Děti, které nerostou a přibývají na váze, mají vysokou hladinu cholesterolu

Datum článku: 24. 11. 2017

Obsah článku:

Hladina cholesterolu se standardně měří u lidí, starších padesáti let. Proto je nejen zajímavé, ale především alarmující, když lékaři v civilizovaných zemích přišli se zjištěním, že nejen dospělí, ale i malé děti mají zvýšené hodnoty špatného cholesterolu v krvi. Je tomu tak díky tomu, že přibývá obézních dětí, které mají nadbytek stravy a nedostatek pohybu.

děti, růst dětí, růstový hormon, cholesterol

Když dítě neroste a přibírá, stoupá mu hladina cholesterolu

I děti v naší zemi mají vyšší cholesterol než je norma. Může za to příliš mnoho cukru ve stravě a téměř žádný pohyb. Drtivá většina z nich však ze zvýšené hladiny cholesterolu "vyroste". Růstový hormon není zodpovědný jen za růst. Tím, že ovlivňuje každou buňku a vyžaduje od ní aby rostla, ovlivňuje tak i steroidní látku v krvi, cholesterol.

Léčba růstovým hormonem

Na to, že růstový hormon ovlivňuje i cholesterol se přišlo náhodou. Když dítě neroste tak jak má, chybí mu právě růstový hormon. Ten se může dodat i uměle. Lékaři si všimli, že jakmile děti začaly podstupovat léčbu růstovým hormonem, jejich hladina cholesterolu se upravila, i bez výrazných dietních zásahů. Vliv růstu na cholesterol proto vědci rozhodli důkladněji prozkoumat.

Léčba růstovým hormonem

Američané, Britové a Brazilci shromáždili skupinku devíti dětí, které měly stejnou mutaci genu pro receptor růstového hormonu. Zjišťovali jak reagoval jejich růst, fyzický vzhled a tuk v krvi na léčbu růstovým hormonem. Děti ve věku od pěti do patnácti let pocházeli z Brazílie a léčily se dva roky. Jejich výsledky odborníci porovnali s výsledky dětí, které rostly přirozeně a byly ve stejném věku. Dětem, které léčbu podstoupily se změnila nejen hladina cholesterolu, ale po prvním roce byly i výrazně štíhlejší.
 

Autor: Lenka Kostková