Indikovat císařský řez by měl výhradně lékař. Z pohledu toho, že jde o operativní zásah, císařský řez by měl být poslední možností a východiskem ze vzniklé situace při porodu, kterou nelze řešit jinak. Dnes je mnoho důvodů, kdy se operuje plánovaně. Příčina je známá dříve, již v průběhu těhotenství (např. onemocnění matky, deformity pánve, poruchy placenty, nepravidelné uložení plodu). Neplánovaný císařský řez vzniká postupně nebo náhle, pokud je ohrožena matka, plod, nebo oba (např. dlouhou dobu od odtoku plodové vody, nedostatečné zásobení plodu kyslíkem). Světová zdravotnická organizace říká, že normální počet císařských řezů je asi 15% z celkového počtu porodů. U nás se rodí císařským řezů až v 30%. V průmyslových zemích je tento počet vyšší než v zemích 3. světa, a to zejména ve velmi moderních nemocnicích, jako např. univerzitních nemocnicích.
Císařský řez při plné anestezii - rodička je v plném bezvědomí několik minut předtím a několik hodin poté než jde děťátko z bříška ven. Matka nepocítí žádnou porodní bolest, ale ani děťátko. Teprve po porodu si spolu začnou vytvářet vztah. Čím dříve a čím intenzivněji se matka dostává k děťátku a děťátko k matce, tím dříve mohou oba pocítit, že patří k sobě. Císařský řez při lokálním znecitlivění - je výhodnější oproti císařskému řezu při plné anestezii, že rodička je při plném vědomí. Rodička necítí bolest dolní části těla, takže operativní zásah lékaře, který je přesně stejný jako při plné anestezii, rodička necítí a nevnímá. Může se soustředit na příchozí miminko jeho projevy, vzhled, dokonce může miminko jít těsně po porodu i na prs mámy, což podporuje jejich spojení po porodu.
O císařském řezu se hodně mluví, hodně píše, maminky navštěvují různá fóra. Čtou příběhy maminek ze světa showbyznysu, které podstoupily tento způsob porodu. Bohužel vyzdvihují se více výhody než rizika. Četnost císařských řezů do značné míry souvisí s pohodlností těhotných a porodníků. Snižuje se trpělivost lékařů. Normální porod trvá několik hodin, císařský řez přibližně 40 minut. Lékař si ho může s rodičkou naplánovat, nemusí rodit v noci. V některých zemích je lépe zaplacen pojišťovnou, nebo se lékaři bojí soudních procesů, které mohou následovat nejčastěji po komplikovaném či neúspěšném spontánním porodu. Přirozený vaginální porod nebývá naplánovaný na ten "ideální čas a datum", samotný porod je bolestivější a vyžaduje si dobrou psychickou a fyzickou kondici. V konečném důsledku je ale stále výhodnější pro matku a dítě.
Na Evropském kongresu perinatální medicíny měl v roce 2013 profesor Visser přednášku s názvem: "Ženy jsou stvořené k tomu, aby rodily vaginálně". Je třeba, aby si to lékaři a ženy uvědomovali, přistupovali k císařskému řezu s respektem a úctou a prováděli jej pouze v nezbytných případech.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.