Tepelná čerpadla pracují na principu termodynamického chladicího oběhu.Tepelná energie se transformuje z okolního prostředí - ze vzduchu, z vody nebo půdy - do výměníku tepla (výparníku zařízení) a předává se z vysokotlaké části (kondenzátoru zařízení) do otopného procesu a na jiné ohřívací tepelné procesy. Aby se transformace tepelné energie z nižší teploty na vyšší mohla uskutečnit, musí se samozřejmě do systému dodat pohonná elektrická energie. Efektivnost této transformace se měří poměrem množství získané nízkoteplotní energie k množství pohonné energie zařízení.
1. Monovalentní - jestliže tepelné čerpadlo slouží jako jediný zdroj tepla pro vytápění. Tento způsob provozu je vhodný při všech druzích nízkoteplotního vytápění se vstupní teplotou topné teploty maximálně 60 ° C.
2. Alternativní / paralelně bivaletní - jestliže určitá, předem stanovená teplota venkovního vzduchu poklesne, tepelné čerpadlo se vypne a následně se zapne druhý zdroj tepla. Podíl tepelného čerpadla na vytápění je v případě paralelního provozu vyšší, v případě alternativní nižší.
3. Monoenergetický - jestliže tepelné čerpadlo pracuje do určité teploty venkovního vzduchu samostatně a v případě nižší teploty se zapíná i druhý přídavný elektrický ohřev.
je směs vody a nemrznoucí směsi, která zajistí, že kapalina cirkulující v potrubí tepelného čerpadla nezamrzne ani při teplotách nižších než 0 ° C.
1. Tepelná čerpadla lze zapojit tak do nových, tak do již existujících topných systémů.
2. Kromě vytápění a ohřevu vody se tepelné čerpadlo využívá i pro ohřev vody v bazénu či na chlazení (např. tepelné čerpadlo s pasivním chlazením). Provoz nevyžaduje mimořádnou obsluhu a údržbu a snížíte svou závislost od dodavatelů energie.
3. Stávající zařízení s konvenčními rozvody tepla lze obvykle kombinovat s tepelným čerpadlem beze změn. Za běžných okolností jsou takové topné systémy konstruovány na vstupní teplotu topné vody maximálně 75 ° C. Většinou jsou však předimenzované, takže při dodatečné tepelné izolaci budovy v mnoha případech postačuje výrazně nižší vstupní teplota topné vody.
4. V mnoha případech je možná monovalentní provoz, takže ani během extrémně chladných dnů není nezbytné použít doplňující konvekční topné zařízení.
5. Typ tepelného čerpadla vždy vybírejte s ohledem na konkrétní podmínky, přičemž je nejvhodnější poradit se s odborníkem. V chladných horských oblastech například nepředstavuje nejefektivnější řešení tepelné čerpadlo vzduch / voda a je lepší investovat do systému se zemním vrtem nebo plošným výměníkem. V případě, že máte malou zahradu a žijete v oblasti s mírnějším klimatem, volte tepelné čerpadlo vzduch / voda, které nevyžaduje zásah do zahrady.
6. Při rozhodování o možném použití tepelného čerpadla je třeba vzít v úvahu i systém rozvodu tepla, a zejména potřebnou vstupní teplotu topné vody. Obecně lze nízkoteplotní vytápění napojit jako konvekční radiátorové vytápění. Pokud plánujete nový systém, je vhodné volit nízkoteplotní vytápění se vstupními teplotami topné vody maximálně 55 ° C.
Moderní tepelná čerpadla jsou tichá, jejich hlučnost dosahuje maximálně 50 dB (A), což je srovnatelné například s myčkou nádobí. Obecně se za hlučnější považuje venkovní jednotka tepelného čerpadla vzduch / voda, kde hlučnost způsobuje ventilátor. Takový problém odpadá při zemních čerpadel, kde je celá hlučná část umístěna ve vnitřní jednotce.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.