Jak začít znovu cvičit a neublížit si?

Datum článku: 19. 3. 2015

Nemůžete nebo nechcete sportovat? Občas se stane, že se nám doba cvičení nehodí, nejdeme a další týden to opět nevyjde a nakonec je z toho delší pauza, než jsme původně zamýšleli. A co teď? Rychle dohnat ztracené a nebo pozvolna vplouvat do pravidelných cvičení? Určitě je třeba začít pozvolna a nestresovat se! Pomůže vám pár odborných rad zkušených trenérů.

sport, cvičení, posilování, trénink

I aktivně sportující člověk se může trochu pozapomenout

K týdnu lenošení na dovolené přibude další a další. A pak při pohledu do zrcadla, nebo šlapání do kopce nastane zlom. Člověk zjistí, že jeho kondice je pryč. I svaly jsou nějaké schlíplé. Pomóc! Panika. Stres. Je třeba jít rychle cvičit! Jak se dostat do kondice s rozumem?

Pravidlo číslo 1. Nestresujte se!

Po týdnech lenošení je třeba se opět s chutí a hlavně s rozumem pustit do trénování. Bohužel, v mnoha případech první trénink po delší přestávce příliš rozumně nevypadá. Proč? Největší chybou, kterou můžete udělat je, že chcete začít tam, kde jste přestali. V první řadě je třeba si uvědomit, že není možné hned na prvním tréninku po delší přestávce dohnat všechno, co jste zameškali. Trénovat je třeba pozvolna. Co se stane, jestliže se tímto pravidlem řídit nebudete? Připravte se na nepříjemné příznaky svalové horečky. Bolest svalů může trvat tři až sedm dní. A to jednoznačně nestojí za to! Co v praxi znamená začít s rozumem? Důležité je neposilovat déle než 45 minut, nezapomínat na důsledné zahřátí před tréninkem a kvalitní, minimálně 10 minutový strečink po tréninku. Samozřejmě, je třeba myslet i na to, že k váhám, se kterými jsme cvičili před přestávkou, se musíme vracet postupně. 

Pravidlo číslo 2. Jezte zdravě!

Buďte k sobě upřímní. Jak vypadal váš stravovací režim? Žádná sláva. Zmrzlina. Chutné chlazené alkoholické či nealkoholické nápoje a různé koktejly, sladké pamlsky..... Nyní je důležitá jedna věc. Říct si STOP! Spolu s opětovným zahájením tréninkového procesu je třeba se vrátit i ke správnému stravovacímu a pitnému režimu.

Pravidlo číslo 3. Dopřejte svým svalům kvalitní odpočinek!

Skutečnost je opravdu taková, že stejně jako náš organismus potřebuje pohyb, vyžaduje i kvalitní odpočinek a dostatek času na regeneraci. Přetrénováním toho opravdu hodně nezískáte! Nezapomínejte na to, že svaly nerostou v posilovně, ale během kvalitního odpočinku. Proto jednu svalovou skupinu není třeba procvičovat dříve než po 48 hodinách od předchozího tréninku.

Jak dlouho to potrvá?

Někdo se k původní kondici vrátí rychleji, dalšímu to trvá déle a musí být trpělivý. Určitě nelze očekávat, že po jednom nebo dvou trénincích bude člověk hned v původní formě. Tak to při cvičení a celkově ve sportu prostě nefunguje. Co je však stoprocentně jisté? Trpělivost, kvalitní tréninky a zdravá strava jsou předpoklady, jak se ke kondici dopracovat co nejdříve.
 

Autor: Lenka Kostková