Jak vybrat účinnou čističku vzduchu do domácnosti?

Datum článku: 2. 11. 2016

Stále více domácností si pořizuje čističku vzduchu, protože jim záleží na zdraví svých členů. Přestože většina prodejců dokáže opravdu kvalifikovaně poradit, lépe je některá fakta o tomto elektrospotřebiči vědět a hlavně také, znát rozměry svého interiéru. Jen tak vám totiž dokáží odborníci s výběrem výkonné čističky vzduchu poradit.

čistička vzduchu, zdraví, elektrospotřebiče, hlučnost, dýchání

Velikost místnosti

Velikost místnosti je důležitý parametr, od kterého se odvíjí potřebný vzduchový výkon. Ten by měl přibližně dvakrát převyšovat objem místnosti a u alergiků je tato hodnota ještě výraznější (zhruba trojnásobná). To znamená, že například čistička se vzduchovým výkonem 365 m³ / h je vhodná do místností o objemu maximálně 180 m³. Pozor! Výrobce většinou uvádí maximální vzduchový výkon, což znamená, že čistička dosahuje na nejvyšším stupni režimu hlučnost, jaká může být u některých modelů mírně zvýšená.

Různé druhy filtrace

Na trhu je velké množství čističek vzduchu, které se od sebe liší zejména způsobem filtrace. V případě většího znečištění nebo alergií je vhodné volit přístroj s několika stupni filtrace, které jsou schopny zachytit i malé částice, jako je prach, pyly, úlomky zvířecí srsti apod.
• Čistička na bázi ionizátoru a elektrického filtru produkuje kladné a záporné ionty, díky kterým se nečistoty usazují ve formě prachu a které je následně možné jednoduše setřít. Ionizátor osvěžuje vzduch, ovšem jeho vedlejším produktem je ozon, který může být ve vyšších koncentracích škodlivý.
• HEPA filtr je schopen zachytit částečky až do 1,3 mikronu a vyznačuje se vysokou účinností. Tento filtr zachycuje nejjemnější částice, a proto je vhodný pro alergiky. HEPA filtry v některých čističkách jsou omyvatelné, což značně snižuje náklady na výměnu.
• Antibakteriální filtry s nanočásticemi stříbra mají dezinfekční účinek. Nanočástice stříbra snižují riziko přenosu chorob a šíření bakterií. Často jsou kombinovány s vlákny uhlíkových filtrů.
• Uhlíkový filtr se vyskytuje v čistírnách spolu s HEPA filtrem a jeho hlavní funkcí je pohlcování zápachů, např. z cigaretového kouře nebo kuchyňského prostředí.
• Ultrafialové záření bývá také součástí čističek. Znečištěný vzduch je vystaven záření UV lampy, která je schopna zlikvidovat bakterie, viry a plísně.
• Nano-fotokatalyzátorové filtry jsou vhodné do domácností v blízkosti chemických závodů, protože mají schopnost likvidovat nebezpečné plyny, jako např. formaldehyd.

Náklady

Při nákupu nelze brát v úvahu pouze vstupní cenu, ale i částku, kterou bude třeba investovat do samotného chodu zařízení. U čističky s několika stupni filtrace je nutné investovat do výměny filtrů, v závislosti na používání jednou za 3 až 12 měsíců. Cena filtrů se pohybuje ve stovkách korun, proto je potřeba, předem si zjistit, jak často je bude třeba vyměňovat a kolik je třeba do nich investovat. Výhodu nabízejí čističky s omyvatelnými filtry, které mohou fungovat v závislosti na péči až 24 měsíců.

Autor: Lenka Kostková