Maratón se ideálně běhá, když je venku do 15 stupňů. Strava a správný pitný režim je základ úspěchu, i když samozřejmě každý to má jinak a je dobré, když každý poslouchá své vlastní tělo. Když však tělu nedáme to, co potřebuje, nefunguje správně. A i když si každý stravu může upravit podle svých preferencí, pitný režim je důležitý pro každého. A není také jedno, jakou vodu pijeme. Když není tělo dostatečně zásobováno minerály, běžce to doslova dokáže paralyzovat. A při běhu v teplejším počasí, to platí dvojnásob.
Ideálním způsob doplňování tekutin jsou minerální vody, které obsahují zejména minerály: sodík, draslík, hořčík a vápník. Pití minerální vody přispívá k detoxikaci organismu a jejich doplňování vydatně posiluje imunitní systém. Pro sportovce a aktivní lidi má i další významy: napomáhá například kvalitnější regeneraci a redukuje bolest vazů a svalů po tréninku. Vyvážený pitný režim je tedy nesmírně důležitý. Minerální voda nahrazuje nedostatek minerálů v těle a vhodně doplňuje jejich denní potřebu. Minerální voda je jako zásobárna minerálů velmi vhodná i po sportovním výkonu.
Běžec by měl 2 dny před závodem postupně přijímat vodu, a tudíž zalévat organismus, ale nepříliš vychlazenou. Během maratonu je třeba zavodňovat, na každém 5. kilometru se trochu napít, ale to samozřejmě závisí i na počasí. S vodou to ale není potřeba přehánět, aby se běžec nepřepil, protože v tom případě ho čeká nepříjemné žbluňknání v žaludku. Pitný režim se ideálně řeší právě minerální vodou, která tělu dává zároveň potřebné minerály a dobře osvěží. Při dobrém zavodňování může běžec předejít křečím, které často trápí běžce na dlouhé tratě.
Kromě přípravy a povětrnostních podmínek je však důležitá i hlava. Není snadné se postavit na start závodu, když má člověk problémy nebo není zdravý. Běžec maratónu se musí soustředit hlavně na sebe, na soupeře a na trať, protože rozhoduje každý detail. Běžci začátečníci by si v tomto případě měli hlavně si dávat reálné cíle a raději začít pomaleji a postupně přidávat tempo i kilometry. Co se týče povrchů, každý ví, co mu více vyhovuje, ale je dobré obměňovat povrchy i lokality, aby to nebyl pro běžce stereotyp.
Nejdůležitější regenerací je kromě správného pitného režimu spánek. Tělo nejlépe regeneruje, když spí. Když si během týdne dopřejete aktivitu 15 hodin za den, tak tělo potřebuje minimálně 3 hodiny ve formě masáže, cvičení či wellnesu.
Autor: Lenka KostkováJakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.