Mínusem u domácich mazlíčků je to, že mohou šířit infekce na lidi, zejména však na malé děti. Takže, pokud uvažujete nad koupi zvířátka nebo ho už máte, je důležité vědět, jak chránit rodinu před možnými infekcemi. Domácí mazlíčci jsou kromě bakterií nositeli virů, parazitů a hub, které mohou způsobit onemocnění, pokud se přenesou na člověka. Jak se přenášejí? Poškrábáním, živočišným odpadem či slinami nebo lupy. A nejrizikovější skupina? Kojenci, malé děti, těhotné ženy a lidé s oslabeným imunitním systémem. Novorozenci, kojenci a děti mladší 5 let jsou ohroženy nejvíce, protože jejich imunitní systém se stále vyvíjí a některé infekce, které dospělým lidem způsobí jen mírné potíže, malým dětem mohou způsobit mnohem vážnější zdravotní problémy. Přesto se nemusíte svých chlupatých přátel vzdát. Domácí zvířata obohacují váš rodinný život a stačí několik opatření, které ochrání děti před zdravotními problémy. Ochrana rodiny před infekcemi začíná ještě před přivedením domácího mazlíčka. Zvažte i zdravotní stav a věk vašich dětí. Domácí zvíře, které vyžaduje častou manipulaci, se nedoporučuje do domácnosti, kde je dítě s oslabeným imunitním systémem a děti s ekzémem by pravděpodobně měli vyhnout i akváriím. A co plazy a obojživelníci? Ani ti nejsou do domácností s kojenci a malými dětmi vhodní.
Rozkošná koťata? I ta zrovna mohou být pro vaše děťátko nebezpečná. U doma chovaných koček je ale takové riziko minimální. Původcem je mikroskopický parazit Toxoplasma gondii a vnímaví k této infekci jsou všechny teplokrevní živočichy, včetně člověka. Pouze kočka a další zástupci kočkovitých šelem patří mezi hostitele tohoto parazita. I když se kočka uzdraví, infekční parazity umí přežít v exkrementech v půdě a na trávě, a tak i špatně umytá zelenina ze zahrádky může být zdrojem nákazy pro člověka. U zdravého člověka se onemocnění podobá chřipce, nebezpečné je zejména pro těhotné ženy v prvním trimestru těhotenství - nákaza by mohla přejít přes placentu na plod a vyvolat jeho poškození. U čistě bytových koček, které nechodí ven a nejsou krmeny syrovým masem, je nebezpečí nákazy téměř nulové, u ostatních stačí dodržovat běžné hygienické zvyklosti a na práci na zahrádce si raději brát rukavice.
Toxokaróza je onemocnění, vyvolané larvami škrkavky psí nebo škrkavky kočičí a objevuje se nejčastěji u dětí do 6 let. Nakazí se například pojídáním písku z kontaminovaných pískovišť. Mohou se objevit bolest břicha, horečka, zvracení či průjem. Plicní forma je charakterizována dušností, kašlem a horečkou. Jako nejlepší prevence se jeví pravidelné odčervování zvířecích miláčků, které máme doma, a také důsledné hygienické návyky - po hraní venku naučit děti automaticky si umýt před jídlem ruce.
Jedná se o smrtelné onemocnění! Přestože se případ vztekliny u dětí v naší republice již několik desítek let nepotvrdil a domácí zvířata jsou u nás proti této nemoci očkována, v posledních letech rodiny s dětmi v létě často cestují na jih a ne každý si uvědomuje, že v zahraničí je situace jiná. Na plážích v Chorvatsku je možné bez problémů natrefit na rozzuřeného psa a to platí i o jiných zemích. Virus vztekliny se přenáší slinami nakaženého zvířete, a sice nejčastěji kousnutím. Pokud se vám tedy v cizině začne k nohám "lepit" cizí zvíře, raději si od něj udržte odstup!
Toto bakteriální onemocnění se objevuje často v době povodní a navzdory pravidelnému očkování psů je stále aktuální. Původcem jsou bakterie z rodu Leptospira. Onemocnění se vyskytuje u domácích i divokých zvířat, člověk se infikuje většinou náhodně poraněnou kůží či přes sliznice. Bakterie se vylučují do prostředí močí hlodavců, zejména potkanů a myší, ačkoli oni sami neonemocní. Pokud však onemocní leptospirózou pes, je zdrojem nákazy pro své okolí. Prevencí leptospirózy je nejíst nemyté ovoce a zeleninu, nechodit naboso v bahně.
Pokud je vaším domácím mazlíčkem papoušek, může přenášet kryptokokózu, což je plísňové onemocnění způsobující v některých případech pneumonii. Dalším onemocněním je psittacosis, bakteriální onemocnění, které se může objevit při kontaktu s infikovanými výkaly ptáků nebo s prachem, který se vytváří v klecích.
U plazů (včetně ještěrek, hadů a želv) a obojživelníků (včetně žáby, ropuchy a mloků) ohrožuje děti salmonelóza. Malé děti jsou vystaveny riziku závažnějšího průběhu onemocnění, včetně dehydratace, meningitidy a sepse (infekce krve).
Lymfocytární choriomeningitidový virus (LCMV) mohou lidé dostat LCMV inhalací částic, pocházejících z moči, výkalů nebo slin infikovaných hlodavců. Infekce LCMV může způsobit příznaky podobné chřipce. Podobně jako toxoplazmóza, i LCM se může přenést z infikované těhotné ženy na její plod.
Tato infekce může nastat u lidí vystavených kontaminované vodě v akváriích nebo bazénech. Ačkoliv infekce jsou obecně mírné, mohou být závažnější u lidí s oslabeným imunitním systémem.
Pokud kupujete domácí zvíře, ujistěte se, že chovatel dal zvířata očkovat. Renomovaný chovatel by vám měl dát i certifikát. Následně ho vezměte k veterináři na další očkování. Díky pravidelnému očkování bude váš domácí mazlíček zdravý a sníží riziko přenosu infekce na vaše děti.
I když milujete své domácí mazlíčky, nezapomínejte, že to jsou stále zvířátka. Ano, umí potěšit lidskou duši, ale nepolidšťujte je! I tak je můžete brát jako kamarády a věrné společníky!
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.