Sportovci trénují a dřou, ale mnohdy přijde soutěž, kde najednou pocítí, že je jejich hlava neposlouchá. Říkají si: vždyť na tréninku to šlo skvěle, přípravné závody proběhly také bez problémů, a najednou je tu větší soutěž a oni se cítí jinak. Jakoby jejich tělo patřilo někomu jinému. Snaží se dělat všechno správně, zůstat v klidu a plně se koncentrovat, ale okolnosti jim to nedovolí. Cokoliv se v průběhu závodu nebo před nimi stane, ovlivní jejich psychickou pohodu. A najednou to nejde. Čím více se snaží, tím je to horší. Pocit selhání a zklamání zakoření hluboko v hlavě a ten jim nedovolí dostat ze sebe maximum. Ptají se sami sebe, co se stalo, přičemž odpověď bývá jasná. Psychika dostala tvrdou ránu.
Zvládání trémy, nervozity, emocí, koncentrace a období neúspěchu tvoří součást sportovního světa těch, kteří se chtějí dostat co nejvýše. Investují peníze i čas do této části sportovní přípravy. Ty se jim mnohonásobně vrátí ve formě sportovních úspěchů. Mnoho sportovců váhá a tvrdí, že to nepotřebují. V určitém období to tak opravdu může být, ale časem stejně pochopí a pocítí potřebu pracovat i na své psychické stránce. Chtějí být odolnější a schopnější ovládat své tělo a mysl mistrovským způsobem. Úspěšní sportovci oproti méně úspěšnými se podle výzkumů vyznačují větší sebedůvěrou, vyšší koncentrací a schopností lépe kontrolovat situace během závodu, lepší motivací i odhodlaností. Za použití mentálních technik dosahují vrcholové výkony stabilnější, lépe kontrolují myšlenky, jednotlivé kroky v průběhu výkonu, umí lépe plánovat cíle a zvládat období neúspěchu. Více si věří a nenechávají se ovládat negativními vnějšími vlivy.
Trénink psychiky musí být systematický, dobře naplánovaný, kontrolovaný kompetentní osobou. Jde o mentální trénink s cílem zlepšení výkonnosti, který si sportovec nacvičí a postupně ho aplikuje do tréninku i v soutěžním období, kdy je zátěž na psychiku největší. Elitní sportovci využívají techniku stanovování si dlouhodobých a krátkodobých cílů na udržení motivace. Velmi důležitá je technika tréninku pozornosti, koncentrace a imaginace. Ti nejlepší dokážou podávat výkony na hranici svého potenciálu a dokonale ovládají techniku vnitřní řeči, která jim pomáhá dosahovat svých cílů. Umí využívat tlak ve svůj prospěch, zvládají úzkost, obavy, strach a dokážou se snadno vyrovnat s rušivými faktory.
Při aplikaci psychologické přípravy do tréninkového procesu je důležité to, aby si sportovec uvědomil, jakou roli hraje psychika při dosahování výkonů. Pokud z vlastní vůle chce na sobě pracovat a zdokonalit své psychické dovednosti, následuje praktická část, při které se bude učit nejdříve novým dovednostem a jejich zautomatizování. Pak přijde na řadu integrování těchto dovedností do tréninku a nakonec simulace mentálních technik a jejich aplikace do závodních situací. Cílem je, naučit sportovce, aby si v každé situaci pomohl sám, a to i bez trenéra nebo psychologa. Trenér a psycholog nabývají role poradců, se kterými sportovci spolupracují, ale nejsou na nich závislí. Elitní sportovci se efektivně vyrovnávají se stresovými situacemi a plynule se přizpůsobují změnám.
Mentální trénink je proces, který vyžaduje svůj čas a měl by být zakomponován do ročního tréninkového cyklu. Někteří sportovci si bohužel myslí, že pár konzultací se sportovním psychologem je změní, že se z nich stanou silní a odhodlaní jedinci, které nic nepřekvapí a všechno zvládnou s lehkostí. Bylo by to skvělé, ale stejně, jako se postupně učili a zlepšovali ve svém sportovním odvětví, roky trénovali, tak i mentální příprava vyžaduje prostor pro naučení, zakotvení a zautomatizování nově vytvořených návyků.
Sportovec se spolu s psychologem nejdříve zaměří na dosud využívané mentální návyky. Psycholog prozkoumá jeho názory, stavy a postoje, analyzuje interpretaci jeho skutečnosti. Věnují se i rozlišování mezi skutečností a subjektivním hodnocením. Pracují na cílech, posilují motivaci a postupně trénují nové mentální techniky, které si sportovec osvojuje a využívá je v tréninkovém procesu i mimo něj. Psychologická příprava je systematický program postupných kroků, zaměřených na odstranění negativních příznaků ovlivňujících výkonnost bez podrobné analýzy sportovců. Důraz je kladen na budoucnost a konkrétní kroky, které efektivně působí na myšlení a jednání. Sportovci využívají mnoho technik a postupů, vždy ale záleží na jejich osobnosti a individuálních potřebách. Může to být simulace určitých situací. Postupné přivykání si na náročnou situaci, trénink jejího zvládání a příprava na ni. Nacvičování žádoucích reakcí, přehodnocování předešlých reakcí a vytvoření si nových postojů k náročným situacím.
Stanovování cílů tvoří základ v mentálním tréninku, jejich využití v imaginaci hraje důležitou roli v udržení si vysoké motivace. Běžně využívaná technika imaginace učí sportovce využívat představy určité události, které se pak realizují v realitě. Ať už jde o dosažení konkrétního cíle nebo jen daného pohybu, techniky. Sportovec se učí využívat své představy, kontrolovat a regulovat jejich obsah. Imaginace přispívá ke správnému rozhodnutí před provedením akce a jejímu efektivnějšímu provedení. Podporuje motivaci, a tím pomáhá udržet správnou energii při sportu. Celosvětové studie ukazují, že více než 95 procent špičkových sportovců využívá imaginaci jako běžný způsob v tréninkovém i závodním procesu. Mít jasnou a konkrétní představu o tom, co chce sportovec dokázat, schopnost do detailu ji procítit a prožít ji v mysli, je základem pro její dosažení.
Využívá se na zastavení nežádoucích myšlenek, které se objevují zejména před závodem a ve vypjatých situacích. Například, odvedením pozornosti, vnitřním mluvením se sebou samým či nalezením motivace.
Negativní myšlenky odvádějí pozornost, vysávají energii a zabraňují v podání výborných výkonů. Technika Stop pracuje s tím, že si sportovec úmyslně vyvolá negativní představu nebo myšlenku a pomocí slova "stop" se ji pokusí zastavit. Zastavením myšlenkového řetězce dojde k jejímu přerušení a vzniká prostor pro aplikaci vhodné a žádoucí představy, myšlenky. Trénink této techniky je velmi efektivní a postupně se dá dobře osvojit a přenést do soutěže.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.