Sporáky na tuhá paliva

Datum článku: 30. 6. 2014

Sporák kromě základní varné splňuje i jiné funkce, lze do něj namontovat další přídavná zařízení - pro ohřev užitkové vody, na ohřev vody jako média pro centrální topení, na ohřev vzduchu na vytápění dalších prostorů (kromě kuchyně, kterou vytápí). V zimním období sporákem i vytápíme kuchyni a případně přilehlé prostory. V létě to už obvykle není nutné, protože máme jiné zdroje tepla na vaření. Zde je sporák zbytečný.

bydlení, vaření, topení, sporáky

Sporáky lze rozdělit do několika skupin:

• stavěné a přenosné,
• podle tvaru na stolní a vestavěný,
• podle umístění v prostoru na rohový (pravý nebo levý), tedy dvoustranný, trojstranný, stojící u zdi a volně stojící.

Začlenit sporák do současné kuchyně se neobejde zcela bez problémů

Designéři moderních kuchyní často nemají představu o funkcích sporáku a popravdě, ani s ním při projektování nepočítají. Navíc, rustikální design ne vždy zapadá do stylu moderní kuchyně. Obsluha sporáku vyžaduje mimo jiné i donášku paliva a jeho uložení tak, aby nepřekážely. Další nezbytnou činností je vynášení popela.Transportní kusy mívají zásuvku, kterou lze vybrat, ze stavěných sporáků musíme popel většinou vybírat lopatkou. Nesmíme zapomínat, že při manipulaci s popelem se uvolňuje drobný prach, proto je třeba kuchyni čistit častěji.

Navrhování kamen a sporáků

  1. Základní tvar sporáku tvoří jednoduché těleso - hranol s vyřezanou částí - jediná hladká, nezáživná, těžká hmota.
  2. Pokud vestavěné těleso vysuneme dopředu a potlačíme část s varnou plochou, hmoty se rozčlení. Tady už je k sobě přiřazena velká a malá hmota.
  3. Pokud zvýrazníme varnou část vysunutím, velký objem kobky se dostane do pozadí a její účinek se utlumí. Z velkého objemu pečící části byl vybrán prostor na uložení dřeva. Kubusy varné části a pečící části jsou do sebe jakoby zakousnuty ve vzájemném průniku. Zde již nastala dynamika pohybu a průniku dvou hmot.
  4. I jednoduchý doplněk, bezpečnostní a sušící tyč, dokáže oživit fádní hmotu. Silnější tyč opticky sjednotila, až svázala těleso, které jakoby se už už chtělo rozpadnout.
  5. Definitivní návrh sporáku využívá vylehčení bloku pečící trouby na nožičce. Menší blok varné části jakoby vnikal do masivu trouby. Ve varné části je také využit malý odkládací prostor. Varná plocha je "napíchnutá zda přisátá k velké sestře". Mohutnější tyč ji zároveň připoutává. Dalo by se říci, že varná část je taková vydlabaná, že by se mohla převrátit, ale tyč ji přitahuje zpátky. Celý děj zápasu dvou hmot je umocněn zapuštěným soklem. Nutno podotknout, že nic z uvedených prvků není samoúčelné. Každý prvek má přesně vymezené místo a funkci, kde a proč se v celku sporáku nachází.

Sporák na letní a zimní provoz

  • zimní ohniště
  •  letní ohniště
  • společný popelník
  •  komínová a přímotažná klapka
  •  tahy a kouřovod

V letním období je klapka otevřená a topí se do letního malého mělkého topeniště. Spaliny jdou nejkratší cestou do tahů  a kouřovodem do komína. V zimním období je při pečení v provozu velké, hluboké ohniště. 

Provozní čáry

Při projektování kuchyně se pracuje s takzvanými provozními čarami, které zobrazují jednotlivé postupy při vaření - nabírání vody, čištění brambor, jejich vložení do hrnce a položení na varnou desku. V špatně navržené kuchyni se s jedním bramborem zbytečně mnoho naběháme a, navíc, naděláme i je víc nepořádku. Předtím, než se rozhodneme pro definitivní místo sporáku, je proto vhodné načrtnout si kuchyňské provozní čáry. Sporák má totiž své prostorové nároky - při jeho obsluze je třeba sklánět, dostat do dřepu, proto by měl být prostor kolem sporáku větší než při běžném kuchyňském zařízení. Je dobré nakreslit sporák do prostoru na podlahu, a pak chodit kolem a zkoušet, zda je kolem něj dostatek místa. Můžeme si dřepnout a zkusmo vybrat dřevo ze spodní zásuvky, cvičně odnést hrnec s horkou polévkou. Rovněž je třeba se zamyslet i nad situací, když se jídlo začne připalovat- kam odsuneme hrnec nebo když pečeme - kam položíme horký plech vytažený z trouby? Tyto otázky si třeba zodpovědět ještě před zařízením kuchyně. Zkušenosti z praxe ukázaly, že je lepší situovat sporák samostatně, ale s vedlejším prostorem na odkládání mimo hlavní části kuchyňské linky - tak nedojde ke konfliktu tvarů ani provozu (nepoškodí se dřevěná část linky teplem).

Autor: Martina Dvořáková