Klouby, zejména kolenní, které jsme přetěžovali, zůstaly opotřebované a věkem tuhnou a bolí. Ráno při vstávání, ale i při samotné chůzi, zejména po schodech nahoru i dolů a v nerovném terénu cítíme bolest. Někdy až v této fázi přicházíme do ambulance lékaře, který obvykle oznámí, že máme artrózu, které se už nezbavíme. Na podzim nás kolenní klouby bolí častěji, protože ne ně působí chlad a změny počasí. Z těch ostatních faktorů je příčinou obtíží nadváha a přetěžování, které se týká většiny sportovců a těžce fyzicky pracující. Někdo nemusí mít nadváhu, ani nesportuje, ale měl úraz kolena nebo operaci kolena, a to mu způsobilo gonartrózu neboli artrózu kolenního kloubu.
Artróza ve větší míře postihuje ženy, a ty také ženy mívají zpravidla i intenzivnější a silnější bolesti. Po 65. roce má klouby zničené více než 70 procent lidí, u sportovců se bolesti objevují už po dvacítce. Při zhoršování se onemocnění přetrvává bolest i při vlastním pohybu, a později i v klidu.
Artrotická kolena bychom neměli, kdybychom žili ve vodě. Ale žijeme na zemi a s touto nepříjemnou chorobou se musíme vypořádat. Klouby se obvykle hlásí praskáním v koleně, ale bolest ještě nemusíme cítit. Někdy však i malé poškození vyvolává silné bolesti. Tehdy je snad ještě čas na prevenci, která by měla spočívat například v nošení správné obuvi, opatrném zatěžování kloubů a při obezitě ve snížení hmotnosti plaváním či cyklistikou. Důležité je, chránit si chrupavku před degenerativními změnami, což se dá užíváním přípravků. Chrupavka se může poškodit úrazem, přetěžováním kloubu, ale i přirozeným opotřebením věkem, zvláště při nadváze. Takto může dojít k odtržení její části při úrazu, nebo chrupavka postupně vysychá, odlupuje se, a tak vzniká drsný povrch na kontakních plochách v kloubu, které při chůzi způsobují bolest. Mnohé současné studie poukazují na větší riziko poúrazových artróz při poškození zkříženého vazu, nebo při chronickém poškození menisků. Poškozená chrupavka se dá léčit jen relativně. Současná medicína nedokáže chrupavku vyléčit ani ji nahradit. Léčba spočívá ve zpomalení resp. pozastavení degenerativního procesu - artrózy. Nejmodernější výzkumy umožňují tzv. kultivaci chrupavky, tedy rozmnožení buněk chrupavky v laboratoři z kousku vlastní chrupavky odebrané z kolena.
Na vnitřní straně stehna se nachází místo, jehož stisknutím vyvoláme bolest v koleni - jde o tzv. syndrom slabého kolena. Důležitější však je, že právě tento spouštěcí bod má na svědomí bolesti v kolenou, a pokud chceme zmírnit obtíže při chůzi, musíme najít spouštěcí bod bolesti. Jak ho najdeme? Posouvejte dlaň od čéšky nahoru po vnitřní straně stehna v délce asi 8 cm a potom 5 cm až 10 cm směrem k vnější straně stehna - na tomto místě musíte sval pevně stisknout a vydržet tak dlouho, dokud napětí nepomine, obvykle 30 až 90 sekund. Bolest v koleni by měla ustoupit.
Před cvičením se nejprve uvolníme, například tancem nebo během na místě, až potom začneme cvičit, nejlépe v ležaté nebo sedací poloze.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez předchozího písemného souhlasu zakázáno.
Stránka Naše návody používá cookies. Více informací zde.