Výborná, téměř univerzální dostupnost a účinnost prakticky 100% jsou dvě hlavní přednosti vytápění elektřinou. K dalším výhodám patří i tzv.. noční proud. Prodává se za nižší cenu a využívá dálkové zapínání a vypínání zařízení zajišťující elektrické vytápění. Cenová politika je nastavena tak, aby motivovala spotřebitele čerpat energii v hodinách nízké poptávky po energii. Přihlížet je však třeba i na životní prostředí. U vás doma sice už zplodiny nevznikají, ale při výrobě v běžných kondenzačních elektrárnách ano.
Zemní plyn dříve představoval jedno z nejvýhodnějších paliv, jeho ceny však stále rostou. Nabízí téměř stejný komfort jako elektrická energie, většina zdrojů se však neobejde bez komínu. Přeměna na teplo je dobře regulovatelná a každé úsporné opatření se projeví na spotřebě. Při jeho spalování se dosahují nejmenší emise CO 2 a dalších škodlivin. Atmosférické kotle spalující plyn dosahují 93-procentní účinnost, kondenzační kotle v nízkoteplotním provozu dokáží využít 109% spalného tepla (při kondenzaci odebírají teplo obsažené ve spalinách).
Výhodou vytápění uhlím je nesporně nízká cena tepla. Tím se ale výpočet kladů pravděpodobně končí. Topení uhlím s sebou přináší náročnější obsluhu a znečišťování ovzduší. Vysoká objemová hmotnost, nutnost skladování a prašná manipulace motivují spotřebitele kombinovat ho s palivovým dřevem, čímž dosahují vysokou výhřevnost a delší interval mezi přikládáním. Uhlí lze s vyšším komfortem spalovat v pecích se zásobníkem. Jeho spotřeba je však na ústupu.
Cenově vyrovnanou alternativou topení plynem jsou pelety. Využívají se v lokalitách, kde není možné zřídit plynovou přípojku a spotřebitel je ochoten investovat do automatického kotle s elektronickou regulací. Jednodušší kotle mají násypník s kapacitou na několik dní topení, šikovnější si poradí se silem vedle kotelny či s peletami sypanými ve skladovací místnosti. Pelety se vyrábějí lisováním drcené dřeviny či agromateriálu. Ačkoliv se propagují jako lokální ekologický zdroj, jejich výroba je náročná na spotřebu energie.
Dřevo je ekologický materiál, který neprodukuje toxické plyny a při správném spalování vzniká jen minimální odpad. O nízké spotřebě na vytápění svědčí zateplené nízkoenergetické domy. Ty dokáží využít vysokou účinnost topných systémů, například kachlových kamen. Do pecí putuje dřevní hmota, kterou není možné zužitkovat na řezivo. Nevýhodou je, že syrové dřevo je třeba zbavit podstatné části vody, což trvá rok až dva. Kulatinu třeba nařezat, rozdělit na špalíky a skladovat až do vysušení. Pokud si připlatíte, můžete to nechat na zpracovateli.
V běžných rodinných domech připadá největší podíl spotřeby energie na vytápění. Obecně platí jednoduché pravidlo, že u starších domů se častěji setkáváme s vysokými energetickými nároky, zatímco novější nebo rekonstruované rodinné domy jsou výrazně méně náročné na energii. Energeticky úsporné a nízkoenergetické domy vykazují významně nižší tepelné ztráty, takže měrná potřeba tepla na vytápění je v jejich případě mnohem nižší. I zde se standardně realizují různé způsoby vytápění, ale s nižší spotřebou energie, tedy i s nižšími náklady na vytápění. Co byste měli vědět o krbech a kamnech?
Akumulační nebo sálavé zdroje tepla se dostávají stále více do popředí. Jsou schopné absorbovat teplo a postupně jej uvolňovat do prostoru jako příjemné sálavé teplo. Akumulační krby nebo kamna poskytují i vyšší komfort obsluhy, protože dřevo stačí přikládat jen jednou za 4 až 12, respektive 24 h (v závislosti na typu a dimenzi).
Sálavý krb či sálavá kamna jsou výborným řešením ekologického a úsporného vytápění celého domu. Samozřejmě, záleží na dispozici domu a jeho tepelných ztrátách. V objektu s centrálním umístěním spotřebiče dokáže krásně vytopit přilehlé místnosti i druhé patro. V domě, kde dispozice neumožňuje dosah sálání do odlehlejších místností, přichází v úvahu kombinace s teplovodním výměníkem. Ten se napojí na již existující nebo plánovanou teplovodní síť a tak umí dostat teplo pohodlně do všech i vzdálenějších částí domu, kde by standardní spotřebič nemusel mít dosah.
Akumulační krby a pece pozitivně ovlivňují zdraví člověka, protože produkují záporné ionty - pozitivní vliv na nervovou soustavu. Sálání pece představuje infračervené záření podobné záření slunce. Proto se říká, že mít kachlová kamna, je jako mít malé slunce ve vlastním domě. Záření pece podporuje celkovou látkovou výměnu, uvolňuje svaly a napětí v nich, redukuje vysoký krevní tlak a podporuje krevní oběh, zlepšuje zásobování těla kyslíkem, ohřívá a z těla se lépe vylučují tuky, má pozitivní účinky na imunitní systém, podporuje samoléčebný proces organismu, redukuje úroveň kyselin a očišťuje tělo. Sálavá kamna je velmi vhodná i pro alergiky, protože nevíří prach jako například teplovzdušné systémy.
Svou oblibu si získávají i teplovodní krby. Dokáží ohřát vodu v teplovodním výměníku a tu následně uskladnit do akumulační nádrže. Teplo z ohřáté vody se dále distribuuje do celého domu prostřednictvím radiátorů nebo podlahového vytápění, případně se využívá na ohřev vody k přímé spotřebě.
Tvarově jsou nejžádanější rohové, oboustranné nebo třístranné zasklení krbových vložek. Při čelních zasklení jsou to zase širokoúhlé formáty. Upřednostňují se hlavně dvířka s horním výsuvným mechanismem otevírání (dvířka krbu se neodklápějí do prostoru, ale vysouvají se směrem nahoru). Důležité je v tomto případě dvojnásob dbát na výběr kvalitního výrobce, aby byly dvířka těsné, konstrukčně robustní, a zároveň jemné a estetické na pohled.
V současnosti vyhrávají čisté linie a jednoduché tvary. Jako povrchová úprava krbů se nejčastěji používá žáruvzdorná kamnářská omítka. Taková zhotovení jsou často doplněny zajímavými kontrastujícími prvky - keramickými či kamennými římsami, nikami na dřevo či uměleckým ztvárněním povrchů pomocí speciálních špachtlovacích technik, které dodají krbu originální charakter.
Ve prospěch pece říká zdravé sálavé teplo, vyšší účinnost 82 až 90%, méně časté přikládání i komfort obsluhy. Účinnost kvalitního krbu je asi 75%, protože část tepla odchází komínem. Proti peci zase mluví pomalejší náběh tepla a relativně vyšší investiční náklady. Relativně proto, že pec v konečném důsledku ušetří množství námahy, času i paliva.
Mnozí majitelé krbů, kteří se snažili ušetřit co nejvíce z prvotních nákladů, později zjistí, že náklady spojené s provozem a údržbou ty vstupní často mnohonásobně překračují. Mírně vyšší vstupní investice se odrazí v pohodlném a ekonomickém provozu krbu či kamen během dlouhých let. Obraťte se na kamnáře nebo krbové studio, aby vám pomohli vybrat vhodné řešení, čímž docílíte návratnost investice v průběhu relativně krátkého času.
Volně stojící ohniště nejčastěji se zabudovanou krbovou vložkou (s otevíracími nebo výsuvnými dvířky) pro spalování dřeva umístěny v otevřené nebo uzavřené obestavbě.
Představují většinou zděné ohniště (z kamnářských šamotů) s individuálními dvířky na přikládání paliva (dřeva). Spaliny se z ohniště vedou přes akumulační tahy (spalinové cesty), které mají schopnost absorbovat zbytkové teplo. Rozlišujeme lehké, středně těžké a těžké pece.
Je spotřebič na spalování dřeva, který je napojen na komín kouřovodem nebo akumulačním tahem a je určen k zabudování do obestavby. Po obestavění zůstávají viditelnou částí krbové vložky jen dvířka s rámem.
Volně stojící spotřebič na spalování dřeva bez obestavby. Jde o samostatné a hotové zařízení, které se na komín napojuje viditelným nebo skrytým kouřovodem.
Dobře postavené kamnářské dílo by mělo vyhovovat vašim požadavkům a potřebám. Nelze obecně konstatovat, že některá technologie je ideální právě pro vás. Platí však obecné pravidlo, které říká, že oheň je sice dobrý sluha, ale zlý pán, a proto by měla být bezpečnost vás a vaší rodiny vždy na prvním místě. Investice by měla tedy směřovat hlavně do kvalitních výrobků a v neposlední řadě do kvalitní kamnářské firmy. Protože nejen kvalitní výrobky dělají dobré a bezpečné kamnářské dílo, ale závisí hlavně od kamnáře, do jaké míry sahá jeho um, znalosti a zkušenosti. Takto budete mít jistotu, že dostanete to, co jste hledali, a budete se dlouho těšit z krásné zhotoveného a plně funkčního krbu či kamen.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.