Desatero, které by měl znát každý rodič školáka

Datum článku: 5. 4. 2018

Výchova dětí ve školním věku, to je především záležitost rodičů. Určitě, škola je pro děti velkým přínosem, ale hlavní pro to, aby se z dětí stali lidé se zdravým sebevědomím, je rodinná výchova. A na to někteří a nejen hodně zaměstnaní rodiče, zapomínají. Nabízíme vám malé desatero, kterého se snažte držet, aby byly vaše děti spokojené a v celé rodině fungovala harmonie.

děti, rodiče, hra, výchova dětí, rodina, výživa

1. Čtěte spolu

Podporujte děti ve čtení, půjčování knih a bavte se spolu o knížkách i o těch, kteří je napsali.

2. Jezte zdravě a spolu

Rodinná jídla jsou prostorem, kde se životy všech členů rodiny prolínají. Je to čas, kdy rodiče a děti mohou mluvit o tom, co se stalo během dne a díky tomu můžete získat lepší přehled o životě ratolesti. Komunikace je jedním z klíčů k úspěchu v životě. Zařazujte do jídelníčku celé rodiny zdravé potraviny v dostatečném množství, omezte cukry a sladkosti, přidejete pro mozek prospěšné oříšky a dostatek bílkovin.

3. Buďte dobrým vzorem

Pokud chcete, aby děti četly, buďte i vy čtenáři, pokud chcete, aby měly lepší písemný projev, pište jim například dopisy. Chcete, aby se jim dařilo v matematice? Přestaňte říkat, že matematiku nenávidíte. Má vaše dítě nedostatek pohybu? Sportujte s ním a neudílejte mu rady od sledování televizního seriálu.

4. Mějte vysoká očekávání

Nasaďte dítěti vysokou laťku. Pokud nastavíte očekávání na A, dítě bude muset více pracovat, aby se k tomu přiblížilo, pokud je nastavíte na D, nebude se muset velmi snažit. Očekávat od dítěte více, to ho vnitřně motivuje pracovat na sobě. Ale na druhou stranu ho nekritizujte, když nedosáhne toho, co jste očekávali, vždy oceňte i snahu.

5. Udělejte si společný program

Nedovolte dětem prosedět většinu času nad obrazovkami. Čtěte, hrajte společenské hry, jděte spolu na procházky, do přírody, povídejte si, vyrábějte něco. Tímto způsobem se u dítěte rozvíjí nezávislé myšlení.

6. Nedovolte dětem být línými

Ujistěte se, že dítě si udělalo domácí úkol, uklidilo pokoj a splnilo své povinnosti. Každé dítě by nějaké mělo mít v závislosti na věku. Zapojujte ratolesti do domácích prací.

7. Zapojte se

Zajímejte se o život dítěte, mějte přehled o tom, co probírají ve škole, bavte se spolu o učivu, ptejte se učitelů na jeho chování i prospěch. Poznejte jeho kamarády, všímejte si kam s nimi chodí, co dělá na internetu a podobně.

8. Podporujte interakci

Podporujte potomky, aby se setkávali s jinými dětmi. Přispívá to k socializaci, naučí se spolupracovat a poznávat nové lidi. Heslo zní: Méně technologií, více interakcí.

9. Bavte se spolu

Nebuďte pouze přísnými rodiči s příkazy, zákazy a zásadami. Uvolněte se, zazpívejte si spolu, blázněte, lechtejte se.

10. Dbejte na dochvilnost

Přijít na vyučování jednou nebo dvakrát po zvonění, to je v pořádku, když se to však stane čtyřikrát z pěti, to už v pořádku není. Učte dítě dochvilnosti. Říká se, že chodit včas je výsadou králů a myslete na to, že je to i projev slušnosti. Nezapomeňte také dítě včas vyzvednout ze školy, nedopusťte, aby právě vaše dítě bylo tím, které na vás čeká poslední ve školní družině. Přeorganizujte si čas, abyste své dítě mohli alespoň někdy mohli vyzvednout dříve a udělat si s ním zábavný program.

Autor: Lenka Kostková