Trénink venku? Správně se oblečte a nenásilně adaptujte tělo!

Datum článku: 1. 4. 2019

Sportování venku potřebuje nejen sportovního ducha, ale také vhodné a kvalitní oblečení. Ale to není vše! I když máte profesionální oblečení, tělo potřebuje navíc ještě čas na přirozenou adaptaci. 

sport, trénink, zdraví, sportovní oblečení

Sportování na čerstvém vzduchu

Sportování na čerstvém vzduchu znamená pro organismus zátěž. Ideální teplota vzduchu na trénink je dvacet stupňů Celsia. Nízké teploty jsou velmi náročné zejména pro termoregulaci. Čtyřiadvacet hodin sedíte v přetopených místnostech a pak se rozhodnete sportovat venku. Důležitá je přirozená adaptace. Nevyžaduje si to nic komplikovaného, začněte na čerstvém vzduchu jednoduše trávit více času. Ze začátku se jen procházejte. Postupně prodlužujte čas, který venku strávíte. Dělejte to tak minimálně 2 týdny a třetí týden můžete začít intenzivněji sportovat. Termoregulace těla je připravena.

Puls na uzdě

Přestože budete nabuzení, se sportováním to nepřehánějte. Snažte se udržet fyzickou aktivitu na nízké tepové frekvenci. Pod aerobním pásmem. V případě běžné populace a rekreačního sportování by mělo jít o hodnoty do sto čtyřicet až do sto šedesát pulzů. Pomoci vám může i jednoduché pravidlo. Jde o tempo, při kterém se stíháte mluvit s kamarádem a v pohodě dýchat. V chladnějších měsících se rekreačním sportovcům ani nevyplatí jít do vyšších pulzů. Pokud zůstanete před hranicí aerobní zóny, zlepší se vaše vitální kapacita a vybudujete si sportovní návyk. Na zlepšení zdraví to postačí. Pokud nemáte problémy s  dýcháním, mohou se velké výkony a nedočkavost přetavit do svalových problémů. Snadněji se zraníte, natáhnete si sval nebo natrhnete šlachu na základě chladného ranního počasí.

Vrstvení oblečení

Sportování na čerstvém vzduchu vyžaduje vrstvení. Navzdory předchozí adaptaci si musí organismus na teplotu vzduchu zvyknout. Základní vrstvu by mělo tvořit funkční tričko nebo tílko. Počítejte s tím, že během fyzické aktivity se tělo zahřívá. Bavlněného trička se raději vzdejte. Má několik nevýhod. Nikdy vám úplně nepřilne na tělo. Jelikož je volné, naruší se tepelná izolace a dochází ke ztrátám tepla. Další nevýhodou je, že drží vlhkost a ustavičně vás chladí. Když se zapotíte, ofoukne vás a skončíte v posteli. Někdo si dá kompresní funkční oblečení a na to bavlněné tričko. Tím je ale funkčnost je narušena. Stále je tam ta houba, která drží vlhkost.  Pokud máte problém s materiály některých triček, poohlédněte se po termoprádle z merino vlny. Přestože jde o přirozenou vlnu, podle zkušeností sportovních trenénů odsává, udržuje teplo a je funkčnější než bavlna.

Bunda s membránou

Ani v přechodném období nezapomeňte na bundu. Aby vás neprofouklo, zvolte membránové vesty nebo bundy. Ty vám ochrání střed těla. Srdce a plíce jsou tak kryté před chladem a větrem. Funkčnost zajistí, že teplo uniká, ale vítr vás neohrožuje. Pokud vám je příliš teplo a počasí to dovoluje, klidně si po pár metrech běhu dejte jednu vrstvu dolů. Vestu nebo bundu si nechte na sobě jako ochrannou vrstvu.

Důležitých patnáct minut

Pozor si dejte zejména po ukončení tréninku. Zahřejete se a když se po tréninku setkáte s přáteli a povídáte si, vychladnete a snadno vás sekne v zádech nebo prochladnete. V této fázi si musíte dát na sebe další vrstvu nebo se raději převléknout. Platí nepsané pravidlo, že převléknout byste se měli do 15 minut od vychladnutí organismu. Potom se otřete a oblečte se do suchého. V chladnějším počasí se vyplatí odložit strečink a fázi vychladnutí až domů.

Funkční podkolenky

Všimli jste si běžců, s pěknými kompresními podkolenkami? Jde spíše o módní vlnu, která přišla z triatlonu. Určitě výborně udrží teplotu v oblasti lýtkového svalu. Ale stejný účel splní klasické legíny. Pokud se chcete věnovat sportování intenzivněji, spíše popřemýšlejte na běžecké ponožky. Najdete i cyklistické. V obou případech jsou ponožky přizpůsobeny dané aktivitě. Například běžecké ponožky mají v oblasti dopadových zón, na patě a v přední části měkký materiál, často jde o mohér. Chodidlu tak poskytujete větší komfort, je to příjemnější pocit. Najdete i ponožky, v nichž jsou shluky drobných kuliček, které zase působí akupresurně. Každý sport vyžaduje jiný střih, jiný rozsah pohybu podle jeho druhu. Drobné vychytávky spíše ocení profesionálové. Rekreační sportovci by měli v první řadě dbát na funkčnost. Dnes je i kvalitní oblečení cenově dostupné.

Čelenka nebo čepice

Pokud si zakryjete celou hlavu, teplo se bude v této oblasti kumulovat a vysílat nesprávný signál. Prohřeje se a spustí větší pocení i na zbytku těla. Základ je chránit dutiny a čelovou oblast. Čelenka vám ochrání problematické partie a zadní část hlavy přirozeně chrání vlasy. Většina výrobců funkčního oblečení, nabízí čepice, které jsou celistvé v oblasti čela i nad ušima. Ve zbývající části bývají perforované.

Autor: Martina Dvořáková