Správné skladování zeleniny zamezí zdravotním potížím

Datum článku: 11. 4. 2017

Když si přinesete domů zeleninu z obchodu nebo si ji natrháte na své zahradě, vždy je důležité její správné skladování. Jen to zaručí čerstvost a kvalitu. Začne-li se zelenina rozkládat, stává se živnou půdou pro škodlivé mikroorganismy, které mohou vyvolat u člověka nebezpečné choroby z potravin. Stává se to někdy i před doporučeným datem spotřeby. I když budete mít zeleninu v chladničce, můžete nakonec zkonzumovat nejen ji, ale také v ní obsažené choroboplodné organismy.

zelenina, zdraví, plísně

Uchovávání zeleniny

Veškerá zelenina může být toxická, když ji nebudete bezpečně skladovat při teplotách, které zabíjejí škodlivé mikroorganismy. Bezpečná doba skladování zeleniny se liší. Měkká, vodnatá zelenina jako špenát a salát, zůstane ve výborném stavu méně než jeden týden. Krájená zelenina jako nasekaná zelená paprika na kostky, nakrájená cibule a zelí se rychle kazí už po dvou až třech dnech. Hustá, tvrdá zelenina, například mrkev a červená řepa, až po dvou týdnech. Bakterie, plísně a kvasinky jsou primárním zdrojem onemocnění způsobených konzumací staré zeleniny. Poškozená zelenina je hlavním důvodem rozkladu a infekce během skladování. Ale i zelenina, která je v dobrém stavu, může skrývat nebezpečí. Nedokonalosti na jejím povrchu jsou hlavními místy pro vstup neviditelných bakterií. Některé bakterie jsou tam přítomné, už když zeleninu přinesete domů a mají schopnost růst i v chladném prostředí.

Optimální podmínky

Zeleninu doporučujeme skladovat ve spodní části chladničky. Brambory, cibule a rajčata, nevyžadují chlazení a dále dozrávají po sklizni. Stačí je uložit na bezpečně chladné a tmavé místo, které je dostatečně větrané.

Bezpečnost

Konzumace zeleniny infikované plísní, kvasinkami nebo bakteriemi může mít za následek vážné nemoci nebo dokonce smrt. K příznakům otravy jídlem ze staré zeleniny patří zvracení a průjem, někdy s horečkou. Plíseň na zelenině také způsobuje dýchací potíže při jejím vdechování. Zlikvidujte měkkou, vodnatou zeleninu, která má neobvyklý zápach, nebo bílé plísňové skvrny. To vše jsou příznaky rozkladu, čímž se zvyšuje pravděpodobnost mikrobiální infekce. Některé tvrdší druhy, jako zelí, brokolice, cibule a brambory, jsou bezpečné ke konzumaci po odebrání infikovaných částí. Ale i takto vyselektovanou a tepelně upravenou zeleninu používejte spíše výjmečně!

Autor: Lenka Kostková