Strečink je důležitý nejen pro vrcholové sportovce
Datum článku: 22. 5. 2018
Strečink má své důležité zastoupení nejen u vrcholových a rekreačních sportovců, ale také u lidí s omezenou pohyblivostí kloubů. Má za úkol dostatečně protáhnout zkrácené svaly, zvýšit kloubní pohyblivost a také předejít úrazům při jednotlivých sportech a cvičení.
Význam slova
Slovo "strečink " pochází z anglického slova stretching, což znamená natahování nebo roztahování.
Důležitost strečinku
Představte si luk a šíp. Chcete-li z luku vystřelit šíp, musíte natáhnout luk v co největším rozsahu. Tato jistá metafora platí pro vaše svaly a šlachy. Pokud chcete podat co nejlepší výkon, je důležité být flexibilní.
Výhody strečinku
-
Zvýšená schopnost učit se a provádět řízené pohyby,
-
zvýšení mentálního a duševního uvolnění (relaxace),
-
posílení rozvoje uvědomování si vlastního těla,
-
snížení rizika poranění kloubů, šlach a vazů,
-
snížení svalového napětí (tuhosti),
-
snížení závažných bolestivých menstruací (dysmenorea) u žen,
-
zvýšení schopnosti vyvinout maximální sílu prostřednictvím většího rozsahu pohybu,
-
vzpřímené a dobré držení těla, žádná kulatá a shrbená záda,
-
zlepšení psychického zdraví.
Nejčastější chyby při strečinku
-
Nevhodné zahřátí (studené nohy a tělo),
-
přepětí, resp. "přestrečování",
-
zadržování dechu při natahování svalu.
-
Největší chyba: Nikdy při natahování svalu nekmitejte, natáhnete si zbytečně sval!
Druhy strečinku
Existují dva základní druhy, a to dynamický (pohyblivý) a statický (nepohyblivý). Dynamické strečování se využívá před sportovním tréninkem. Statický strečink se využívá po skončení sportovního tréninku.
-
Dynamický strečink je chápán jako dynamické, trhavé, impulzivní pohyby většinou s vysokou intenzitou. Zahrnuje pohyb částí těla s postupně se zvyšujícím rozsahem, rychlostí pohybu. Jde o kmitání nebo kroužení horních a dolních končetin, prováděných na hranici svého rozsahu pohybu. Dynamickým strečinkem se provádějí nejprve pomalé a krátké kmitání a postupně se zvyšuje rozsah pohybu nebo kroužení rukou a nohou nebo vytáčení trupu. Využívají se pouze pohybové činnosti příbuzné danému sportu. Prakticky řečeno, dynamický strečink je podobný aktivitám v závěrečné části rozcvičení (používá pohyby jako v konkrétním sportu, jen s nižší intenzitou). Zlepšuje dynamickou flexibilitu a je velmi užitečný jako součást rozehřátí.
-
Pasivní strečink je nazýván i staticko-pasivní strečink. Jde o metodu výdrže v poloze minimálně 10 sekund. Může se provádět i za pomoci sparingové partnera nebo nějakého nářadí či expandéru. Pasivní strečink je vhodný na uvolnění svalových spasmů a po skončení tréninku jako uvolnění napětí. Pomáhá mírně snížit svalovou únavu.
Jak má vypadat tréninková jednotka?
Odborné studie říkají, že strečink máme trvat déle než 10 sekund, až do 60 sekund. Například: Gymnasté natahují svaly až 60 sekund v dané poloze. Rekreačním sportovcům se doporučuje strečink od 10 až 30 sekund. Pro začátečníka 10 sekund a pro pokročilé 20 až 30 sekund. Nejlepší je strečink každý den, nejméně pětkrát týdně. Kulturistům a sportovcům ve fitness se nedoporučujeme natahovat svaly po skončení silového tréninku, protože sníží účinnost tréninku. Kulturisté by měli natahovat svaly buď 4 hodiny po tréninku nebo až další den.
Nejlepší čas na strečink
Obecně neexistuje nejlepší čas na strečink, je to individuální, respektive jak jste namotivovaní. Někomu vyhovuje ráno, někomu odpoledne, někomu večer. Svaly můžete zahřát nějakou aerobní aktivitou nebo horkou sprchou.
Riziko
Pokud by se používala ,,drastická metoda " a sparing partner by vás silně tlačil či natahoval, můžete si natrhnout šlachu, sval či meniskus. Rovněž neprovádějte různé rotace při krajních pozicích nebo prudké pohyby.
Autor: Martina Dvořáková