Srí Lanka - Perla Indického oceánu

Datum článku: 28. 3. 2018

Srí Lanka (dříve Cejlon) je ostrovní stát jihovýchodní Asie. Má nejen nádherné pláže, ale i hory, čajové plantáže i historické památky. Dá se procestovat za několik dní a navštívit ji můžete v kteroukoliv roční dobu.

Srí Lanka, cestování, exotika, dovolená

Srí Lanka

Z ptačí perspektivy připomíná kapku padající do vod Indického oceánu a svou různorodostí patří mezi nejkrásnější destinace světa. Bohatá je nejen kulturou, ale také přírodou. Tropický ostrov, kde je během letních měsíců vzduch tak horký a přetížený vlhkostí, až je téměř nedýchatelný. Od rovníku tento ráj dělí jen 7 ° severní šířky. Podle své krásy se také nazývá "Perla Indického oceánu". První arabští obchodníci, kteří na svých lodích k ostrovu doplavili ho zase nazvali Serendib - Vrozené štěstí. Tím se inspiroval i spisovatel Horace Walpole, díky čemuž dal světu nové slovo Serendipity, a tedy " šťastná náhoda, příjemné překvapení". A přesně taková je Srí Lanka!

Mix chutí

Mix chutí (zejména těch pikantních), vůní, emocí a pocitů. To vše odehrávající se v rychle se měnících kulisách rozmanité přírody. Ostrov plný pláží sice převážně pokrývají úrodné nížiny, ale jeho středem se táhne vysokohorský masiv, dosahující místy výšku kolem 2500 mnm. Klima je zde příjemné a snesitelnější, než v pobřežních oblastech, kde se dá vlhkost doslova krájet. Národ lva, jak si Sinhálci říkají, je právem pyšný na to, kde se narodil. Toho byste zde ale hledali marně. Žádný tu nežije! Hlavní atrakcí ostrova je rozhodně slon! Jako národní zvíře má význam nejen pro obyčejný život místních jako zvíře tažné, ale také jako prostředek vydělávání financí díky turistům. Navíc v zemi, kde je dominantním náboženstvím buddhismus má také silný náboženský význam. Nejlépe se o tom lze přesvědčit během festivalu Perahera, kde se zástupy vyzdobených slonů spolu s tanečníky a akrobaty promenádují ulicemi města Kandy s relikvií Buddhova zubu na zádech. Ten se koná každoročně na přelomu července a srpna.

Současnost

Srí Lanka si jako jedna z mála zemí prošla svým peklem již krátce po vstupu do 21. století. Těsně po Vánocích, právě v roce 2004, zasáhla Srí Lanku masivní vlna tsunami, která byla způsobena zemětřesením na Sumatře o síle 9,1. Neštěstí si vyžádalo 228 tisíc mrtvých (včetně Čechů). Domácí, kteří mají hrůzy tsunami v živé paměti tuto událost popisují vždy stejně. Oceán se stáhl do sebe tak, aby voda odtékala jak přes trychtýř a pobřeží zůstaly odhalené i na několik metrů. Zpráva o dosud nevídaném jevu se po okolí rychle roznesla a přišlo se podívat mnoho lidí, zejména dětí. Odhalené dno bylo pro někoho atrakcí, někteří začali rychle sbírat mušle a kraby, s vidinou budoucího zisku. Když se z dálky valila vražedná, několikametrová vlna, utíkat už bylo pozdě. Paradoxně však Srí Lanka zaznamenala rozkvět turismu až po tsunami a s prvními dobrovolníky a členy neziskových organizací se začalo objevovat i stále více turistů. A tak je dnes z ostrova populární a finančně poměrně dostupná destinace. Jestli ale tato přírodní katastrofa přispěla k ukončení občanské války, je sporné. Tak či onak, stalo se tak v roce 2009 a Tamilští tygři byli donuceni se stáhnout.

Ze života

Kdo by ale čekal, že Srí Lanka je jako jedna z rozvojových zemí podstatně levnější, mýlil by se. Od potravin, přes oblečení až po elektřinu, či pronájem bydlení a ceny nemovitostí. Za toto vše se zde platí nemálo srílanských rupií. Země, která je v hlubokém finančním propadu, je tak nucena nastavovat vysoké daně z dovozu odrážející se v cenách. I když jsou zde daně započítány v ceně stejně jako u nás, neplatí to všude. Proto člověk zůstane překvapen, pokud si po objednání v restauraci, najde na lístku částku i o 25% vyšší, než bylo uvedeno v menu. Ne každý si totiž všimne miniaturní písmo, informující o této "přirážce" za služby a daně.

Čaj namísto kávy a k tomu "rizoto

Srí Lanka je jedna z mála zemí, kde si dáte namísto kávy raději pravý cejlonský čaj s mlékem a cukrem. Přesně jako za starých koloniálních časů. Čajovník, komodita, na níž Britové jako kolonizátoři i tohoto kousku země zbohatli, tvoří významný exportní artikl i v současnosti. Kromě čaje je to také skořice a vanilka, kterou je ostrov provoněný. Kdo by se však při pohledu na široké svěže zelené koberce rýžových políček domníval, že se obchoduje i s rýží, opět by se (podobně jako v případě levných cen) mýlil. Rýže se zde sice pěstuje ve velkém, ale s populací 22 milionů a rozlohou jen o dvacet procent větší než Česká republika, jim to, co vyprodukují vystačí akorát tak pro ně samotné. Jedno je však jisté. Poslední, co si budete chtít doma po návštěvě Srí Lanky dát, bude rizoto! Rýži zde jedí častěji než se u nás jí chleba či brambory.

Raj lemovaný plážemi

Právě Srí Lanka je zemí zaslíbenou pro své nekonečné množství písečných pláží, kde by nejeden z nás chtěl srkat osvěžující king coconut, ve stínu kokosových palem a pohledem upřeným do azurově modrých vln. Zdejší pláže byly již několikrát oceněny světovými cestovatelskými portály jako ty nejlepší z nejlepších. Klidné vody Trincomalee, či Passikudah na východě s jemným bílým pískem jako na Maledivách nebo burácející oceán s vlnami, ideálními na surfování o kousek jižněji v oblasti Arugam Bay. Bohatý je i podmořský svět, ideální na šnorchlování a potápění, nebo i pozorování velryb v okolí Mirissa. Dá se zde však pozorovat i samotný zázrak zrození života v akci a to díky přirozeným hnízdištím želv. Nejlepší v okolí Weligama.

Jak se rodí želvy?

Přivést na svět kožatku, zda karetu, není vůbec jednoduché. Po spáření přichází samice vždy na tutéž pláž, kde hledá ideální místo pro nakladení vajíček. Výběr je náročný a želva je tehdy více než zranitelná. Když se už rozhodne, začíná hrabat. I samotné kladení je však hotová alchymie a samice musí dbát na to, aby vajíčka nebyla hlavou dolů. Průměrně jich naklade okolo 100. Během tohoto aktu, který můžeme přirovnat k transu, samici tečou po tváři slzy velké jako hrách. Vajíčkům pak trvá 50 dní, aby se z nich vylíhla mláďata. Jejich pohlaví závisí na klimatických podmínkách. Přiměřená teplota a vlhkost jsou základ. Pokud je příliš vlhko, zárodky uvnitř zahynou. Při teplotě kolem 31 stupňů, se líhnou většinou samice, u těch nižších, pod 28 stupňů, zase samci. Příroda je úžasná čarodějka a na Srí Lance obzvlášť!

Autor: Martina Dvořáková