Celý elektronický zabezpečovací systém je řízen z ústředny. Pro nás obyčejné lidi je to krabice osazena na stěně, nejlépe někde, kde ji zloději hned nenajdou. Ústředna vyhodnocuje signály z detektorů, promyšleně rozmístěných po bytě. Hned u vstupních dveří číhá magnetický detektor.Pokud se otevřou, ústředna to zachytí a počká, zda se příchozí identifikuje (číselným kódem případně stisknutím tlačítka dálkového ovladače). Pokud to nestihne v nastaveném čase, ústředna vyhlásí poplach. Takto můžete zajistit všechna místa případného vstupu do objektu, i ty, které by slušný člověk nepoužil. V jednotlivých místnostech lze rozmístit pohybové detektory. V případě, že s vámi bydlí pes nebo kočka, dokáží odlišit domácího miláčka od "domácího lupiče".V blízkosti oken se instalují akustické detektory, které reagují na zvuk tříštícího se skla. Přitom nereagují na jiné, i když podobné zvuky. Netřeba se tedy bát, že dítě, klidně si hrající s burácející, zpívající a stékající hračkou Made in China, spustí poplach. Jak má vypadat poplach, to si také můžete vybrat. Může se spustit vnitřní siréna, která má za úkol zloděje vystrašit, a tím donutit k útěku, nebo si můžete nainstalovat i vnější sirénu, jejímž úkolem je vyburcovat okolí. Vzhledem k drzostí zlodějů a lhostejnosti okolí je nejlepší osadit GSM komunikátor, který podle nastavení může poslat zprávu vám nebo více lidem. Úplně nejlepší je poslat zprávu na pult centralizované ochrany (bezpečnostní agentura), odkud přijde speciálně vyškolená hlídka a udělá, co je v takovém případě nutné. Měsíční poplatky bezpečnostní agentuře se stanoví dohodou podle konkrétní situace, ale ceny se mohou začínat na částce 1.500 Kč za měsíc.
V nabídce jsou EZS klasické, bezdrátové nebo hybridní. Každý má své výhody i nevýhody, všechny však zvyšují bezpečnost objektu. Výhodou těch klasických je cena. Mohou se kombinovat komponenty od více výrobců a není nutné měnit baterie v detektorech. Montáž je však komplikovaná, je třeba instalovat množství kabelů a lišt a výsledek nemusí působit tak čistě a esteticky jako u bezdrátových systémů. Navíc, bezdrátové systémy jsou variabilnější. Není problém jeden detektor přidat či ubrat. Životnost baterií je 12 až 15 měsíců a detektor sám upozorní, pokud je třeba je vyměnit. Bezdrátové detektory, mohou posloužit i při ovládání osvětlení, topení nebo otevírání garážových vrat. Hybridní systém v sobě vlastnosti obou zmíněných systémů kombinuje.
Při výběru EZS se rozhodne obraťte na renomovanou firmu. Jde přece o váš majetek. Ujistěte se, zda výrobek má potřebná osvědčení, případně zda získal prohlášení o shodě. Požadovanou kvalitu mohou potvrdit i certifikáty NBÚ. Tyto doklady jsou určitou zárukou kvality EZS a výrazně usnadní jednání s pojišťovnou o akceptování zabezpečení objektu. Montážní firma by měla prokázat, že vlastní licenci na montáž EZS, ale i to, že ji dodavatel nebo přímo výrobce vyškolili na instalaci daného zařízení. Seriózní dodavatel poskytuje i záruku nad rámec zákonné lhůty. Ujistěte se, že dodavatel je spolehlivá firma, která je na trhu dostatečně dlouho, abyste ji za několik měsíců nehledali marně.Samozřejmostí je i zajištění servisu a případných oprav - někteří dodavatelé komponentů EZS poskytují servisní opravy dokonce bezplatně. Pokud jde o bezpečnost vašeho domova, jde sice o hodně, ale ne vždy musíte mít všechno. Někdy postačí dobré bezpečnostní dveře, jindy časovač za pár korun, který zapínáním a vypínáním osvětlení nebo televizoru imituje vaši přítomnost. Záleží hlavně na hodnotě majetku, který chcete chránit. To nejhorší je stát před vypáčení dveřmi a říkat si: "Že jsem to nezačal řešit už před měsícem, vždyť jsem to měl v plánu ..."
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.