Klasické plynové kotle však mají nízkou účinnost a navíc už mnohé z nich dosluhují. Pracují při teplotách topné vody v rozmezí 60 až 90 ° C, které jsou v zateplených domech zbytečné a nehospodárné. Pokud tedy uvažujeme o nákupu nebo výměně kotle, měli bychom se poohlédnout po úspornějším řešení.
Kondenzační kotel také používá jako palivo zemní plyn, ale snižuje jeho spotřebu. Využívá totiž i teplo vodních par ve spalinách, které kondenzují a předávají ho jako kondenzační teplo topnému systému. Získáváme tím až 11% energie, ale současným snížením teploty spalin i další teplo, které by jinak uletělo nahoru komínem. Spolu tak můžeme mít až o 18% vyšší účinnost v porovnání s klasickým kotlem. Pokud k tomu připočteme ztráty starého kotle a chytré funkce regulací kondenzačních modelů, úspora při novém kotli může dosáhnout 30 až 50%.
Ideálním "partnerem" kondenzačních kotlů je podlahové vytápění. Tento typ vytápění totiž vyžaduje teplotu topné vody jen kolem 40 ° C, při které kotel pracuje nejhospodárněji. Využívá tak naplno výhody nízkoteplotního vytápění na dosažení efektivní kondenzace. Podlahové vytápění tvoří velkou plochu s akumulační schopností, z níž sálá teplo do okolí. Výsledkem je, že sálavé teplo nás příjemně ohřívá, i když teplota vzduchu v místnosti není vysoká. Teplo od nohou, které poskytuje, je příjemné, přičemž teplota podlahy nepřekračuje 26 - 28 ° C. Příznivě ovlivňuje zdraví svých uživatelů i tím, že při něm nedochází k víření prachu. Pokud se rozhodneme pro takovou sestavu, je důležité, aby funkce kotle i topné soustavy byly dokonale sladěné. Nevyplatí se šetřit za každou cenu a vyhledávat akční komponenty různých značek, protože pokud mají regulaci na různém principu, mohou způsobovat problémy při plynulém provozu.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.