Přestože jste základní potřeby do školy zřejmě nakoupili již během prázdnin, určitě přijde váš malý žák ještě s dalšími požadavky, co potřebuje. A tak je čas opět napsat seznam, abyste na nic nezapomněli a vydat se společně do obchodu. Nakupování nových pomůcek berou děti velmi vážně, proto je vezměte s sebou a dopřejte jim dostatek času.
První týden dostanou prváci do rukou rozvrh. Je to pro ně velká událost. Barevný rozvrh by měly mít také v pokoji na viditelném místě, pomozte mu s tím. Vyplňte políčka jednotlivých dní a samozřejmě, každý den je třeba dítěti pomoci s přípravou na vyučování, zkontrolovat pomůcky, knihy, sešity.
Nový režim zasáhne i odpoledne a večer prvňáčka. Vyhraďte mu čas na hru i na povinnosti. Z jeho domácího rozvrhu by se časem měla stát rutina, aby dítě získalo stálý návyk: v jistém časovém intervalu se plní úkoly a zadání, které dostane ve škole. A pak je čas na hru, zábavu a odpočinek. Rodiče by měli být v této době vždy po ruce a prvňáčkům pomáhat se vším, s čím si neumí poradit.
Velmi důležité je ponechat dětem čas na trávení volného času podle jejich představ. Dovolte mu vybrat si činnost, která ho uklidní či zabaví. I prvňáček je především dítě a potřebuje si stále hrát. Myslete na to zejména v momentech, kdy budete společně vybírat zájmové kroužky. Dítě nemá být přetížené, potřebuje i čas pro sebe.
Každý den si najděte čas na příjemný rozhovor o škole. Dítě povzbuzujte, pokud se vám touží svěřit, budujte si vzájemnou důvěru na téma škola a spolužáci.
Důležitá je i komunikace s učitelkami, poslouchejte, co vám říkají, ptejte se, pokud vám cosi není jasné. Pár týdnů potřebuje malý žáček na adaptaci, zvykat si na nové prostředí i povinnosti je mnohem snazší, pokud bude cítit podporu rodičů.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.