Fitness cvičení a mýty, které ho provázejí

Datum článku: 10. 9. 2015

Zajímáte se o fitness a informace převážně hledáte na internetu? Ale na internetu koluje spousta mýtů a polopravd o tomto cvičení. Některé vám vyvrátí profesionální trenér Michael Achenberg, který má bohaté zkušenosti nejen se cvičením, ale i stravou sportovců a motivací ke cvičení ve fitness.

cvičení, fitness, výživové doplňky pro sportovce, hubnutí

1. Nechci cvičit s těžkými váhami, abych nevypadal jako nějaký kulturista

Na jedné straně je zde pravda, že silovým tréninkem rostou naše svaly. To se nedá vyvrátit. Ale růst svalů je opravdu velmi omezený. Ne každý může a dokáže nárůst do enormních rozměrů, bez použití zakázaných látek a v zásadách správného stravování z různých důvodů: nevhodná genetika pro svalový růst, nevůle pracovat dost tvrdě na sobě, nevůle jíst správné potraviny. Dokonce, i kdyby jste splňovali všechny tyto požadavky, tak by byla minimální šance, abyste narostly do nepřirozených forem. Kdyby to bylo totiž tak jednoduché, jak si myslíme, tak by fitness průmysl ani neexistoval.

2. Pokud chceme být ve formě, musíme užívat různé doplňky výživy

Správná strava a pravidelné cvičení. To jsou jediné věci, které potřebujete na získání vhodné formy a její udržení. Pokud ale chcete zvýšit svůj sportovní výkon, tak si můžete najít různé doplňky, které vám mohou pomoci, například jako kreatin monohydrát, kofein, sinefrin ... Užívání doplňků a všelijakých zázračných preparátů není tedy nezbytné.

3. Cvičením "sklapovaček" spaluji přímo tuk na břiše

Této představě podléhá stále mnoho lidí, i když už bylo o tom tolik napsaného. Samozřejmě, je to omyl. Jde o představu, kde si cvičící člověk myslí, že velkým počtem opakování při nějakém cviku na břiše spálí tuk, podporuje ho i ten pocit pálení, který při tom vzniká. To pálení však vzniká v důsledku únavy svalstva a jeho nadměrného prokrvení, nemá to nic společného s lokálním spalováním tuku, který se usazuje na bříšku. Jedinou cestou jak se zbavit tuku na bříšku je důraz na správný jídelníček, posilování svalstva a dostatek fyzického výdeje. Lokálně se totiž hubnout nedá a tělo si samo vybere, kde chce zhubnout. Je to podmíněno i našimi hormony. U mužů právě tuk na bříšku jde jako poslední pryč, u žen jde jako poslední ze stehen a boků.

4. Koupím si nějaký doplněk a ten mi pomůže přeměnit tuk na svaly

Toto patří mezi největší lži ze všech. Neexistuje v těle žádný chemický či biologický proces, který může v těle přeměnit tuk do proteinů - stavebních kamenů svalových buněk. Ušetřete tedy vaše peníze a nevyhazujte je na takovéto produkty.

5. Před cvičením bych neměl jíst, abych lépe spálil tuk

Toto je velký omyl. Je zcela samozřejmě, že nemáme jít do fitnesscentra s plným břichem - mohlo by nás to omezit v pohybech, nechtělo by se nám hýbat, dostali bychom nějaký fyzický útlum. Ale cvičit s prázdným žaludkem také není řešení. Pokud budete cvičit hladoví, bez přísunu energie riskujete, že dostanete hypoglykémii. Váš výkon může být snížen, nebudete mít ani energii spalovat, ani posilovat, nebude to to právé cvičení. Navíc, menší množství správného jídla, například cereální tyčinka, 20-30 minut před cvičením, vás umí nakopnout a posílit vám metabolismus a tím spálit více tuků.

6. Hubený člověk je zdravější než tlustší člověk

Tato úvaha je nesprávná. Ano, pokud máte až příliš mnoho kil navíc, tak zatěžujete váš organismus a poškozujete si své zdraví. Ale z toho nevyplývá automaticky to, že hubený člověk je zdravější. Mnoho z hubených lidí drastickými dietami ochuzuje své tělo o potřebné látky. Také dlouhodobě snížené množství sacharidů a z nich potřebná energie, působí na tělo negativně - snížený mentální výkon, snížená imunita a jiné životní funkce.

7. Ženy by neměly cvičit s velkými váhami, aby neměly mužská svalnatá těla

S tímto předsudkem se setkávám velmi často. Je to maximálně mylná informace a bohužel, mnoho žen se tím řídí a omezuje tak své možnosti dosáhnout pěknou, zdravou postavu. Ženy nemají takové predispozice nabrat svalovinu jsko muži, mužské tělo obsahuje v sobě velké množství testosteronu. Tento hormon jim zajišťuje kvalitní nárůst svalové hmoty, zvýšení síly a lepší spalování tuků. Naproti tomu ženy mají v sobě zastoupen ženský hormon estrogen a ten má za následek právě opak - pomáhá udržet ženě tuk na těch místech, které nemá ráda, když jsou tučné: hýždě, stehna, boky. Takže zvedání činek z žen mužatky neudělá, na to je třeba ještě něco víc, než jen zvedat železa. Naopak, silový trénink může ženě jen pomoci - tvaruje pěkně stehna, hýždě, bříško, pomáhá zvyšovat bazální metabolismus.

8. Pocení a vysoká srdeční frekvence jsou znamením dobrého, tuk spalujícího kardio tréninku

Toto je opravdu jen pocit. Není důležité se potit, není důležité jít na úplné maximum. Naopak, to by vám právě mohlo zpomalit spalování tuků. Pot je pouze termoregulační prostředek našeho těla - zpocené tělo lépe odvádí teplo ven z těla, když se přehřívá. Neříká to ale nic o tom, že čím se více potíte, tím více spalujete. Při kardio tréninku jsou důležité pouze dvě hodnoty: délka cvičení (30-50 minut) a vhodná tepová frekvence (60-80% maximální tepové frekvence). Při takovém kardiu se nezapotíte možná tolik, jako při vyšších frekvencích, ale tuků spálíte více a o to vám přece jde. Zvýšená tepová frekvence při kardio tréninku je vhodná pouze v případně efektivních intervalových tréninků.

9. Cvičit by se mělo každý den

Záleží na tom, co máte na mysli pod pojmem cvičení. Je to určitě dobrý nápad mít každodenní pohybovou aktivitu. Tam můžeme zařadit procházky, různé druhy sportů, plavání ... Není ale nutné chodit do posilovny každý den, Právě to může být kontraproduktivní.

10. Musím nejprve zhubnout, když chci začít cvičit v posilovně

Setkávám se často i s tímto názorem, že bude se snadněji cvičit s činkami, až když se dostatečně zhubne. Zde však není důvod bát se, že nebudete zvládat - jednoduše si je třeba nastavit obtížnost na úroveň, kterou zvládáte a která je pro vás progresivní. Nečekejte tedy, dokud zhubnete, začněte cvičit už nyní. Čím dříve začnete cvičit, tím rychleji a kvalitněji zhubnete.
 

Autor: Martina Dvořáková