Sušička na prádlo aneb důstojné prožití víkendu

Datum článku: 21. 3. 2014

Ach, ta romantika! Konečně volná sobota. Vzduchem se šíří vůně jíšky. Někde už voní i bublanina a od samého rána ve dvorech a na balkónech tančí bílé flamengo plachty, ručníky, košile, leckde i dráždivé kousky prádla. Voňavé od vánku a slunce se vzpínají v důstojných řadách na šňůrách všech druhů a délek. Kolíčky - stisk a chvat - drží pevně v čelistech, co hospodyňky  pyšně vyvěsily, aby mohly v neděli odpoledne vyžehlit a s láskou naskládat do skříní ... Černobílý film ze šedesátých let? Oddanost hodna vaší babičky? Trochu to vámi i otřáslo? Nevadí. S prádlem se dá zatočit i jinak.

Sušička na prádlo aneb důstojné prožití víkendu

V případě, že sušák na prádlo nepovažujete za úžasný výtvarný objekt,

který má vytrvale zkrášlovat trochu volného prostoru, který vám ještě zbyl v bytě, a znáte i jiný způsob, jak zlepšit vlhkost vzduchu, než rozvěšováním kousků vaší čerstvě vyprané garderoby po radiátorech, potom už asi nějaký čas pošilháváte po sušičce. Jsou tak krásné. Podobají se zkušenějším pračkám a dokonce s nimi umí ve shodě žít. Tak proč ne?

Brouk v hlavě

Sušička? Další požírač energie a prostoru? Je vůbec potřebná? Nejprve se prádlo mučí v pračce a pak ji ještě trápit umělým sušením. Nepolámou se vlákna jemných tkanin, netrvá to zbytečně dlouho? Když mohla babička i maminka volně sušit oblečení, ložní prádlo, ručníky hezky na vzduchu, tak co to tu vlastně řešíme? Čas, prostor a naši milou lenost. Nebýt lenosti a touhy po pohodlnějším životě, tak dosud pereme v korytě nebo v potoce a dohlížíme na sušení prádla.Tak si to přiznejme, sušička dříve či později překročí práh většiny domácností a nebude se více tvářit jako madam luxusní. Jednoduše se zařadí k ostatním spotřebičům, na které nedáme dopustit.

Co se stalo sušičce

Nic zvláštního. Nejprve s radostí nasává - vzduch.Pak si ho ohřívá. Když mají oba dost, teplý vzduch se pustí do mokrého prádla, z níž šetrně odebírá vlhkost. Jsou i takové vychované sušičky, které na skončení sušení upozorní zvukovým signálem. Vyprané a vysušené prádlo je jako znovuzrozené. Je tedy i choulostivé jako každý novorozenec a od námahy jemně pomačkané. Následuje přibližně 10minutové osvěžování proudem chladného vzduchu. Sušička si láskyplně ofukuje svěřené prádlo. V této fázi bych chtěla být prádlem. Pak by se i se mnou lépe a jednodušeji nakládalo. Také by se dalo mě lehčeji žehlit ... Navíc, většina sušiček se může pochlubit speciální funkcí proti pomačkání: 30 minut otáčí buben a současně ochlazuje prádlo. Tak to nevím, jestli by to u mě zabralo, avšak prádlo je z toho celé nadýchané. Technologie sušiček s tepelným čerpadlem umožňuje vysušit i jemné textilie - hedvábí nebo vlnu - díky kontrole teploty a zbytkové vlhkosti, postupnému ochlazování prádla, speciální fázi proti mačkání a oboustrannému chodu bubnu. Jediné, co je třeba, podobně jako u jiných domácích spotřebičů, je respektovat návod k obsluze. Pamatujte i na to, že není radno nechávat vyprané věci po skončení sušení delší dobu v bubnu.

Co je na tom tak úžasného?

Každé sušení na radiátorech, sušácích a balkónech prádlo prosuší. Důvod je jednoduchý: při konvenčním sušení prádla není možné kontrolovat zbytkovou vlhkost. Sušička má kontrolu nad vlhkostí v popisu práce. Prádlo po vysušení sušičkou je měkčí než ze šňůr a radiátorů. Že sušička ničí prádlo? Tak na toto téma si udělali výrobci průzkum veřejným výzkumem. Došli k závěru, že tato otázka trápí především ty, kteří o sušičce slyšeli a nevyužívali ji. Je třeba říci, že sušička není úplně jednoduchý spotřebič a na její používání je potřebná praxe, která se neobejde bez omylů.Před půlstoletím se také někteří nešťastníci urputně bránili koupi automatické pračky. Je zajímavé, že jsou takoví chlapi, kteří vymyslí spotřebič, aby zjednodušil život v domácnosti, a jiní se snaží udržet hospodyňku v přesvědčení, že jde o zbytečný luxus. Možná otázka zní, jako by se ti druzí chovali, kdyby chod domácnosti záležel na nich ...

Mimochodem, jsou i ženy, které se brání novým vynálezům

Nejčastější důvod jsou zaběhnuté zvyky, které však nemusí být vždy prospěšné ani pro prádlo, a ani pro obsluhu. A co tak si konečně vyměnit role? Nesloužit praní a žehlení, ale najít si takové pomocníky, kteří poslouží nám. Než je vpustíme do domu a zaměstnáme naší prádlem, zkusme o nich získat reference. Očekávání je jedna věc a možnosti jednotlivých typů druhá. Důležité je rozhodnout se, jaký podíl práce a kontroly nad sušením chceme svěřit bubnu naší sušičky.

Mít věci pod kontrolou?

Poslední modely sušiček mají inteligentní elektroniku, která řídí všechny pracovní procesy. Zabudovaný senzor automaticky zjišťuje stupeň vlhkosti prádla, sleduje zbytkovou vlhkost během sušení, a když prádlo ten správný stupeň vlhkosti dosáhne, automaticky sušení zastaví. Znamená to kromě úspory energie i ochranu prádla proti nadměrnému vysušení a větší pohodlí při obsluze spotřebiče.
Vedle elektronicky řízených modelů jsou na trhu i jednodušší sušičky s mechanickým ovládáním. Rozdíl je v tom, že nastavení přibližného času a teploty sušení je na nás.Nevýhodou je, že je třeba umět odhadnout zbytkovou vlhkost prádla. Čas a teplota sušení pro různá množství prádla a druhy textilií jsou uvedeny na ovládacím panelu spotřebiče a v návodu k použití. V zásadě platí, že rychlost sušení závisí na vlhkosti a množství prádla, velikosti bubnu a druhu prádla.

Kdy ventilovat

Když díra do zdi není hříchem a nejlépe v rodinném domě.Třeba počítat s tím, že vzduch nasávaný přes hadici třeba odvést k větrací mřížce nebo k oknu. Odvod par, tedy připojení na ventilaci, vyžaduje pouze ventilační sušička. Existují však dva typy sušiček prádla: ventilační a kondenzační. Parametry, funkcemi i výkonem jsou oba typy sušiček totožné. Jediný rozdíl spočívá v tom, jakým způsobem se ze spotřebiče odvádí horký vzduch, který odebírá vlhkost prádlu. Ve ventilační sušičce se vlhký vzduch odvádí mimo spotřebič. Pokud domácnost nemá takovouto možnost, řešení nabízí kondenzační sušička. Diagonální proudění vzduchu zvyšuje efektivnost sušení s úsporou energie o 10% a času o 25%. Tento způsob sušení navíc snižuje pomačkání a propletení prádla. Následující žehlení nebude tak zdlouhavé a namáhavé. Senzory monitorující vlhkost jsou umístěny v dráze proudění vzduchu a přesně měří stupeň vlhkosti. Tak se může doba sušení přesně přizpůsobit aktuální situaci. Sušičky mají velký prachový filtr s indikací zanesení.

Jak pracuje kondenzační sušička

Přes zadní stěnu proudí do bubnu horký vzduch. Horký vzduch obohacený o páru z prádla se odvádí otvorem pod dvířky, kde se filtruje. Přefiltrovaný vlhký vzduch vstupuje do kondenzačního kanálu, kde se smíchává s chladným vzduchem z okolí a kondenzuje na vodu. Zkondenzovaná voda se přečerpává do sběrné nádoby, která je umístěna buď dole v soklu spotřebiče nebo nahoře, kde tvoří součást ovládacího panelu. Nebo je vybavena čerpadlem a zkondenzovaná voda se může vyčerpávat přímo do kanalizace. Upozornění: Podmínkou správného využití sušičky je odstředění bavlněného prádla minimálně při 800 ot. / min.

Kondenzovat a vylévat

V kondenzační sušičce se zkondenzuje vlhkost odebraná z prádla horkým vzduchem na vodu, a ta stéká do sběrné nádoby přímo v sušičce. Sběrná část může být v její spodní nebo horní zásuvce. To znamená, že domácnost nemusí řešit otázku odvodu vodních par. Navíc po naplnění nádoby můžeme vodu získanou kondenzací nalít například do napařovací žehličky.Vodu však lze pomocí hadice odvádět přímo do odpadního potrubí.

Suší vám ve věži

V malých koupelnách je požehnáním nápad s věžovou sestavou. Sušička položená na pračce nezabírá další část půdorysu. Takto je na prostoru 60 × 60 cm uložené vše, co je třeba na praní a sušení prádla.

Ani ryba, ani rak?

Další řešení nabízejí kombinované pračky se sušičkou.Kombinovaný spotřebič je východiskem pro malou domácnosti, která má problém umístit dva spotřebiče rozměru pračky. Toto řešení má však i svá omezení. Oproti dvěma nezávislým spotřebičům má kombinace pračky se sušičkou nevýhodu v tom, že sušička může vysušit jen tři kilogramy prádla. V případě, že perete celou dávku, musíte polovinu prádla vyndat a sušit na dvakrát. Zajímavé řešení praní a sušení nabízí prací centrum. Jde o dva nezávislé spotřebiče - pračku a sušičku , které mezi sebou dokáží komunikovat pomocí rádiových vln. Při současném zapnutí praní i sušení je celkový odběr energie tak vysoký, že může překročit normu zátěže a spotřebiče vyrazí pojistky. Prací centrum optimalizuje proces praní a sušení tak, že celková energetická zátěž nepřekročí 10 A. Pračka po skončení programu dále předá tuto informaci sušičce, která se chopí příležitosti a nastaví sušení podle typu prádla, jejího množství a stupně odstředění.

Jaký smysl?

Šestý! Automaticky přizpůsobí sušící cyklus každému druhu vlákna bez potřeby nastavení délky sušení. Sušička si vybere optimální teplotu a intenzitu tak, aby se doba sušení snížila na minimum. Pokud je šatstvo vysušeno v požadované míře, elektronika, i díky tomu, že neustále monitoruje hladinu vlhkosti, cyklus zastaví. Výkonnost sušičky neklesá ani při plném zatížení 6 kg. Systém umožňuje nastavit začátek sušení podle potřeby, například aby se využila výhodnější sazba za elektrický proud. Šestý smysl monitoruje průběh programu a během celého sušicího cyklu informuje o stavu sušičky a o čase zbývajícím do ukončení sušení.

Třeba ještě žehlit?

Tradiční způsoby sušení zhoršují žehlení. Proč? Jednoduše proto, že prádlo se dostane pod žehličku přesušené. Na jaře tohoto roku si jeden z významných výrobců zjišťoval veřejným výzkumem, co a komu překáží při péči o prádlo. Neobjevili sice Ameriku, ale potvrdilo se, že Středoevropanům nejvíce překáží nadměrné žehlení. Tak jak je to se sušičkou? Ano, při správném sušení zredukujeme množství prádla, které vyžaduje žehlení. Trička, ponožky, několik typů košil a kalhot můžete totiž po vyndání ze sušičky přímo ukládat do skříně. Při zbytku prádla je žehlení výrazně jednodušší a trvá mnohem kratší dobu. Rozhodnete se? Potřebujete ji? Že co?Sušičku přece!
Výhody sušičky prádla

Více času pro sebe

Pro vložení prádla do sušičky potřebujete jen pár minut, na rozdíl od věšení prádla na šňůru, na které spotřebujete minimálně 20 - 30 min. Při používání sušičky je veškerá prádlo připraveno najednou.Nemusíte tedy sledovat, zda je již dostatečně vysušené, případně ho sklízet na několikrát.

Více místa v bytě

Problémem především sídlištních bytů je nedostatek místa na sušení. Různé provizorní řešení jako přenosné sušáky ještě zmenšují již tak minimální životní prostor. Sušička prádla, která se dá flexibilně postavit například na pračku, okamžitě řeší problém, co s prádlem. To, co vyperete, můžete okamžitě vysušit. To znamená, že ani na vysušení několika dávek nepotřebujete více prostoru než 60 × 60 cm.

Pohodlí

Při sušení jste nezávislí od toho, jaké je momentálně venku počasí, případně zda máte kde prádlo sušit.V situaci, kdy potřebujete oblíbenou věc rychle vyprat a vysušit, nemusíte používat různé improvizované řešení, například sušení fénem. Stačí krátký 20minutový prací program a pak pohodlné vysušení v sušičce. Navíc oblíbené věci můžete nosit mnohem častěji než dosud.

Měkčí prádlo

Jelikož při konvenčním sušení nelze sledovat zbytkovou vlhkost, takovýmto způsobem se prádlo většinou prosuší, je tvrdé a těžko se žehlí. Šetrný způsob sušení v sušičce dodá prádlu hebkost a měkkost, i když nepoužijete při praní aviváž.

Vyšší hygiena

Litr vzduchu obsahuje až 100 milionů částic prachu, mikrobů a dalších nečistot. Proto především sušení venku může představovat určité riziko pro citlivé lidi. Používání sušičky ocení především rodiny s malými dětmi a lidé citliví na různé druhy znečištění, jako jsou pyly nebo prach. Vyšší vlhkost v domácnosti při klasickém sušení prádla napomáhá i množení plísní.

Mýty o sušičce - největší výhrady k sušičce prádla mají ti uživatelé, kteří ji nikdy nepoužívali. Jsou to tedy reálné problémy nebo spíše mýty?

  • Sušička spotřebuje příliš mnoho energie - v závislosti na zbytkové vlhkosti a typu prádla sušička spotřebuje přibližně 3,3 - 4,2 kWh. To znamená, že při současných cenách vychází jedno sušení na 15 Kč. Podle vyjádření energetické třídy se běžné sušičky na trhu pohybují v hodnocení B - D, což je v porovnání s efektivitou chladniček nebo praček skutečně neúsporné. Moderní sušičky jsou vybaveny technologií tepelného čerpadla, který tento spotřebič dostává do energetické třídy A.
  • Sušení v sušičce je časově náročné - pracovní program trvá velmi dlouho - sušení na sušácích, radiátorech a podobně trvá několik hodin. Sušení v sušičce trvá v závislosti na vlhkosti a množství prádla maximálně 2 hodiny.
  • Sušička je hlučná - sušení hlučností nepřesahuje úroveň odstřeďování u špičkových modelů praček.
  • Prádlo se v sušičce zamotá - při správném naplnění sušičky k zamotání prádla nemůže dojít. Zabraňuje tomu oboustranný chod bubnu. Tato vlastnost zaručuje i rovnoměrné sušení.
Autor: Lenka Kostková