Velikost místnosti je důležitý parametr, od kterého se odvíjí potřebný vzduchový výkon. Ten by měl přibližně dvakrát převyšovat objem místnosti a u alergiků je tato hodnota ještě výraznější (zhruba trojnásobná). To znamená, že například čistička se vzduchovým výkonem 365 m³ / h je vhodná do místností o objemu maximálně 180 m³. Pozor! Výrobce většinou uvádí maximální vzduchový výkon, což znamená, že čistička dosahuje na nejvyšším stupni režimu hlučnost, jaká může být u některých modelů mírně zvýšená.
Na trhu je velké množství čističek vzduchu, které se od sebe liší zejména způsobem filtrace. V případě většího znečištění nebo alergií je vhodné volit přístroj s několika stupni filtrace, které jsou schopny zachytit i malé částice, jako je prach, pyly, úlomky zvířecí srsti apod.
• Čistička na bázi ionizátoru a elektrického filtru produkuje kladné a záporné ionty, díky kterým se nečistoty usazují ve formě prachu a které je následně možné jednoduše setřít. Ionizátor osvěžuje vzduch, ovšem jeho vedlejším produktem je ozon, který může být ve vyšších koncentracích škodlivý.
• HEPA filtr je schopen zachytit částečky až do 1,3 mikronu a vyznačuje se vysokou účinností. Tento filtr zachycuje nejjemnější částice, a proto je vhodný pro alergiky. HEPA filtry v některých čističkách jsou omyvatelné, což značně snižuje náklady na výměnu.
• Antibakteriální filtry s nanočásticemi stříbra mají dezinfekční účinek. Nanočástice stříbra snižují riziko přenosu chorob a šíření bakterií. Často jsou kombinovány s vlákny uhlíkových filtrů.
• Uhlíkový filtr se vyskytuje v čistírnách spolu s HEPA filtrem a jeho hlavní funkcí je pohlcování zápachů, např. z cigaretového kouře nebo kuchyňského prostředí.
• Ultrafialové záření bývá také součástí čističek. Znečištěný vzduch je vystaven záření UV lampy, která je schopna zlikvidovat bakterie, viry a plísně.
• Nano-fotokatalyzátorové filtry jsou vhodné do domácností v blízkosti chemických závodů, protože mají schopnost likvidovat nebezpečné plyny, jako např. formaldehyd.
Při nákupu nelze brát v úvahu pouze vstupní cenu, ale i částku, kterou bude třeba investovat do samotného chodu zařízení. U čističky s několika stupni filtrace je nutné investovat do výměny filtrů, v závislosti na používání jednou za 3 až 12 měsíců. Cena filtrů se pohybuje ve stovkách korun, proto je potřeba, předem si zjistit, jak často je bude třeba vyměňovat a kolik je třeba do nich investovat. Výhodu nabízejí čističky s omyvatelnými filtry, které mohou fungovat v závislosti na péči až 24 měsíců.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.