Dětská cukrovka je autoimunitní onemocnění. Tělo si tvoří protilátky proti vlastnímu orgánu. Dětem se to dá vysvětlit tak, že je to jako antivirový program v počítači, který maže jejich vlastní soubor. Slinivka přestane tvořit inzulín, který je potřebný na správný metabolismus cukrů. Do dětského organismu se musí dodávat injekčně. Cukrovka 1. typu se stále častěji objevuje u dětí v předškolním věku. Vzácně se vyskytuje u batolat do věku jednoho roku. Pokud se objeví cukrovka v prvních 6 měsících života, obvykle jde o vrozenou genetickou poruchu tvorby inzulínu.
Přesnou příčinu této autoimunitní reakce věda zatím neodhalila, ale pravděpodobně jde o kombinaci genů a okolností. Stále více se hovoří i o vlivu znečištěného životního prostředí, deficitu D vitaminu a enterovirů. Svou roli hraje i délka kojení a stres. Děti, které překonají větší stres, např. z úmrtí blízkého člověka nebo rozvodu rodičů, mají dokonce trojnásobně vyšší riziko, že dostanou cukrovku.
Většinu faktorů ovlivnit neumíme, ale částečná prevence zdravým životním stylem je nepochybně prospěšná:
Pokud si uvedených příznaků všimnete, navštivte spádového pediatra. Provede základní vyšetření z moči či krve a do pěti minut zná diagnózu. V případě, že se potvrdí cukrovka, odešle dítě ke specialistovi - dětskému endokrinologovi, který nastaví léčbu.
Tato diagnóza od základů změní život nejen nemocnému dítěti, ale celé rodině. Časem si ale na změnu režimu všichni musí zvyknout. Dítě s diabetem si v podstatě může prožít normální život, i když s určitými omezeními. Vědci pracují na tom, aby byla léčba diabetu 1. typu v budoucnosti efektivnější. U dětí s rozvinutou nemocí se do budoucna uvažuje o transplantaci beta buněk či aplikaci inteligentních inzulínových pump, které by fungovaly jako umělá slinivka.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.