které jsou bez ohledu na zdroj tepla stejné. V první řadě je to úspora energie. Jelikož je řeč o nízkoteplotním vytápění, je zřejmé, že teplota potřebná k vytápění je nižší než u konvekčního (radiátorového) vytápění, tedy i potřebné množství energie k produkci tepla je menší. Tepelná pohoda v místnosti zůstává při tom zachována. Dispoziční řešení místnosti přestává být při podlahovém vytápění vázáno na polohu topného tělesa. Prostor se odlehčí, odstraní se radiátory zpod oken a také všechny viditelné rozvody a ventily.
Elektrické podlahového vytápění využívá elektrické topné kabely. Instalují se buď: Přímo na betonovou podlahu, kterou je třeba tepelně odizolovat, aby se zabránilo nežádoucím únikům tepla přes konstrukci stropu. Termokabely se zalévají 5 - 6 cm silnou vrstvou betonové mazaniny nebo jiné zalévací směsi zbavené ostrých prvků. Tvrdnutí a sušení betonu probíhá minimálně 28 dní. Postupný ohřev podlahy z 15 ° C na 25 až 28 ° C by měl trvat asi týden nebo na první třícentimentrovou vrstvu ztuhnutého betonu, na kterou se upevní topné kabely a zalévají se další vrstvou o tloušťce 2 - 3 cm. Dosahuje se tak flexibilnější vyhřátí, přesnější regulace a úspornější provoz, také v podobě 2,5 cm tlustého termokabelu fixovaného na samolepicí umělohmotné síťovině, kterou stačí přímo upevnit na očištěnou podlahu a následně zatřít pouze tenkou vrstvou pružného lepicího tmelu.Topná rohož je vhodná na temperování tenkých renovovaných podlah. Její hlavní výhodou je možnost aplikace na původní podlahy, čímž odpadá stavební nepořádek související s odstraňováním staré krytiny. Takovým způsobem se podlaha navýší jen o 15 mm. V případě použití dřevěné nebo plastové krytiny je nutné zalít rohože 10 mm vrstvou zalévací směsi, čímž se zajistí rovnoměrná teplota povrchu i bez potřeby zalévání betonovou vrstvou, pod dřevěné, respektive laminátové podlahy, s možností uložení i na původní podklad. První vrstva systému, polystyrenové-hliníkové desky, díky polystyrenu ideálně izoluje od podkladu a díky hliníku má výbornou tepelnou vodivost. Obsahuje drážky na vkládání termokabelů, které následně nahřívají zmiňované hliníkové desky. Přímo na ně je možné položit například dřevěnou podlahu. Každý z uvedených systémů potřebuje pro dobré fungování vhodný typ regulace, v podobě inteligentního termostatu, který registruje, zda je pokles teploty v místnosti dlouhodobý nebo krátkodobý. Na základě zhodnocení situace automaticky zapíná nebo vypíná topení. Tímto způsobem se v obytném prostoru udržuje stálá teplota a nedochází k přetápění.
Se skládá ze zdroje tepla, rozdělovací stanice, izolační desky a trubek. Zdrojem tepla může být kotel, nejlépe kondenzační, který podporuje nízkoteplotní vytápění.
tedy vyššími než při teplovodním vytápění, jehož zdrojem energie je plyn. Podstatně vyšší cena elektrické energie než cena zemního plynu je však minulostí.
V posledním desetiletí se ceny elektrické energie v EU, pro domácnosti zvýšily přibližně o 12%. Ve stejném období stouply v EU ceny zemního plynu pro domácnosti o 69%. Cena zemního plynu má tedy 6x vyšší růstovou dynamiku než cena elektrické energie.
Každý typ podlahového vytápění vyžaduje jinou stavební předúpravu, takže po rozhodnutí pro podlahové vytápění je třeba vybrat si mezi teplovodním a elektrickým. Problémem všech druhů podlahového vytápění je jeho velká tepelná setrvačnost. Odstranit se však dá vhodnou kombinací s jiným typem topení. Například v koupelně je vhodné kombinovat podlahové topení s žebříky na sušení ručníků. Kuchyň a jídelna se dají pohodlně vyhřívat kombinací s radiátory, no a do obýváků je vhodná kombinace s pružným zdrojem tepla, jakým je například krb.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.