A děti potřebují hodně lásky, ale také trpělivosti. Jenže, trpělivost občas dojde a láska není je to, když tato slova dětem opakujete. Jak tedy správně děti vychovávat?

děti, výchova dětí, psychologie, láska

Sebedůvěra

Díky sebedůvěře zdoláváme život mnohem zdatnější. Aby z vašeho dítěte vyrostl vyrovnaný člověk, musíte mu dát hodně lásky. A ještě něco víc.
Děti s nízkým sebevědomím bývají vůči sobě velmi kritické, neradi čelí výzvám, neboť se obávají selhání, které jen potvrdí jejich malou sebedůvěru. Takové děti mají často pocit, že nejsou hodné lásky a časem se to může odrazit i na jejich duševním zdraví. Mají větší sklon k depresím, úzkosti, poruchám příjmu potravy či užívání návykových látek. Jak tedy z dítěte vychovat zdravě sebevědomého člověka?

1. Jděte jim příkladem

Dítě odpozorovává všechno od svých rodičů. Pokud jste vy sami málo sebevědomí, těžko to můžete očekávat od vašeho potomka. Začněte tedy od sebe. Zkuste to třeba zapojením se do nějaké veřejné činnosti.

2. Nevynášejte nad dětmi obecné soudy

Psychoterapie vám pomůže zvýšit lásku také k sobě. Neglobalizujte a nepoužívejte při výčitkách nekonkrétní věty. Například místo: "Ty stále jen všechno rozhazuješ a necháš to tak" řekněte konkrétní upozornění i s jasným přáním, jak to řešit: "Zase jsi vytáhl všechna autíčka, nyní je musíš naskládat zpět na poličku".

3. Nechte děti vyjádřit své pocity

Vyzývejte dítě, aby mluvilo, jak se cítí v různých situacích - aby dokázalo slovy vyjadřovat své pocity. Pokud se o sobě vyjadřuje kriticky, například: "jsem hloupý, dostal jsem trojku", povzbuďte ho, že jedna známka nic neznamená a otočte pozornost na jeho silné stránky.

4. Odměňte i snahu

Učte děti, že je důležitější snaha a dokončení úkolu, než špičkový výkon. Podle výzkumů je lepší odměnit skutečné úsilí a dokončení úkolu, než chválení dítěte za jeho výkonnost v porovnání s jinými. Jde o to, aby vaše dítě pochopilo, že je ceněné kvůli tomu, kdo je, a ne jaké je ve srovnání s ostatními dětmi.

5. Vytvořte doma milující prostředí

Jedním z důležitých opěrných bodů v životě dítěte je láska a bezpečí, které má doma. Pocit bezpečí tvoří i pravidla, řád a rituály, které máte doma zavedené. I to přispívá k budování sebedůvěry dítěte.

6. Učte děti, že selhání je také součást života

Nevytvářejte na dítě zbytečný tlak a nevytvářejte pocit, že selhání je konec světa, naopak! Abychom se rozvíjeli, musíme přežít i prohry. Děti se sebeúctou, selhání tolerují snadněji a jsou schopny přijmout ho jako výzvu pro další růst.

7. Nechte děti činit rozhodnutí a nést jeho důsledky

Může být obtížné vidět, že vaše dítě selhává, ale neřešte vždy všechno za něj, nechte ho dělat rozhodnutí, i když předem víte, že se popálí. Dítě se musí naučit věřit tomu, že dokáže udělat volbu i samo. Případný neúspěch sebevědomé dítě neodradí.

8. Dejte dětem příležitost spolupracovat

Je dobré, pokud má dítě možnost zapojit se do aktivit, které vyžadují spolupráci více osob, například týmový sport, hudební těleso, pěvecký sbor, dobrovolná aktivita …

9. Naučte děti kriticky přemýšlet o informacích

Nezakazujte dětem například sociální sítě či surfování po internetu. Pomozte jim ale vidět jejich obsah kriticky, aby se naučily chápat a selektovat i množství hloupostí, na které narazí. Naučte je, aby nevěřily a nedůvěřovaly bezhlavě všemu a všem.

10. Dávejte jim bezpodmínečnou lásku

Dbejte na to, aby vaše dítě vědělo, že ať udělá cokoliv, budete ho vždy milovat a vaše láska nemá omezení. Tento bod je pro sebeúctu a sebelásku dítěte ten nejrozhodující.

Autor: Martina Dvořáková