Úloha imunitního systému je rozpoznávat vlastní a cizí buňky, tkáně nebo chemikálie. Skládá ze dvou složek: nespecifické imunity, která je vrozená a získané, specifické imunity.
Během prvního roku života prochází imunitní systém vývojem, formuje se a ještě v jednom roce má stále jen polovinu potřebného množství protilátek ve srovnání se zdravým dospělým. Pro správné formování systému je důležité přijímat nejprve mateřské mléko, které obsahuje přiměřené množství výživných látek a v ideálním složení. V případě, že maminka nemůže kojit, měla by volit takové mléčné produkty, které tyto složky obsahují. S postupným přechodem na věku přiměřenou stravu je třeba dbát i na to, aby dítě dostávalo všechny živiny potřebné pro zrání imunitního systému.
Imunitní trénink je cílenou podporou imunity. Je založený na optimistickém a zdravém přístupu k životu. Není třeba jít do extrémů, jen aby se dodržely dobré rady lékařů - pravidelný režim, pohyb, dodržování přiměřené hygieny, dostatek spánku a zdravá, pestrá a vyvážená strava. Náš imunitní systém se rozvíjí po celý život, ale nejdůležitější je první tři roky života.
Počáteční stimulace imunity novorozence začíná při narození. Imunitní systém dítěte je kolonizován bakteriemi od matky. Velký vliv na posilování imunity má počáteční kojení.
Imunita získaná od matky se postupně zhoršuje a dítě tvoří základ svého vlastního obranného mechanismu, přestože skutečná produkce protilátek není v tomto období ještě dostečná. Vzhledem k tomu, že imunitní systém se nachází ve 70% střev, mateřské mléko je nejdůležitějším zdrojem jeho vývoje.
Trénování nezralé imunity pokračuje, s prvními příkrmy nastává i první velká zátěž na poznávání zcela nových látek a podnětů. Strava by měla být bohatá na vitamíny a stopové prvky. Dítě by mělo mít pravidelný režim s dostatečným spánkem a pohybem na čerstvém vzduchu.
Imunitní systém pokračuje v tréninku, batole se setká s rostoucím počtem úderů a situací. Rozvoj imunitního systému tedy pokračuje i po prvním roce života a stravovací návyky dítěte by měly plně pokrýt požadavky na strávný vývoj všech tělesných orgánů.
V tomto období dochází ke stále rostoucímu kontaktu s prostředím, kolektivy a dalšími stimuly, které jsou přirozeným zatížením imunitního systému. Dieta a mléčná výživa bohatá na vitamíny A, C a D přispívají k správné funkci a trénování imunity.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.