abyste se vyvarovali reklamacím během výstavby. Při každé etapě Vám zároveň podrobně představíme jeden z přístrojů. Etapy výstavby z hlediska měření:
1. Vytyčení a osazení stavby v terénu
2. Podrobné vytyčení jednotlivých objektů stavby
3. Zemní práce, výkopy
4. Inženýrské sítě z ulice ke stavbě
5. Základy stavby
6. Hrubá stavba
7. Krov
8. Příčky, sádrokartony
9. Schody
10. Obklady a dlažby
11. Osazování nábytku a kuchyňské linky
12. Fasáda
13. Garážová vrata
14. Kolaudace, zápis do katastru nemovitostí
Prostorové vymezení stavby sestává z vymezení hranice pozemku a samotného obvodu stavby ve vazbě na státní nivelační systém a okolní objekty. Prostorové vytyčení stavby provádí autorizovaný geodet, který má dnes k dispozici moderní přístroje, jako např.. totální stanici nebo GPS. Víte, že s geodetickou GPS aparaturou Vám geodet dokáže vytyčit Vaši nemovitost s centimetrovou přesností?
Podrobné vytyčení stavby je přesné rozměření jednotlivých objektů stavby ve vazbě na již provedené prostorové vytyčení. Přitom se určuje poloha, jakož i výše každého objektu. Toto měření můžete svěřit geodety, ale můžete jej provést i ve vlastní režii, a to tak, že si pořídíte vhodné přístroje. K určení výšky a roviny se nejčastěji používá nivelační přístroj, ale stále častěji se používají laserové přístroje: buď rotační laser, nebo laser. Laserové přístroje jsou velmi jednoduché a jejich výhodou je, že je může používat současně více dělníků. Významnou novinkou je však i digitální nivelační přístroj, který dokáže sám změřit výšku i vzdálenost. Na polohové měření se používá totální stanice, ta však patří k dražším přístrojům. Dá se vhodně nahradit laserovým dálkoměrem, kombinovaným s teodolitem. Geotet má v nabídce i levné použité totální stanice, vhodné i pro stavební firmy.
Tyto práce nevyžadují zvýšenou přesnost. Ideálním přístrojem pro výškové měření v exteriéru i interiéru je rotační laser.Přístroj se osazuje mimo staveniště, aby se zabránilo jeho poškození. V případě, že je stavba rozsáhlejší, může se přístroj osadit do středu stavby, aby dosahem a přesností pokryl celé staveniště. Princip měření je jednoduchý: rotující hlava laseru vytváří vodorovnou laserovou rovinu, kterou dělník detekuje pomocí přijímače. Přijímač reaguje na přítomnost laserové roviny zvukovou a světelnou signalizací. Dělník pouze posouvá přijímač po svislé lati a vyhledává laserovou rovinu. Pokud ji najde, přijímač mu to oznámí pípnutím. Rotační laserové přístroje se vyrábějí podle těchto kritérií: přesnost, dosah (může být i kilometr), univerzálnost (přístroj může vytyčovat vodorovnou, ale i svislou nebo šikmou rovinu) a odolnost proti povětrnostním podmínkám. Přístroje mohou být osazeny lasery ve viditelném i v neviditelném spektru.
Velké stavby, jako jsou výrobní haly, logistické sklady apod..bývají často mimo obec a je třeba vybudovat k nim inženýrské přípojky. Největší požadavky na přesnost vyžaduje kanalizace, a to zejména v rovinném terénu, kde jsou minimální spády a kanalizační roury třeba osazovat velmi přesně do malého spádu. Standardně se používá optický nivelační přístroj, vhodnější je však digitální nivelační přístroj, který měří i vzdálenosti (vzdálenost = stanovení kanalizace). V případě, že kanalizaci je třeba připojit z větší vzdálenosti, může stavební firma použít speciální voděodolný kanálový laser. Práce s kanálovým laserem je velmi přesná a jednoduchá. Přístroj se osadí na začátek kanálové trouby, nasměruje se do výkopu a na displeji se nastaví projektovaný spád. Naproti, na druhém konci výkopu se osadí terč. Přístroj po zapnutí vysvítí laserový paprsek, který sám automaticky vyhledá terč. Laserový paprsek udává polohu na pokládání kanalizačních trubek. Dosah kanálového laseru je asi 200 m. Na stavbách kanalizace většího rozsahu investor většinou požaduje od dodavatele nasazení kanálového laseru, který je zárukou, že při kladení trubek nevzniknou "jámy".
Zvýšenou pozornost vyžaduje výškové osazení základové desky. K určení výšky a roviny se nejčastěji používá nivelační přístroj, ale stále častěji se používají laserové přístroje: buď rotační laser, nebo laser. Laserové přístroje jsou velmi jednoduché a jejich výhodou je, že je mohou používat současně více dělníků. Významnou novinkou je však i digitální nivelační přístroj, který dokáže sám změřit výšku, ale i vzdálenost. Princip měření s digitálním nivelačním přístrojem Leica SPRINTER je velmi jednoduchý: přístroj nasměrujete na digitální nivelační lať s čárovým kódem a potlačíte tlačítko. Na displeji se objeví výška, ale i vzdálenost až do 100 m. Hlavní předností digitálního měření je vyloučení chyby ze špatného odčítání nivelační latě, protože přístroj měří automaticky. Cena digitálních nivelačních přístrojů je již srovnatelná s optickými nivelačními přístroji.
Kvalitně udělaná hrubá stavba je dobrým základem pro dokončovací práce. Přesné výškové osazení a svislost ušetří spotřebu drahých dokončovacích materiálů (stěrky, nivelační podlahové materiály apod..). Díky přesnému měření se minimalizují nerovnosti a na jejich zakrytí netřeba plýtvat drahými stavebními materiály. Vedle uvedených přístrojích mohou investor i dodavatel měřit rozměry a stavební otvory laserovým dálkoměrem (laserový měřič). Ruční dálkoměry slouží na jednoduché, rychlé a přesné zaměření délky i tam, kde se nedostanete s pásmem. Zdrojem měření je viditelný laserový paprsek, přičemž se využívá jeho pasivní odraz od protilehlého objektu. Maximální dosah je 200 m, přesnost kolem 1 mm.
Při konstrukci krovu je nejdůležitější dodržet sklon. Pro tento účel se vyrábějí speciální měřící pomůcky jako jsou úhloměry a sklonoměry. Podle typu měřidla je výsledek měření v analogovém nebo digitálním tvaru. Digitální přístroje mohou mít i registraci naměřených údajů a vyrábějí se i ve verzi s laserem. Na kontrolu výšky a rozměrů krovu je vhodný laserový dálkoměr.
Kvalitně udělaná hrubá stavba je dobrým základem pro další etapu - stavbu příček, otvorů a sádrokartonů. Při těchto pracích se uplatní všechny uvedené přístroje, ale při pracích v menších prostorách, jako např.. při stavbě rodinných domů, je nejvhodnějším přístrojem čárový a bodový laser. Obsluha čárových a bodových laserů je velmi jednoduchá: přístroj stačí položit na přibližně rovnou plochu a zapnout.Okamžitě se vysvítí laserové linie, které jsou vodorovné, svislé a navzájem kolmé. Jsou vybaveny kompenzátorem (automatikou), a proto nepotřebují žádné ruční urovnávání do vodorovné polohy. Součástí dodávky je magnetický ministativ a rozporná tyč mezi podlahou a stropem, které velmi rozšíří možnosti nasazení. Čárové lasery mohou používat i v exteriéru, musí však být doplněny přijímačem. Přijímač detekuje vodorovnou laserovou rovinu (kterou jinak na slunci není vidět), což oznámí zvukovou a světelnou signalizací. Dělník pouze posouvá přijímač po svislé latě a vyhledává laserovou rovinu. Pokud ji najde, přijímač mu to oznámí pípnutím. Kromě laserových přístrojů se na přenášení výšky z místnosti do místnosti používá i hadicová vodováha. Alternativou obyčejné hadicové vodováhy je elektronická hadicová vodováha. Je přesnější a správnou výšku ohlásí hlasitým zvukovým signálem.
I když jsou schody zdánlivě jednoduchá část stavby, ze zkušeností z domů je vidět, že jsou problémem, proto jim věnujeme speciální část. Také jste si na většině starších domů všimli, že první a poslední schod nemají jinou výšku? Někdy je rozdíl zanedbatelný, jindy přímo nebezpečný.Problémem však mohou být i atypické schody, které je třeba zapasovat do stávajícího prostoru. Ideální je, když jsou takové schody navrženy digitálně v 3D a úkolem stavaře je jejich vytyčení ze souřadnic a předtím zaměření stávajícího stavu ve 3D. Na nejjednodušší zaměření a vytyčení nepravidelných stavebních objektů (schodů, kuchyňské linky, atytpického nábytku) slouží totální stanice nebo laserový skener. Dnes se již dá jednoduchá totální stanice pořídit za přijatelnou cenu. Její obsluha je jednoduchá a zvládne ji každý šikovnější mistr. Při osazování pravidelných schodů pomohou i jednoduché pomůcky jako např. sklonoměry, úhelníky, laserové dálkoměry a křížové lasery.
Jednoznačně nejlepší pomůckou na obklady a dlažby je vedle kvalitní vodováhy zejména křížový laser. Za poměrně nízkou cenu získá pokladač jistotu při určování svislice, vodorovné roviny, ale i šikminy.
Při pravidelném pravoúhlém členění osazování nábytku nejsou potřeba žádné měřící přístroje, postačuje měřicí pásmo a vodováha. Pokud je však prostor pro osazování nepravidelný, úhly místnosti nejsou pravé, mohou při osazování vzniknout problémy. Dnes už dodavatelé bytového a kancelářského zařízení používány projektování 3D technologie, které garantují přesné osazení nábytku. Na 3D zaměření projektovaného prostoru se mohou použít jednoduché a levné přístroje, jako např.. křížové lasery, laserové dálkoměry, úhelníky (na zaměření jiných než pravých úhlů), avšak 3D údaje pro potřeby projekce se takto získávají poměrně komplikovaně a nejednoznačně. Ideálními přístroji na vytvoření 3D modelu jsou přístroje, které dokáží zaměřit každý bod přímo v souřadnicích X, Y, Z. Takovými přístroji jsou totální stanice a laserové skenery. Dnes se již dá jednoduchá totální stanice pořídit za přijatelnou cenu. Její obsluha je jednoduchá a zvládne ji každý šikovnější mistr.
Dnešní moderní budovy se na závěr výstavby oplášťují moderními fasádami. Obklady se osazují přímo na hrubou stavbu, která je však na přímé osazení nevhodná, protože má drobné nerovnosti. Před osazením fasádního rámu třeba proto tyto nerovnosti přesně zaměřit, aby se na každém místě fasády použila upevňovací šroub s vhodnou délkou. Na zaměření fasády lze použít teodolit, totální stanice, skener. Nejjednodušeji zjistíme existující stav fasády rotačním laserem rotujícím ve svislé rovině. Rotační laser osadíme před fasádu a necháme rotovat ve svislé rovině, která je rovnoběžná s fasádou. Odchylky od svislosti fyzicky změříme v každém bodě uchycení obkladu obyčejným měřicím pásmem nebo teleskopickou měřicí tyčí.
Úkolem při montáži garážových vrat je určit její přesné rozměry a osadit ji svisle. Pomůže kvalitní vodováha, křížový nebo bodový laser a laserový dálkoměr. Za poměrně nízkou cenu získáte jistotu při měření rozměrů a určování svislice.
Po ukončení stavby následuje kolaudace a zápis do katastru nemovitostí - může ho provádět pouze autorizovaný geodet. Při kolaudaci mohou nastat sporné případy, které pomůže vyřešit křížový nebo bodový laser a laserový dálkoměr.
Kvalitní stavební firma by měla používat i kvalitní nástroje. Např. je velký rozdíl mezi obyčejnou levnou vodováhou (většinou čínského původu) a kvalitní vodováhou s udávanou a garantovanou přesností, např.. 1 mm / m. Škody vzniklé špatným měřením se pak "lepí" přiléváním betonu nebo drahého nivelačního potěru, v horším případě sekáním a odstraněním přebytečných stavebních materiálů. V konečném důsledku všechno zaplatí investor. Zkontrolujte proto, jaké nářadí používá váš dodavatel stavebních prací. Problémům se můžete snadno vyvarovat, pokud máte možnost rychlé kontroly ukončené etapy prací. Na to vám poslouží přístroje, kterými okamžitě přeměříte základní geometrické parametry stavby, jako jsou: vzdálenost, přímka, rovina, svislost a kolmost. Toto jsou přístroje, které splňují požadavky na měření: křížový nebo bodový laser a laserový dálkoměr.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.