je nepřirozená poloha těla (trupu), při které nastává fixování ramen, paže se nepohybují a dýchání je ztíženo. Proto je vhodné otočit řídítka na závodních nebo polozávodních kolech nahoru. Samozřejmě, že u horských kol toto neplatí. I z tohoto důvodu, doporučujeme cyklistiku doplňovat kondiční gymnastikou (zaměřenou na nápravná cvičení), plaváním, kondičním během a v zimním období během na lyžích.
• Při rychlosti 10 km/h - 1 = 18,1 KJ/kg - 1
• Při rychlosti 15 km/h - 1 = 22,7 KJ/kg - 1
• Při rychlosti 20 km/h - 1 = 35,7 KJ/kg - 1
• Při rychlosti 30 km/h - 1 = 50,4 KJ/kg - 1
tj. po starém 640 Kcal. Energetická spotřeba se také udává jako násobek základní látkové přeměny ( bazálního metabolismu), což představuje energetickou spotřebu při tělesném a duševním klidu při normální teplotě okolí ( 20 stupňů). U mužů se počítá 4,2 KJ za hodinu na každý kilogram tělesné hmotnosti (u žen méně). Při jízdě na kole turistickou rychlostí kolem 20 km/h - 1 vydá tedy energii odpovídající zhruba 8 násobku bazálního metabolismu, takže takový celodenní výlet na kole je už pořádný nápor na tukovou tkáň. Uvedeme přípravný program v jízdě na kole (6 týdnů).
- rotoped, kde se nevyskytuje problém udržování rovnováhy, jakož i problém zranění pádem z kola. Sezením na sedadle se podstatně sníží při cyklistice namáhavé cvičení, ale především se sníží nároky na vazy a šlachy dolních končetin, zejména chodidel, které jsou například při běhu zejména při nadměrné hmotnosti běžce přetěžovány a mohou způsobit komplikace. Začínejte s malou zátěží, kterou postupně zvyšujte. Od 5 minutové jízdy na kole se můžete dostat až k jízdě 30 minutové. Za udržovací minimum se pokládá 30 minut vydatné jízdy obden. Pokud má být cvičení vydatné musí být pravidelné s postupným zvyšováním objemu a intenzity zatížení.
že na rozdíl od chůze a běhu jsou klouby při šlapání méně zatěžovány. V případě používání rotopedu, tento lze umístit přímo v bytě. Nevýhody - kolo i rotoped jsou cenově dražší, než potřeby pro chůzi, jogging, běh, včetně běhu na lyžích. Rotoped v bytě nenahradí pozitivně účinky pohybu v přírodě zejména ve zdravém ovzduší.
Autor: Martina DvořákováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.