Cvičení s prázdným žaludkem není efektivní

Datum článku: 5. 6. 2013

S prázdným žaludkem se hůře cvičí. Někteří fitness trenéři doporučují intenzivně trénovat nalačno. Podle jejich představ má takový trénink zajistit spalování tuků, protože naše vyhladovělé tělo hned po probuzení nemá k dispozici efektivnější palivo.

Cvičení s prázdným žaludkem není efektivní

Mnozí, co sportují, se takových neověřených rad i drží a pak jsou překvapeni,

že žádaný efekt zmenšení váhy či ubývání tuku se ne a ne dostavit. A nejenže nehubnou, ale přibírají a navíc se na tréninku cítí všelijak.

Proč je to tak?

Odborníci svým klientům doporučují opak-něco před tréninkem sníst, případně vypít energetický nápoj. Podobně jako auto se rozjede až s dostatečným množstvím správného paliva, i naše svaly potřebují pro fungování dostatek energie. Ráno se probouzíme po několikahodinové " hladovce ". A na to, aby mohlo naše tělo začít správně a naplno fungovat, je rozumné najíst se, abychom pro naše svaly zajistili dostatek příslušných živin. Pouštět se hned do těžšího tréninku je zkrátka nerozumné.

Trénink nebude kvalitní

Intenzivní fyzická aktivita s "prázdnou nádrží" bude dělat tělu problém. Trénink nebude kvalitní, odcvičí se toho méně, případně v nižší intenzitě a spálíme tím pádem méně kalorií. Navíc, cvičenec se pravděpodobně unaví víc, pocit hladu mu také nepřidá na radosti z pohybu, a když se konečně dostane k jídlu, sní toho mnohem více, než spálil. Vychází z toho jediné: Efekt tréninku nalačno je přesně opačný.

Co jíst?

• Banány jsou přímo ideální - jsou lehce stravitelné, obsahují více typů cukrů, nemáme po nich pocit prázdného žaludku, dají se koupit v potravinách téměř vždy a všude a také mnoho nestojí.
• Lehčí jídlo s vyšším podílem sacharidů.
• Pečivo. Emil Zátopek prý běhal především "na rohlíky".
• Před ranním tréninkem je dobré vyhnout se bílkovinám - tráví se hůře. Jogurty si tedy odložte až k svačině.

Autor: Martina Dvořáková