Jak se dopracovat k pevnému tělu a krásné postavě?

Datum článku: 30. 3. 2015

Ve zdravém těle je zdravý duch, říká jedno přísloví. Ale mohlo by znít také, že základem zdraví, jsou zdravé a pevné svaly. A o svaly jde především, pokud chceme zhubnout a zároveň si vypracovat krásnou postavu. Samozřejmě, svaly mají životně důležité funkce, ale těm se v našem článku věnovat nebudeme. Zaměříme se na to, jak svalovou hmotu přirozeně budovat, a jak o své svaly pečovat.

sport, cvičení, posilování

Většina žen považuje sport za způsob,

jak získat a udržet si štíhlost. Muži se více zaměřují na získání svalové hmoty. Sport však nabízí mnohem více než štíhlost: zdraví, vitalitu, psychickou pohodu. Mimo jiné i pevné tělo, kde hraje klíčovou roli svalstvo. A svaly jsou stejně důležité pro muže, ženy i děti. Budování svalové hmoty je důležité již od dětství. Nejlepší způsob jak získat pevné svalstvo již v raném věku, je pravidelná pohybová aktivita (dětské hry, cyklistika, plavání, běh, tanec), která zlepšuje svalovou sílu a vytrvalost. Navíc sport posiluje šlachy, vazy a kosti. A nesmíme zapomínat ani na to, že srdce je také sval, o který je třeba pečovat, ideálně pravidelným pohybem. Dalším důležitým předpokladem plně funkčních svalů, pevného a zdravého těla, je vyvážená strava a dostatečný odpočinek.

Pevné tělo: 3 kroky jak budovat svalovou hmotu

Staráte se správně o své svaly? V tom případě se nemusíte bát svalové dysbalance, která je v mnoha případech spojena s bolestí. Vaše tělo bude vypadat štíhle a vytvarované, vyhnete se nadváze a obezitě, protože čím více svalů máte, tím rychleji funguje váš metabolismus. Pevné svalstvo vám pomůže i při správném držení těla. Jak se k němu dopracovat?

1. Trénujte pravidelně!

Odborníci doporučují 60 minut pohybové aktivity denně, kde se započítává jakýkoliv pohyb jako například chůze po schodech, jogging, tanec, silový trénink apod. V prvé řadě je třeba myslet na to, že nejdůležitějším orgánem našeho těla je srdce. A srdce je sval, o který je třeba pečovat, nejlépe prováděním kardio cvičení. Jenže co s ostatními svaly? Je to jednoduché! Dopřejte jim pravidelný silový trénink. Dávno neplatí, že posilování je pouze pro kulturisty, nebo muže, kteří touží po "velkém" těle. Posilování je forma cvičení, které může zpomalit a dokonce zvrátit pokles svalové hmoty, hustoty kostí a síly, ke kterým dochází při stárnutí a je vhodné pro všechny věkové kategorie. Proto se alespoň dvakrát týdně věnujte posilovacím cvičením s vlastní vahou, nebo s činkami.

2. Jezte zdravě!

Jak zajistit, aby bylo naše stravování vyvážené? V první řadě je třeba se naučit rozlišovat zdravé a nezdravé potraviny. Strava by měla být bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné potraviny, libové maso, luštěniny, vejce, ořechy, semena, přírodní oleje a další potraviny. Pro svaly jsou důležité zejména bílkoviny.

3. Nezapomeňte na odpočinek

Cvičíte každý den sto "sklapovaček" ve snaze vyrýsovat břicho, nebo dennodenně zvedáte závaží s cílem získat svalovou hmotu na rukou? Děláte velkou chybu! Riskujete přetrénování, svalovou horečku, zranění a navíc neurychlíte ani růst vysněné svalové hmoty. Důvod? Svaly potřebují pro svůj růst i dostatek odpočinku v minimálním trvání 46 hodin.
 

Autor: Martina Dvořáková