• stavěné a přenosné,
• podle tvaru na stolní a vestavěný,
• podle umístění v prostoru na rohový (pravý nebo levý), tedy dvoustranný, trojstranný, stojící u zdi a volně stojící.
Designéři moderních kuchyní často nemají představu o funkcích sporáku a popravdě, ani s ním při projektování nepočítají. Navíc, rustikální design ne vždy zapadá do stylu moderní kuchyně. Obsluha sporáku vyžaduje mimo jiné i donášku paliva a jeho uložení tak, aby nepřekážely. Další nezbytnou činností je vynášení popela.Transportní kusy mívají zásuvku, kterou lze vybrat, ze stavěných sporáků musíme popel většinou vybírat lopatkou. Nesmíme zapomínat, že při manipulaci s popelem se uvolňuje drobný prach, proto je třeba kuchyni čistit častěji.
V letním období je klapka otevřená a topí se do letního malého mělkého topeniště. Spaliny jdou nejkratší cestou do tahů a kouřovodem do komína. V zimním období je při pečení v provozu velké, hluboké ohniště.
Při projektování kuchyně se pracuje s takzvanými provozními čarami, které zobrazují jednotlivé postupy při vaření - nabírání vody, čištění brambor, jejich vložení do hrnce a položení na varnou desku. V špatně navržené kuchyni se s jedním bramborem zbytečně mnoho naběháme a, navíc, naděláme i je víc nepořádku. Předtím, než se rozhodneme pro definitivní místo sporáku, je proto vhodné načrtnout si kuchyňské provozní čáry. Sporák má totiž své prostorové nároky - při jeho obsluze je třeba sklánět, dostat do dřepu, proto by měl být prostor kolem sporáku větší než při běžném kuchyňském zařízení. Je dobré nakreslit sporák do prostoru na podlahu, a pak chodit kolem a zkoušet, zda je kolem něj dostatek místa. Můžeme si dřepnout a zkusmo vybrat dřevo ze spodní zásuvky, cvičně odnést hrnec s horkou polévkou. Rovněž je třeba se zamyslet i nad situací, když se jídlo začne připalovat- kam odsuneme hrnec nebo když pečeme - kam položíme horký plech vytažený z trouby? Tyto otázky si třeba zodpovědět ještě před zařízením kuchyně. Zkušenosti z praxe ukázaly, že je lepší situovat sporák samostatně, ale s vedlejším prostorem na odkládání mimo hlavní části kuchyňské linky - tak nedojde ke konfliktu tvarů ani provozu (nepoškodí se dřevěná část linky teplem).
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.